Actualitate

Intervenție a jandarmilor la o societate din Roșia Montană. Un bărbat, sancționat contravențional

Ioana Oprean

Publicat

în

Un bărbat din localitatea Dăroaia a  fost sancţionat de jandarmi după ce a fost surprins în perimetrul unei societăţi comerciale de pe raza localității Roșia Montană.

duba jandarmiPotrivit Jandarmeriei Alba, “firma se află în localitatea Gura Roşiei,  iar personalul de pază a relatat jandarmilor că nu este prima dată când persoane sau grupuri de persoane intenţionează să pătrundă în incintă pentru a colecta resturi metalice şi lemnoase.

De obicei aceste intenţii sunt dejucate de paznici, dar când aceştia au suspiciunea că se vor confrunta cu persoane care pot deveni violente, de regulă apelează la ajutorul jandarmilor.

Aşa s-a  întâmplat şi luni, 19 ianuarie a.c., la ora 14.30,  când, în urma intervenţiei unui echipaj din cadrul Postului de Jandarmi Montan Roşia Montană, Olimpiu C. (26 de ani), domiciliat în satul Dăroaia, a fost depistat în interiorul societăţii comerciale şi sancţionat contravenţional.”

“Pentru prevenirea apariţiei unor astfel de fapte atenţionăm cetăţenii că zona va fi monitorizată în continuare de echipajele de jandarmerie, iar acestea vor interveni prompt ori de câte ori se constată apariţia unor încălcări ale legilor în vigoare. De asemenea, reamintim faptul că  “pătrunderea, cu încălcarea normelor legale de acces, în sediile autorităţilor publice centrale şi locale, instituţiilor publice, instituţiilor de învăţământ şi spaţiilor aparţinând acestora, indiferent de destinaţia lor, regiilor autonome, societăţilor comerciale, partidelor sau altor formaţiuni politice, organizaţiilor guvernamentale şi neguvernamentale, ambasadelor şi reprezentantelor altor state ori ale organizaţiilor internaţionale de pe teritoriul României (…) ori refuzul de a le părăsi la cererea organelor de ordine” constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă cuprinsă între 500 şi 1500 de lei. Totodată, supunem atenţiei faptul că violarea sediului profesional constituie infracţiune, se defineşte ca fiind pătrunderea fără drept, în orice mod, în oricare dintre sediile unde o persoană juridică sau fizică îşi desfăşoară activitatea profesională ori refuzul de a le părăsi la cererea persoanei îndreptăţite şi se pedepseşte, în unele cazuri, cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă”,  se mai precizează în comunicatul remis presei de Jandarmeria Alba.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

24 iunie: Nașterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, cel care a propovăduit oamenilor venirea Mântuitorului Isus Hristos

Ioana Oprean

Publicat

în

24 iunie: Nașterea Sfântului Proroc Ioan Botezătorul, cel care a propovăduit oamenilor venirea Mântuitorului Isus Hristos Pe data de 24 iunie în fiecare an, creștinii ortodocși prăznuiesc Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul. Nașterea acestuia a fost înainte de nașterea lui Iisus Hristos. Sfântul Ioan Botezătorul s-a născut în satul Ein-Kerem care se află aproape de Ierusalim. […]

Citește mai mult

Actualitate

Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult