Ştirea zilei

Ioan Dîrzu după vizita la Roşia Montană: Comisia specială mai adună informaţii, nu toţi oamenii din zonă sunt bine documentaţi

Dragoş Suciu

Publicat

în

Proiectul privind exploatarea minieră de la Roşia Montană a fost amplu dezbătut la nivel naţional şi judeţean, dar cu toate acestea comisia specială care s-a deplasat ieri în zonă nu a tras încă o concluzie şi mai adună informaţii, a declarat preşedintele PSD Alba, Ioan Dîrzu, în cadrul unei conferinţe de presă din această amiază.

„Încă comisia mai aduna informaţii, dar în teren am constatat că nu toată lumea este foarte bine documentată. Victor Ponta nu a dorit să ţină acest proiect într-un sertar ascuns. El a preferat ca acest proiect să ajungă în Parlament pentru a fi amplu dezbătut (…). Nu fac lobby pentru nicio firma privată, vrem să apărăm interesele şi avantajele să fie maxime pentru statul roman şi pentru oamenii din Apuseni.”, a declarat deputatul Dîrzu.

Demnitarul consideră justificată teama oamenilor, dar crede că acea comisie a avut ocazia să asculte toate părerile şi va face o alegere bună.

„Oamenii au dreptul să îşi expună teama asupra ceea ce va urma, asupra modului în care se exploatează, cantităţile şi ecologizarea zonei, precum şi garanţiile care vor fi depuse pentru acest proiect. Comisia specială a avut ocazia să contrabalanseze, a văzut cine este pro şi cine este contra. Cei care hotărăsc trebuie să ajungă la o situaţie care să cupleze cele interesele: turism, agricultură şi menţinerea zonei curate pe care o avem în Apuseni. Comisia a fost dispusă pentru negocieri şi toată lumea şi-a spus problema. Nu încurajez violenţa, dar  toată lumea are dreptul la opinie şi la a-şi spune punctul de vedere”, a mai spus acesta.

Comisia specială va asculta astăzi şi părerile celor din Piaţa Universităţii.

„Comisia a fost interesata de a vizita inclusiv siturile arheologice, zona minieră şi cariera respectivă. Dezbaterea a continuat şi pe microbuz şi va continua şi în Parlament. Astăzi se vor fi ascultaţi cei din Piaţa Universităţii. Daca anumite ONG-uri vor dori să vorbească, se va face timp, comisia doreşte să fie cât mai bine informată. Vor continua audierile cu ministerul mediului şi cu şefii celor doua comisii, cu cei de la resurse minerale, şi acesta nu poate să fie decât un lucru foarte bun pentru noi, decizia se va lua în Parlament. Interesul este unul foarte mare pentru acest obiectiv si comisia va analiza până la ultimul amănunt” a continuat deputatul Dîrzu.

Doar 3 din 19 membri ai comisiei speciale au certificate ORNISS – Oficiul Registrului Naţional al Informaţiilor Secrete de Stat, a declarat deputatul Dîrzu. Aceştia sunt parlamentari mai vechi, iar certificatul se eliberează în 1-3 luni. Persoana care deţine certificatul are acces la informaţii secrete, de stat, dar nu poate divulga nimic.

Deputatul consideră că demararea proiectului nu afectează agricultura şi turismul. Acesta a mai spus că dacă se va respecta legislaţia europeană, nimeni nu ar avea de suferit, iar dacă proiectul nu se va demara, trebuie să se intervină în dezvoltarea durabilă a zonei.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult