Sport

Industria revine în Liga a 4-a, la Galda de Jos, după 7 ani petrecuți în Liga a 3-a

Dan HENEGAR

Publicat

în

Șapte sezoane a petrecut în eșalonul terț Industria, inimoasa formație găldeană care la finele anului trecut a fost la un pas de abandonul competițional. După fricțiunile produse în urma alegerilor din septembrie în consiliul local al comunei, nu s-au mai aprobat bani pentru Industria în anul 2021, iar “galben-albaștrii” se pregăteau să anunțe, oficial, retragerea din Seria a 9-a a Ligii a 3-a.

Însă intervenția de apreciat a familiei Hulea, Ovidiu și Adrian, a evitat aruncarea prosopului iar divizionara terță, mutată în primăvară la Galtiu, a supraviețuit și a mai disputat 10 partide (8 în retur și alte două în barajul supraviețuirii cu Pobeda Stár Bišnov, echipa din Timiș reușind promovarea după 0-0 și 2-1). Retrogradată în Liga a 4-a, Industria avea posibilitatea să depună cerere la Federația Română de Fotbal pentru a continua pe a treia scenă. Asta întrucât există posibilitatea ca în vară unele grupări să se retragă, caz în care se vor ivi locuri libere iar FRF ar apela la invitații către echipele ce au participat la meciurile de baraj pentru a completa seriile.

*Nu se mai vrea în eșalonul terț

Teoretic, în acest moment pe mâna familiei Hulea sunt două echipe din Liga a 4-a, Viitorul Sântimbru și… Industria Galda de Jos, o situație deloc logică și greu de administrat din punct de vedere financiar. În consecință, în scurt timp Industria se va întoarce la Galda de Jos, în condițiile în care aleșii locali au revenit la sentimente mai bune față de fotbal și după o pauză de șase luni și-au arătat disponibilitatea să aloce fonduri în toamnă, respectiv să asigure un buget pentru Liga a 4-a. Ovidiu Hulea a acceptat să se retragă de la Industria, să predea echipa care dacă nu se înscrie în eșalonul inferior după retrogradare ar fi obligată, conform regulamentelor în vigoare, să înceapă din Liga a 5-a!

*Sorin Mărginean, antrenor la Viitorul Sântimbru

Deci lucrurile încep să se cearnă și semnele de întrebare în privința Industriei se risipesc. Dacă scenariul reimplicării primăriei prinde contur, Galda de Jos va avea la toamnă echipă în Liga a 4-a. Fără președintele Marcel Giorgiu, care nu mai dorește să se implice, marea probleme fiind, pe lângă asigurarea bugetului, găsirea unor jucători care să lucreze cu Radu Andone (prima opțiune pe banca tehnică). Trecând la Viitorul Sântimbru, aici se va merge pe mâna antrenorului Sorin Mărginean, însă din lotul cu care s-a încheiat campionatul puțini vor mai continua. 14 dintre jucători au primit dezlegări pentru CS Universitatea Alba Iulia, alți trei (D. Popa, G. Manciulea și Căt. Manciulea) pentru Kinder Teiuș, Potopea renunță la activitate, pe listă mai rămânând, printre alții, Tripșa, Goța, Bălaș, Pisoiu, R. Morar, Olălău sau R. Anghel, alături de cei mai vechi precum Ov. Barna, D. Hulea, Ov. Crișan, E. Hălălae sau C. Hălălae


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Sport

Sport

Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia”

Ioana Oprean

Publicat

în

Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia” Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal (FRF), întrunit miercuri, 24 iunie 2026, a luat o decizie care lasă o rază de speranță pentru […]

Citește mai mult

Sport

CSM Unirea Alba Iulia, staff-ul lui Pustai este complet: Mircea Oprea, singurul supraviețuitor, Liviu Rusu – noul preparator fizic

Dan HENEGAR

Publicat

în

La divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia, staff-ul lui Pustai este complet: Mircea Oprea, singurul supraviețuitor, Liviu Rusu – noul preparator fizic Divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia și-a definitivat staff-ul tehnic cu care va aborda stagiunea 2026/2027, când pentru al treilea an la rând se atacă promovarea în Liga 2. Citește și: CSM Unirea […]

Citește mai mult

Sport

FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]

Citește mai mult