IPJ Alba: Alba Iulia, un oraş mai sigur. În 2018, au fost înregistrate mai puține infracțiuni și doar o persoană şi-a pierdut viaţa în urma accidentelor rutiere
Alba Iulia, un oraş mai sigur. În anul 2018 au fost înregistrate mai puţine furturi şi tâlhării, mai puţine infracțiuni contra persoanei şi doar o persoană şi-a pierdut viaţa în urma accidentelor rutiere.
Din analiza datelor statistice înregistrate la nivelul Poliţiei Municipiului Alba Iulia rezultă că, în anul 2018, în municipiul Alba Iulia și în localităţile rurale arondate au fost înregistrate cu 4,39% mai puţine sesizări de infracțiuni decât în anul 2017.
Criminalitatea contra persoanei a scăzut în municipiul Alba Iulia cu aproape 5 %, iar numărul de infracțiunilor contra patrimoniului a scăzut cu 6,7 %.
Astfel, în anul 2018, în Alba Iulia nu a fost înregistrată nicio faptă de omor şi nici tâlhării săvârșite în locuinţă.
Dintre infracțiunile contra persoanei, ponderea cea mai mare o deţin faptele de lovire sau alte violenţe, care faţă de anul 2017 au înregistrat o uşoară creştere (+ 32 de fapte). Au scăzut, în schimb, cu aproape 50 %, numărul faptelor de ameninţare.
Faţă de anul 2017, infracţiunile contra patrimoniului au a scăzut cu 6,78 %. Furturile reprezintă 46,3 % din totalul infracţiunilor contra patrimoniului, indicator în scădere faţă de anul 2017, cu aproape 5 %.
Au fost mai puţine furturi din locuinţe (-6), din curţi şi anexe (-30) şi din societăţi comerciale (-7). Totodată, a scăzut, cu 5, numărul faptelor de tâlhărie, iar în toate cele 6 fapte sesizate poliţiştii au reuşit să identifice, cu operativitate, autorii.
În ceea ce priveşte infracționalitatea stradală, din analiza indicatorilor statistici, se constată că în anul care a trecut, în stradă, au fost înregistrate, cu aproape 4 %, mai puţine infracțiuni, marea lor majoritate fiind furturi (96%). A scăzut numărul furturilor de autoturisme (2), cu 5 mai puţine faţă de anul 2017, numărul furturilor din autoturisme(17), cu 28 mai puţine faţă de anul 2017 şi nu a fost înregistrat nici un furt din bancomate.
Pe raza de competenţă a Poliţiei Municipiului Alba Iulia a crescut şi siguranţa traficului rutier. În anul 2018 au fost înregistrate mai puţine persoane decedate din accidente rutiere (-2) şi mai puţine persoane rănite (-9).
În municipiul Alba Iulia, în urma accidentelor rutiere şi-a pierdut viaţa o singură persoană, iar 26 de persoane au fost rănite.
Poliţiştii de la rutieră au aplicat 10.181 de sancţiuni contravenţionale, peste 50% dintre acestea pentru nerespectarea regimului legal de viteză, au reţinut, în vederea suspendării 378 de permise de conducere şi au retras 163 de certificate de înmatriculare.
În anul 2019, poliţiştii din Alba Iulia vor urmări, cu precădere, creşterea gradului de siguranţă al cetăţenilor, reducerea infracţionalităţii stradale şi reducerea riscului rutier, astfel încât să fie menţinut trendul descendent al infracţionalităţii.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | Team XEO reprezintă Alba Iulia și România la FTC Premier Event Istanbul 2026: Revenire după 7 ani pe scena internațională a competițiilor de robotică
Team XEO reprezintă Alba Iulia și România la FTC Premier Event Istanbul 2026: Revenire după 7 ani pe scena internațională a competițiilor de robotică După o pauză de 7 ani, Team XEO #14278 revine pe scena internațională a competițiilor de robotică, fiind prezentă la FTC Premier Event Istanbul 2026, unul dintre cele două evenimente internaționale […]
Canicula golește rezervoarele: Operatorul regional din Alba introduce restricții la furnizarea apei în mai multe comune
Canicula golește rezervoarele: Operatorul regional din Alba introduce restricții la furnizarea apei în mai multe comune Temperaturile extreme și consumul tot mai ridicat de apă potabilă, folosită inclusiv pentru activități agricole, au determinat operatorul regional SC APA CTTA SA Alba să introducă un program temporar și actualizat de furnizare a apei în mai multe localități […]
Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național
Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba sunt așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național de Bacalaureat 2026. Examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2026, începe luni, 29 iunie, cu proba scrisă […]









