Înșelăciunea prin metoda ”Accidentul” revine la Blaj – O femeie păgubită cu 4.250 de euro. Tentativă fără succes și în Alba Iulia
Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba readuce în atenţia cetăţenilor recomandările pentru prevenirea înşelăciunilor comise prin metoda ACCIDENTUL.
Duminică, 18 noiembrie, poliţiştii din Blaj au fost sesizaţi de o femeie din oraş cu privire la faptul că a fost înşelată cu 4.250 de euro, prin această metodă. Infractorii au încercat să dea lovitura şi în Alba Iulia, însă persoana apelată nu a dat curs solicitărilor acestora şi a anunţat poliţia.
Poliţiştii fac cercetări pentru identificarea şi tragerea la răspundere penală a escrocilor.
În seara zilei de 18 noiembrie 2018, Poliţia Municipiului Blaj a fost sesizată de o femeie de 69 de ani, din municipiul Blaj, cu privire la faptul că, în dimineaţa aceleiaşi zile, a fost sunată, pe telefonul fix, de către un bărbat care a pretins că e fiul său şi care i-a spus că a provocat un accident rutier, soldat cu rănirea unei persoane.
În discuţia telefonică a intervenit un alt bărbat care a pretins că este procuror şi care i-a cerut femeii suma de 40.000 de euro, necesară pentru încheierea unui acord de împăcare între fiul acesteia și „victima accidentului” .
La scut timp, la locuinţa femeii s-a prezentat un bărbat căruia aceasta i-a dat suma de 4.250 euro.
Escrocii i-au cerut victimei să deconecteze aparatele telefonice de la reţelele de telefonie şi să le reconecteze doar după ora 19.30.
Seara, după ce victima a reconectat telefoanele, a fost sunată de fiul său, iar în urma discuţiei purtată cu acesta şi-a dat seama că a fost victima unei înșelăciuni şi a anunţat poliţia.
Unei tentative de înşelăciune, prin acelaşi mod de operare, a fost victimă şi o femeie în vârstă de 78 de ani, din Alba Iulia. Aceasta a fost vigilentă şi nu a dat crezare poveştii supusă de persoana ce a sunat-o, care i-a pretins suma de 18.000 de euro pentru ca nepotul său să nu răspundă pentru un accident ce l-ar fi provocat.
În ambele cazuri, poliţiştii continuă cercetările în vederea identificării autorilor şi tragerii lor la răspundere penală.
Inspectoratul de Poliţie Judeţean Alba readuce în atenţia cetăţenilor câteva recomandări, cu scopul de a nu deveni victime ale acestui tip de infracţiuni:
- Nu daţi curs instrucţiunilor primite telefonic de la persoane necunoscute, care pretind că ar avea calităţi oficiale.
- Verificați dacă situaţia relatată este reală.
- Nu efectuaţi niciun transfer bancar şi nu daţi bani unor persoane necunoscute care sunt trimise la ușa dumneavoastră!
- Sunaţi la poliţie, pe numărul de urgenţă 112 sau adresaţi-vă, imediat, unităţii de poliţie pe raza dumneavoastră de competenţă şi spuneţi despre ce este vorba.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu
INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia
Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”
Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]








