INFIORĂTOR: Tatăl vitreg a recunoscut că a ucis-o pe fetița de 4 ani, din Arad. Motivul: Era agitată
INFIORĂTOR: Tatăl vitreg a recunoscut că a ucis-o pe fetița de 4 ani, din Arad. Motivul: Era agitată
Fetiţa al cărei trup neînsufleţit a fost găsit incendiat la marginea municipiului Arad, lângă un cimitir, se numea Antonia, iar anchetatorii au stabilit că ea nu a fost agresată sexual. Tatăl vitreg, în grija căruia se afla când a murit, i-a explicat mamei acesteia că fata este plecată în vecini.
Potrivit unor surse judiciare citate de Antena3, tatăl vitreg a recunoscut că a omorât-o pe fetița de 4 ani pentru că era agitată.
Purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad, Ruxandra Tarcea, a declarat pentru News.ro că tatăl vitreg al fetiţei găsite moartă pe un câmp lângă municipiul Arad urmează să fie prezentat în cursul zilei de marţi în faţa magistraţilor de la Tribunalul Arad cu propunere de arestare preventivă.
„Astăzi bărbatul urmează să fie prezentat la Tribunalul Arad cu propunere de arestare preventivă. El nu a recunoscut, a declarat că a auzit sâmbătă un zgomot în baie, a observat că fetiţa este căzută în exteriorul căzii, s-a apropiat de copil, a văzut că nu are puls şi s-a speriat. A pus trupul fetiţei într-un geamantan, a luat un taxi şi a lăsat corpul într-o vegetaţie mai stufoasă. Bărbatul are 23 de ani şi este fără ocupaţie, nu are un loc de muncă”, a declarat procurorul Ruxandra Tarcea.
Potrivit sursei citate, mama a aflat, la întoarcerea acasă, că fetiţa ei, Antonia, se află în vecini, aşa că nu s-a îngrijorat de absenţa ei.
„Mama a sosit acasă în cursul zilei de luni, după ce a fost la spital să nască. Ajunsă acasă, a întrebat unde este Antonia, iar concubinul i-a spus că este în vecini”, a explicat Ruxandra Tarcea.
După ce procurorii au făcut publice imagini cu chipul fetiţei, o persoană a recunoscut-o şi s-a prezentat la Poliţie şi le-a indicat poliţiştilor că familia fetei locuieşte în cartierul Vlaicu din municipiul Arad. Luni seara, în jurul orei 21.00, poliţiştii au ajuns la locuinţa familiei.
Potrivit procurorilor, în urma autopsiei nu a reieşit că fetiţa ar fi fost agresată sexual.
Trupul fetiţei a fost găsit sâmbătă seară, de un bărbat care îşi plimba câinele în apropierea cimitirului din cartierul arădean Bujac. Bărbatul a sunat imediat la numărul de urgenţă 112.
Poliţiştii au găsit piciorul ars al unui copil, apoi trupul, căruia îi lipseau membrele inferioare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]








