Întăriri pentru Voinţa Savini Due Sebeş înaintea barajului *Portarul Medrea revine sub comanda lui Alexandru Weber
În week-end, în Sala „Florin Fleşeriu” din Sebeş se va disputa unul dintre cele două baraje de promovare în Divizia A de handbal masculin, turneu în care sunt angrenate 4 formaţii, între care şi Voinţa Savini Due Sebeş. Primele două echipe clasate în fiecare serie vor promova în al doilea eşalon competiţional, în această cursă fiind angrenată şi gruparea antrenată de Alexandru Weber, Voinţa Savini Due Sebeş. Pentru aceste trei jocuri, formaţia din Sebeş a bifat un important transfer, achiziţionându-l pe portarul Cornel Medrea (28 ani). Goalkeeperul revine astfel sub comanda antrenorului Alexandru Weber, după ce, în perioada 2009-2013, a evoluat la Potaissa Turda, inclusiv în primul eşalon (locul 5 în acest sezon şi semifinala Cupei României). Albaiulian, Medrea a mai bifat în carieră echipele LPS Alba Iulia (2000-2004) şi CSM Sebeş (2005-2009) – unde a fost pregătit de acelaşi Weber.
„Ne bucurăm că am reuşit să bifăm înregimentarea acestui portar, care sunt convins că ne va ajuta la barajul de promovare, dar şi în următorii doi ani. Medrea a acceptat noua provocare, să se întoarcă la Sebeş şi să pună umărul la formarea unei echipe competitive”, a declarat Alexandru Weber. În viitoarea stagiune, lotul va mai fi completat cu Cristian Suciu (centru, 24 ani) – de la ASC Potaissa Turda, respectiv Ionuţ Caragui (extremă dreapta, 26 ani) – Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu.
Dar iată programul meciurilor de la Sebeş: *vineri, 14 iunie: AH Minaur Baia Mare – HCM Craiova (ora 16.00), HC Voinţa Sebeş – Cimentul Bicaz (ora 18.00), *sâmbătă, 15 iunie: HCM Craiova – Cimentul Bicaz (ora 16.00), AH Minaur Baia Mare – Voinţa Sebeş (ora 18.00); *duminică, 16 iunie: HC Voinţa Sebeş – HCM Craiova (ora 10.00) AH Minaur Baia Mare – Cimentul Bicaz (ora 12.00).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 14 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României