Ion Dumitrel: ”În cazul unei eventuale colaborări PDL – PMP mă retrag de la orice candidatură”

Prim-vicepreședintele PDL Alba, Ion Dumitrel, a declarat vineri că va refuza orice viitoare candidatură în cazul încheierii unei colaborări între PDL și PMP subliniind faptul că nu va susține niciodată o alianță între partidul din care face parte și ”astfel de oameni care au stat în PDL doar cât timp a fost în interesul lor”.

Circulă prin judeţ anumite persoane care vorbesc în numele meu și vor să convingă lumea să treacă la Mişcarea Populară. Eu vă spun foarte clar: am fost și sunt membru al Partidului Democrat-Liberal. Nu mă interesează Partidul Mişcarea Populară sau alt partid politic. Dacă partidul meu va decide să colaboreze cu Partidul Mişcarea Populară eu nu voi participa la nicio acţiune PDL-PMP. Eu personal, Ion Dumitrel, nu susţin nicio alianţă, nicio colaborare, între o grupare a unor astfel de oameni şi PDL. Sunt oameni care au stat în PDL atâta timp cât a fost în interesul lor. Pentru mine cel mai important este PDL”, a spus Dumitrel.

ELIT

În opinia liderului democrat-liberal plecarea Elenei Udrea nu este o pierdere pentru partid și cu atât mai puțin pentru organizația din Alba: „Ea a fost mai aproape de organizaţia PSD Mazăre decât de organizaţia PDL Alba”, a mai declarat acesta.

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Compania E.ON, sancționată după ce sute de consumatori din Alba Iulia au rămas fără gaze naturale: Ce amendă a primit

După sistarea alimentării cu gaze naturale, de la sfârşitul lunii iulie 2020, pentru sute de consumatori din Alba Iulia, compania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

18 Comentarii

Status-Quo 7 februarie 2014 at 21:05

Cu cat vorbesti mai mult cu atat ne dam seama ce marfa esti.
Bai Dumitrele vezi ca ai gresit tinta. In alta parte, monser, in alta parte. Retrage-te linistit ca nu se termina lumea cu tine.

Nenea Iancu 9 februarie 2014 at 19:21

Mai nea’ Dumitrel zis Sagetica…in campania electorala,zbierai ca purcelul la taiat ca mergi in gaura de sarpe dupa Basescu si nu te vei dezlega niciodata de numele lui. Ai uitat pe la Mihalt si Ciugud cum tipai ca BASESCU E CEL MAI BUN OM SI CA MERGI DUPA EL ORIUNDE SE VA DUCE??? Ei,ce mai ai de spus acum? Jenant ,bre…..jenant…ule!

Dorin 7 februarie 2014 at 21:18

Traian Basescu a fost bun pentru PDL vreo 10 ani , cat timp a fost locomotiva partidului ; din momentul in care impreuna cu Boc a fost obligat sa ia masurile dure dar necesare pentru supravietuirea tarii la începutul crizei , masuri care au dus la pierdere de voturi de catre PDL ,o parte din partid ( aripa Blaga )a inceput sa se dezica , mai pe fata , mai mai pe ocolite de presedinte si de guvernul Boc si apoi Ungureanu , culminând cu fuga lui Blaga din Bucuresti in ziua când unii protestatari din politie strigau la Cotroceni : iesi afara javra ordinara !Blaga nu a luat nicio masura , ca un individ fara sange in instalatie . Aripa Blaga , care a casigat alegerile in partid cu doar 5 procente in plus fata de Udrea , reprezinta ideologii mai mult de stanga decat de dreapta , fiind pregatit in orice moment sa sustina PSD-ul , daca i se iveste aceasta oportunitate . Adevaratii oameni de stat iau masurile necesare in interesul statului , cu pretul pierderii pentru moment a unor voturi ; cum se poate explica faptul ca presedintele creste usor dar sigur in preferintele electoratului , cu toate masurile dure dar necesare luate ? ( in prezent se afla la cca 30 % ) . Oare ce gândesc acesti oameni , care nu-s putini ? PDL-ul va ajunge la max 10-12 % pana la sfarsitul anului ( mai mult datorita infrastructurii de care dispune ) si va fi devansat de Miscarea Populara cu cel putin 5 % .

Status-Quo 8 februarie 2014 at 19:58

Acum se vede cam ce e PDL fara Basescu. Fara cineva care sa-i imprime o anume directie. Directia conteaza. Masurile, solutiile, viziunea. Altfel un partid e doar o gasca de interese si nimic mai mult. Se poate vedea clar la PSD si PNL. Oameni slabi masuri aiurea rezultate catre 0 multa propaganda si minciuna… cat incape.

Dupa chestiunile Rosia Montana si gaze de sist mie unuia nu mi-e clar ce inseamna Basescu ca si viziune. Am serioase dubii si multe intrebari. Daca Basescu sustine in continuare cele 2 atunci pentru mine e ca politician suma nula.

PMP nu spune inca nimic. Un partid de luat in seama trebuie sa aiba pe langa calitatea oamenilor si program. Propuneri concrete la o gramada de probleme in tara asta.

lopitau 7 februarie 2014 at 22:14

dar daca este colaborare pdl-pnl, te bagi? asta e mai rusinos decit pdl-pmp

HH 7 februarie 2014 at 22:44

CE AMUZANT S-A DIVIZAT( DIN INTERES!) PARTIDUL LUI bASESCU SI DUMITREL RAMANE „FIDEL” !! CUI DACA AMANDOUA SUNT ALE LUI?!! SA VEDEM ACTIUNI CONCRETE IMPOTRIVA LUI bASESCU, uDREA, bOC… SI APOI TE CREDEM !!!

apolitic 8 februarie 2014 at 8:47

partea cea mai comica este ca acest domn chiar crede ca el este esential pentru vreun partid..sunt foarte curios daca se gaseste cineva sa imi explice un lucru,,,cu ce s-a afirmat acest domn in afara partidului??ce a facut in viata lui dinainte de a fii om politic..ca pina la urma acel lucru este cel mai important ca referinta..
sincer nu prea am auzit de dansul.Judetul Alba ar avea nevoie de politicieni cu anvergura nationala care sa poata reprezenta judetul din functii mult mai inalte decat aceasta ceata de politicieni zmei pe plan local dar care nu coonteaza din momentul in care trec limita de judet

rococo 8 februarie 2014 at 10:22

Toti ratatii cred ca ei fac partidul si nu pot pricepe ca dupa ce pleaca, partidul o duce mai bine fara ei. Cu oameni ca Dumitrel, partidele se pot reforma si mai pot creste din nou in ochii votantilor. Traseistii vor ajunge la groapa uitarii, pentru ca IUBIM TRADAREA, DAR NU IERTAM TRADATORII !!!!!

Bail Request 8 februarie 2014 at 10:32

Din seria – copiii spun lucruri trăsnite – ”În cazul unei eventuale colaborări PDL – PMP mă retrag de la orice candidatură”… Si cum Dumitrel ăsta nu-i decât un copil (ne)vinovat al politicii româneşti, nu-i de mirare că rosteşte astfel de glumiţe … Păi Neluţule dragă, PDL şi PMP nu-i unul şi acelaşi lucru ? Nu-s ambele “ctitorite” de mintea bolnavă a aceleiaşi persoane ? Il cunoşti pe (Laie) chioru’? El, Chioru’ a zămislit PDL-ul şi tot el Chioru’ “ a pus “ acum şi de un PMP, gândind că dacă “o dă pe coarda aia sensibilă” îi va mai prosti încă o dată pe români …S-a terminat Neluţule, s-a terminat … Românii nu vor mai pune botu’ …Aşa că, dacă vorbim despre candidatura ta, sau despre candidatua altuia, e egală cu zero când le asociem cu PDL sau PMP, mai ales că ambele sunt creaturi ale unei minţi bolnave, cum spuneam … Atât de bolnava încât nu a realizat că românii nu-l mai vor, nici chiar atunci când peste 7 milioane au votat împotriva lui …

Costel* 8 februarie 2014 at 14:41

Ce cauti azi in piata Revolutie domnule Dumitrel? Acolo se marcheaza azi inceperea campaniei pentru europarlamentare (EBA) a PMP.

Carcotasul 9 februarie 2014 at 12:20

”În cazul unei eventuale colaborări PDL – PMP mă retrag de la orice candidatură”!
– Dumitel , draga, nu se supara ninmeni ca nu mai canmdidezi, ba, inca, mai sunt unii care nu vad cu ochi buni ca Jud. Alba, este condus de un oltean, care se trage de „bracinar”, cu Piticul Atomic!

Horea 9 februarie 2014 at 12:47

@Carcotasul

Pai nici Hava nu e … albaiulian!

El cu cine se trage de „bracinar”?

Carcotasul 9 februarie 2014 at 12:58

Hava ii totusi din vest, nu mancator de praz ca juvetele! Oltenii astia au venit cu dedicatie in Ardeal, fiind „pepeniera” de directori! Daca ciobanii erau buni pentru militieni, motii ca padurari sau paznici, oltenii erau adusi de comunisti, ca sa fie pusi sefi!

cititor 9 februarie 2014 at 13:54

stiti de ce au oltenii gitul lung? se uita peste carpati sa vada unde este post vacant de sef.

apolitic 9 februarie 2014 at 16:55

La cel mai serios mod..oltean..neoltean..nu mai conteaza..Fratilor..dumitrel este zero in politica romaneasca..asa cum e ea de proasta..e zero..el nu reprezinta nimic..e pur si simplu umilul executant al lui hava care cu parere de rau o spun..cu toate ca pe plan local e lider la nivel central e subtire..si asta nu e bine pentru judetul nostru

Carcotasul 10 februarie 2014 at 11:24

Juvetele, la mai luat langa el si pe complexatul de Pitic Atomic(Florinel sufera de „Complexul lui Napoleon”, iar locul lui ii sa faca „anticamera”, la un psiholog, nu sa consume Mbitti, de pe internet la CJ Alba, cu „Marile lui Vrajeli)!

lopitau 9 februarie 2014 at 18:28

care politician din judet a facut ceva folositor pentru judet la nivel central? oi fii io mai neinformat, insa poate ca ma lumineaza careva!

cocos 10 februarie 2014 at 14:05