Ştirea zilei

Ivan Patzaichin despre Alba Iulia: „Cetatea este un veritabil punct de atracţie!”

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Pentru a doua oară, marele campion Ivan Patzaichin s-a aflat la Alba Iulia, chemând pe malul Mureşului oamenii îndrăgostiţi de natură. Modest şi precis Ivan Patzaichin a răspuns câtorva întrebări, întărindu-mi convingerea că este foarte adevărat că poţi transmite multe în cuvinte puţine.
– Sunteţi pentru al doilea an la Alba Iulia, cum apreciaţi participarea de acum faţă de ediţia precedentă?
– Excelentă. Încă de dimineaţă, vedeţi şi dumneavoastră, nici nu a început competiţia şi malul drept al Mureşului este plin de lume, ceea ce mă surprinde prin comparaţie cu anul trecut. Asta înseamnă că a avut efect competiţia de anul trecut. Avem înscrise deja 27 de ehipaje, iar anul trecut au fost 12. Închidem înscrierea că altfel stăm aici până diseară. Am mai avut atât de multe echipaje doar la Giurgiu. Vreau să felicit în primul rând autorităţile locale care s-au pregătit excelent. Condiţiile sunt create astfel încât sunt convins că va fi un spectacol superb astăzi. (Şi a fost, în ciuda caniculei care i-a alungat pe unii pe la vremea amiezii – n. red.)
– Ştiţi că participarea noastră la Rowmania, proiectul pe care dumneavoastră îl derulaţi, are şi scopul de a ne promova municipiul…
– Foarte frumos. Am vizitat oraşul, este frumos şi curat, iar Cetatea este un veritabil punct de atracţie, este impresionantă. Chiar aseară (sâmbătă seara – n. red.) am asistat la demonstraţia de schimbare de gardă. Mi-a plăcut mult, şi nu numai mie. Am observat că în public erau în mare majoritate oameni străini de Alba Iulia, ceea ce este un lucru foarte bun că reuşiţi să atrageţi străini. Foarte mulţi spuneau că nu le vine să creadă că pot găsi asemenea obiective superbe şi în România.
– Călătoriţi foarte mult cu Rowmania. Sunt multe astfel de locuri în ţară?
– Sigur, avem o ţară frumoasă, tocmai în ideea aceasta am şi plecat la drum. Avem foarte multe locuri frumoase în ţară, poate nu toate la fel de bine puse în valoare, de aceea încerc prin această campanie să atrag cât mai multă lume, şi mai ales tineri, să vină să facă mişcare în natură, să descopere că natura trebuie protejată şi mai ales să vadă că locurile astea pot deveni chiar o mândrie pentru tineri şi că trebuie să le păstrăm pentru urmaşii noştri. Descoperim astfel şi natura, dar şi oraşele în care poposim.
– Dinolo de mişcarea la care ne invitaţi, credeţi că ar trebui să ajungă aceşti tineri la un alt nivel al dragostei faţă de natură?
– Sigur că nu poţi să schimbi lumea dintr-odată, dar implicând-o, automat devine mult mai responsabilă. Degeaba pui un afiş pe malul Mureşului că nu-i va atrage atenţia atât ca urcatul, de exemplu, într-o ambarcaţiune din care admirând piesajul, un PET sau orice alt deşeu este pe apă, îl va deranja şi poate îl va lua, ori măcar nu va arunca şi el unul.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima amendă pentru STP Alba Iulia în timpul grevei: Poliția Locală a sancționat operatorul cu zeci de mii de lei. Care este temeiul legal Poliția Locală din Alba Iulia a aplicat prima amendă operatorului de transport public din municipiu, STP, după ce primarul Gabriel Pleșa a anunțat recent că administrația locală ia în calcul penalizarea […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

UPDATE | O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor”

Bogdan Ilea

Publicat

în

O comună din Alba nu are buget votat, deși au avut loc 17 ședințe de Consiliu Local: „Suntem blocați, nu am mai plătit salariile de trei luni”. Situație demnă de „Cartea Recordurilor” Problemele persistă în comuna Almașu Mare, județul Alba. După nu mai puțin de 17 ședințe ale Consiliului Local, consilierii nu au aprobat nici […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]

Citește mai mult