Ioan Lazăr (ALDE): Horațiu Josan, noul șef la Ariile Protejate Alba. Atacuri în cascadă la adresa lui Ioan Dârzu și a prefectului de Alba
Într-o conferință de presă susținută la sediul ALDE Alba, președintele formațiunii pe plan local, Ioan Lazăr, a declarat că noul șef al Agenției Ariilor Protejate din județul Alba este Horațiu Josan, fost primar al municipiului Aiud. Noua agenție se va ocupa de preluarea și administrarea ariilor protejate de la ONG-uri, având structuri în toate județele țării.
Referindu-se la acest subiect, Lazăr a atras atenția asupra faptului că cei din PSD Alba doresc mutarea sediului agenției, din cartierul Bărăbanț, în aceeași clădire în care își are sediul și organizația județeană a PSD. Spațiul din cartierul albaiulian a fost oferit de administrația locală, urmând să se desfășoare reparații curente și mobilarea acestuia pentru a putea începe activitatea.
Nici de această dată nu au lipsit atacurile la adresa șefului PSD Alba, Ioan Dârzu, dar și a prefectului de Alba, Dănuț Hălălai. Aceștia sunt acuzați că vor să își subordoneze toate deconcentratele din județ și toți șefii acestor instituții, indiferent dacă sunt de la PSD sau de la ALDE, chemându-i pe aceștia la ordin când doresc.
În comparație cu locația din Bărăbanț, care dispune de locuri de parcare și se află la parterul unei clădiri, Ioan Lazăr, condamnă decizia de mutare a sediului în centrul orașului, în același imobil cu sediul PSD, acesta susținând că nici măcar liftul nu funcționează iar locurile de parcare sunt insuficiente pentru cei care vor veni din tot județul.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Centura ocolitoare de pe latura de Nord a municipiului Alba Iulia, mai aproape de realizare: Va avea trei giratorii, două pasaje, două viaducte și un pod. Investiție de peste 76 milioane lei
Centura ocolitoare de pe latura de Nord a municipiului Alba Iulia, mai aproape de realizare: Va avea trei giratorii, două pasaje, două viaducte și un pod. Investiție de peste 76 milioane lei Agenția Națională pentru Protecția Mediului a anunțat miercuri, 24 iulie 2024, depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul Drum de […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 2 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
21 iulie 1821: Se naște la Bacău Vasile Alecsandri, poet, prozator și dramaturg
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza