Jandarmeria achiziționează grenade, petarde și cartușe: Valoarea estimată a munților depășește 400.000 de lei
Jandarmeria română a lansat o licitaţie publică pentru achiziţionarea de muniţie, pentru a completa deficitul de înzestrare al unităţilor Jandarmeriei Române.
Astfel, potrivit anunţului postat pe SEAP, Jandarmeria vrea să cumpere 300 de grenade de mână cu efecte speciale, acustice şi luminoase, 1.556 de grenade fumigene, dintre care 356 de culoare albă, 300 de culoare albastră, 300 de culoare galbenă şi 300 de culoare verde.
De asemenea, pe lista Jandarmeriei se află achiziţionarea a 2.000 de petarde unice, dar şi a 20.000 de cartuşe de calibru 9X19mm pentru antrenament cu efect de marcare, dintre care 8.000 bucăţi de culoare roşie, 8.000 de culoare albastră şi 4.000 de culoare verde.
Termenul limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare este 28.06.2018, iar valoarea estimată fără TVA este de 419.960 lei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Știri recente din categoria Actualitate
Președintele Nicușor Dan, mesaj de Ziua Limbii Române: ,,Pentru prima dată aniversăm împreună în trei țări, România, Republica Moldova și Ucraina”
Președintele Nicușor Dan, mesaj de Ziua Limbii Române: ,,Pentru prima dată aniversăm împreună în trei țări, România, Republica Moldova și Ucraina” Ziua Limbii Române este sărbătorită, pentru prima dată, simultan în România, Republica Moldova și Ucraina. Președintele Nicușor Dan a transmis, luni, un mesaj cu această ocazie, în care a evidențiat rolul limbii române ca […]
Reguli noi pentru tranzacțiile auto de la 1 septembrie 2026. Cumpărătorii trebuie să declare dacă au datorii înainte de a-și achiziționa un bun
Reguli noi pentru tranzacțiile auto de la 1 septembrie 2026. Cumpărătorii trebuie să declare dacă au datorii înainte de a-și achiziționa un bun Începând cu 1 septembrie 2026, se schimbă regulile pentru cei care vor să-şi cumpere maşină. Contractele de vânzare-cumpărare vin acum cu rubrici noi şi restricţii pentru cei care au datorii la stat. […]
31 august – 1 septembrie 2026 | Caniculă, urmată de furtuni în România: Cod Galben în Alba și alte județe
Caniculă, urmată de furtuni în România: Cod Galben în Alba și alte județe Noul episod de caniculă va fi urmat de furtuni în România. Luni, 31 august 2026, județul Alba și alte zone din țară sunt sub incidența unei atenționări meteo Cod Galben de caniculă. Vor urma furtuni în toată țara, la început de septembrie […]