ITM Alba: Raport privind activitatea de control în domeniul relaţiilor de muncă, în perioada 2-6 iulie 2018
ITM Alba, prin Programul cadru de acţiuni pentru anul 2018, aprobat de către conducerea Inspecţiei Muncii, s-a stabilit că unul dintre obiectivele prioritare ale activităţii inspectoratului îl reprezintă combaterea muncii nedeclarate, motiv pentru care, atât la nivel naţional, cât şi în plan teritorial, s-a decis organizarea unei Divizii de Control Muncă Nedeclarată, formată din inspectori de muncă cu experiență în domeniul relațiilor de muncă și care acționează zilnic pentru identificarea şi sancţionarea muncii nedeclarate, în vederea descurajării şi a diminuării acestui fenomen care, în fapt, reprezintă tot o formă de evaziune fiscală.
Activitatea zilnică a inspectorilor de muncă a vizat, cu prioritate, sancţionarea muncii nedeclarate, rezultatele controalelor efectuate fiind comunicate, zilnic, către Inspecţia Muncii. În acţiunile privind identificarea şi sancţionarea „muncii la negru”, echipele de inspectori de muncă au fost însoţite în teren de către cadrele Inspectoratului Judeţean de Jandarmi Alba, primind sprijin logistic precum şi protecţie adecvată din partea acestora.
Rezultatele obţinute la nivelul judeţului Alba, în perioada 2 – 6 iulie 2018, în activitatea de control, sunt redate:
În domeniul relaţiilor de muncă:
Total unităţi controlate: 25
Număr de salariati ai angajatorilor controlaţi: 364
Din care: – femei: 112
Număr deficienţe constatate: 25
Număr persoane depistate cu „muncă nedeclarată” : 0
Valoarea amenzilor aplicate: 5.000 lei;
Nr. sancţiuni aplicate angajatorilor: 3;
– 1 Amendă în cuantum de 5.000 lei;
– 2 Avertismente;
Entităţi sancţionate pentru muncă nedeclarată : 0
Principalele deficienţe stabilite în controale:
– neplata orelor suplimentare și neacordarea concediilor legale de odihnă anuale;
– neplata drepturilor salariale la termenul prevazut in contractul individual de muncă;
– neacordarea repausului săptămânal;
– neevidenţierea corectă a timpului lucrat;
– registrul general de evidenţă al salariaţilor în format electronic nu este completat la zi ori nu a fost transmis în termenul prevăzut de lege.
În domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă:
Nr. total unităţi controlate: 35
Număr deficienţe constatate: 51
Număr de măsuri dispuse: 51
Număr de opriri: 0
Nr. sancţiuni aplicate: 11 din care: 11 avertismente;
Nr. evenimente comunicate : 0
Nr. evenimente cercetate: 0
Nr. evenimente în curs de cercetare: 2
Principalele deficienţe stabilite în controale:
– Lipsa fișelor de aptitudini eliberate în urma examinării medicale la angajare și/sau periodică a lucrătorilor.
– Lipsa evaluarii riscurilor de accidentare și îmbolnăvire profesională pentru activitățile desfășurate.
– Lipsa autorizării inițiale și a verificărilor periodice a echipamentelor tehnice supuse reglementărilor ISCIR.
– Lipsa instruirii periodice a lucrătorilor.
– Organizarea necorespunzătoare a activității la nivelul unităților, conform noilor reglementari din H.G. nr. 955/2010 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii securității și sănătății în muncă nr. 319/2006.
– Lipsa instrucțiunilor proprii de securitate a muncii pentru activitățile desfășurate.
– Desfășurarea activității fără efectuarea examenului medical la angajare și/sau periodic a lucrătorilor.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026
Unde se vor susține în Alba testările pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026 Începând cu data de 1 iulie 2026, testările privind cunoașterea regulilor de circulație, necesare pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, NU se mai susțin la Serviciul Rutier Alba, a […]
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau
Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau Doi bărbați din Alba Iulia au fost scoși din trafic după ce au fost depistați conducând băuți pe DN1, respectiv pe Bulevardul Încoronării din municipiul-reședință de județ. Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 07.20, polițiștii Biroului Drumuri Naționale […]
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir
ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 20.52, Poliția Municipiului Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Valea Frumoasei din municipiu, a avut loc […]









