Învingeţi măcar acum, în derby-ul suferinţei şi al orgoliilor! Sâmbătă, ora 18.00, în Sala „Florin Fleşeriu”, HC Alba Sebeş – Măgura Cisnădie
Două nou promovate, vecine în subsolul ierarhiei şi ameninţate cu retrogradarea, HC Alba Sebeş şi Măgura Cisnădie, se înfruntă sâmbătă, de la ora 18.00, în Sala „Florin Fleşeriu”, în cadrul etapei a 18-a a Ligii Naţionale de handbal feminin.
Întâlnirea reprezintă un derby al codaşelor, ce-şi leagă toate speranţele de redresare tocmai de acest duel direct, ce are adrenalină suplimentară prin prezenţa pe cele două bănci tehnice a antrenorilor din Sebeş, Seviştean Popa şi Alexandru Weber, adică actualul director tehnic şi fostul „principal” al HC Alba Sebeş. Din postura de „lanternă roşie”, cu numai 4 puncte, gruparea gazdă este obligată, măcar acum, să învingă, să şteargă din noianul dezamăgirilor şi să mai spere la supravieţuire. Nici formaţia sibiană nu se găseşte în postură confortabilă, pe poziţia a 12-a, ce duce la baraj şi 10 puncte strânse. Situaţia se rezumă simplu: nimeni nu-şi permite să piardă confruntarea, pentru HC Alba Sebeş un eşec fiind sinonim cu pecetluirea retrogradării. Deci, este rost de miză, ambiţii, orgolii suplimentare, într-un duel al disperării, de „totul sau nimic”, în care se tranşează parţial soarta luptei din subsol. „Este o partidă cheie a campionatului şi ştim importanţa jocului! Ştim ce ne aşteaptă, dar avem atuurile noastre pentru a câştiga. Din punctul meu de vedere nu este un dezavantaj prezenţa lui Alexandru Weber pe banca adversarelor, cred că, dimpotrivă, va aduce un supliment de motivare a echipei, de atitudine şi dorinţă. Cum «prietenul la nevoie se cunoaşte», aşteptăm un sprijin substanţial din partea publicului, suporterii să ne încurajeze aşa cum ştiu, în aceste momente dificile”, a declarat Seviştean Popa.
*Din 17 octombrie au uitat ce înseamnă bucuria!
17 octombrie 2015 reprezinta data ultimelor bucurii pentru combatante! Era etapa a 9-a, când Sebeşul remiza acasă cu HC Zalău, iar Măgura învingea acasă pe CSM Rm. Vâlcea. De atunci, dublă „serie neagră”, înfrângeri pe linie pentru gazdele de mâine şi un singur punct în 8 meciuri realizat de vizitatoare! Este al treilea meci în care antrenorul Alexandru Weber apare în postura de oponent al echipei pe care a pregătit-o până în vara anului 2014, cele două echipe fiind rivale pentru al doilea sezon, precedentul fiind în eşalonul secund. Dacă în primul joc, HC Alba Sebeş a câştigat net (30-20), următoarele două au revenit Măgurei, ce s-a impus în tur cu 23-22. Alexandru Weber are în efectiv trei handbaliste ce au evoluat la Sebeş, portăriţele Viorica Suba şi Paula Vişan (ultima chiar în toamnă) şi extrema Loredana Pătruţiu, dar a refuzat elegant să ofere vreo declaraţie legată de disputa încinsă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României