Curier Județean

ÎPS Irineu a oficiat slujba de târnosire a bisericii ”Sfânta Treime” din Păingeni, Târgu-Mureş

Suciu Andra-Ioana

Publicat

în

ÎPS Irineu a oficiat slujba de târnosire a bisericii ”Sfânta Treime” din Păingeni, Târgu-Mureş

Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Albei Iuliei a oficiat sâmbătă, 4 februarie, slujba de târnosire a bisericii ”Sfânta Treime” din Păingeni, Târgu-Mureş. Acesta a săvârșit și Liturghia Sfântului Ioan Gură de Aur.

Sâmbătă, 4 februarie 2023, zi în care Biserica noastră face pomenirea de peste an a Sfântului Cuvios Isidor Pelusiotul, Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscop al Alba Iuliei, a fost prezent în filia Păingeni, parohia Merișor, protopopiatul Târgu-Mureş. Ierarhul nostru, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, a oficiat slujba de târnosire a bisericii cu hramul „Sfânta Treime” din localitate, după care a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur și a rostit cuvântul de învățătură, în prezența a numeroși credincioși.

Adresându-se celor prezenți, Părintele Arhiepiscop Irineu a spus: „Biserica este locul în care Hristos Domnul, Capul ei, coboară la poporul Său. Aici, precum arată filozoful Petre Țuțea, noi primim definiția omului. Dacă ar dispărea Biseria din istorie, zice el, istoria n-ar mai avea oameni. Ar dispărea și omul. Cred că are mare dreptate. Comuniunea omului cu Dumnezeu se realizează și se menține în ambianța Bisericii, unde avem Sfânta Liturghie, cu Adevărul evanghelic și Hrana euharistică. Uniți cu Hristos prin Cuvânt și Taină, ne împlinim menirea pe acest pământ și, totodată, înaintăm dinamic spre ținta sfințeniei”.

La finalul slujbei, pentru întreaga osteneală și râvnă apostolică de care a dat dovadă în activitatea pastoral-misionară și administrativ-gospodărească, părintele Marinel Suotean, preot al parohiei Merișor începând cu anul 2017, a fost hirotesit întru sachelar. De asemenea, ostenitorii și binefăcătorii care au contribuit la renovarea și înfrumusețarea locașului de închinare au primit din partea Întâistătătorului Eparhiei noastre Diplome de aleasă cinstire.

Biserica „Sfânta Treime” din Păingeni, existentă în anul 1700, a fost grav afectată de un obuz în anul 1942. Reparațiile generale au fost demarate în anul 2016, urmând să fie realizate numeroase lucrări de renovare a interiorului și exteriorului locașului de cult. În decursul anului 2019, biserica a fost împodobită cu haina picturii. Ulterior, locașul de închinare a fost înfrumusețat și înzestrat cu toate cele necesare cultului divin, fiind pregătit pentru târnosire.” au declarat reprezentanții Arhiepiscopiei Albei Iulia, pe pagina oficială de pe un site de socializare.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, gladiatori, ateliere  și concurs de istorie. PROGRAMUL

Ioana Oprean

Publicat

în

Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, gladiatori, ateliere  și concurs de istorie. PROGRAMUL Ultimul weekend al lunii iunie aduce în Alba o nouă întâlnire cu istoria, la cea de-a XVIII-a ediţie a Festivalului Cetăţilor Dacice. Pe parcursul a 3 zile, dacii vor fi sărbătoriți la […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbat din Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție, adus în țară din Germania. Va sta după gratii 1 an și o lună

Bogdan Ilea

Publicat

în

Bărbat din Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție, adus în țară din Germania. Va sta după gratii 1 an și o lună Un bărbat de 55 de ani din județul Alba, urmărit internațional pentru săvârșirea infracțiunii de nerespectarea ordinului de protecție a fost adus în țară de oamenii legii.  Individul […]

Citește mai mult

Curier Județean

ITM Alba: Reguli stricte pentru firmele cu angajați care lucrează în aer liber. Ce măsuri sunt obligatorii pe caniculă

Bogdan Ilea

Publicat

în

ITM Alba: Reguli stricte pentru firmele cu angajați care lucrează în aer liber. Ce măsuri sunt obligatorii pe caniculă În perioada de vară, pe teritoriul României se pot manifesta temperaturi extreme. În sensul prevederilor O.U.G. nr. 99/2000, prin temperatură extremă se înțelege temperatura exterioară a aerului care depășește +37°C sau, corelată cu condiții de umiditate […]

Citește mai mult