Sport

Industria revine în Liga a 4-a, la Galda de Jos, după 7 ani petrecuți în Liga a 3-a

Dan HENEGAR

Publicat

în

Șapte sezoane a petrecut în eșalonul terț Industria, inimoasa formație găldeană care la finele anului trecut a fost la un pas de abandonul competițional. După fricțiunile produse în urma alegerilor din septembrie în consiliul local al comunei, nu s-au mai aprobat bani pentru Industria în anul 2021, iar “galben-albaștrii” se pregăteau să anunțe, oficial, retragerea din Seria a 9-a a Ligii a 3-a.

Însă intervenția de apreciat a familiei Hulea, Ovidiu și Adrian, a evitat aruncarea prosopului iar divizionara terță, mutată în primăvară la Galtiu, a supraviețuit și a mai disputat 10 partide (8 în retur și alte două în barajul supraviețuirii cu Pobeda Stár Bišnov, echipa din Timiș reușind promovarea după 0-0 și 2-1). Retrogradată în Liga a 4-a, Industria avea posibilitatea să depună cerere la Federația Română de Fotbal pentru a continua pe a treia scenă. Asta întrucât există posibilitatea ca în vară unele grupări să se retragă, caz în care se vor ivi locuri libere iar FRF ar apela la invitații către echipele ce au participat la meciurile de baraj pentru a completa seriile.

*Nu se mai vrea în eșalonul terț

Teoretic, în acest moment pe mâna familiei Hulea sunt două echipe din Liga a 4-a, Viitorul Sântimbru și… Industria Galda de Jos, o situație deloc logică și greu de administrat din punct de vedere financiar. În consecință, în scurt timp Industria se va întoarce la Galda de Jos, în condițiile în care aleșii locali au revenit la sentimente mai bune față de fotbal și după o pauză de șase luni și-au arătat disponibilitatea să aloce fonduri în toamnă, respectiv să asigure un buget pentru Liga a 4-a. Ovidiu Hulea a acceptat să se retragă de la Industria, să predea echipa care dacă nu se înscrie în eșalonul inferior după retrogradare ar fi obligată, conform regulamentelor în vigoare, să înceapă din Liga a 5-a!

*Sorin Mărginean, antrenor la Viitorul Sântimbru

Deci lucrurile încep să se cearnă și semnele de întrebare în privința Industriei se risipesc. Dacă scenariul reimplicării primăriei prinde contur, Galda de Jos va avea la toamnă echipă în Liga a 4-a. Fără președintele Marcel Giorgiu, care nu mai dorește să se implice, marea probleme fiind, pe lângă asigurarea bugetului, găsirea unor jucători care să lucreze cu Radu Andone (prima opțiune pe banca tehnică). Trecând la Viitorul Sântimbru, aici se va merge pe mâna antrenorului Sorin Mărginean, însă din lotul cu care s-a încheiat campionatul puțini vor mai continua. 14 dintre jucători au primit dezlegări pentru CS Universitatea Alba Iulia, alți trei (D. Popa, G. Manciulea și Căt. Manciulea) pentru Kinder Teiuș, Potopea renunță la activitate, pe listă mai rămânând, printre alții, Tripșa, Goța, Bălaș, Pisoiu, R. Morar, Olălău sau R. Anghel, alături de cei mai vechi precum Ov. Barna, D. Hulea, Ov. Crișan, E. Hălălae sau C. Hălălae


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Sport

Sport

CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord”

Lucian Dărămuș

Publicat

în

CSM Unirea Alba Iulia s-a despărțit oficial de „principalul” Dragoș Militaru și colaboratorii săi: „De comun acord” CSM Unirea Alba Iulia a anunțat în după amiaza zilei de luni, 22 iunie 2026 despărțirea oficială de antrenorul principal Dragoș Militaru și colaboratorii săi.  „CSM Unirea Alba Iulia și membrii staffului tehnic format din Dragoș Militaru, Moundir […]

Citește mai mult

Sport

Cristian Pustai, noul principal al CSM Unirea Alba Iulia: „Am semnat pe un an, cu obiectiv promovarea în Liga 2”, spune „Matematicianul”

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cristian Pustai, noul principal al CSM Unirea Alba Iulia: „Am semnat pe un an, cu obiectiv promovarea în Liga 2”, spune „Matematicianul”, revenit după aproape 3 decenii în „alb-negru” Cristian Pustai (58 de ani) este noul antrenor principal al divizionarei terțe CSM Unirea Alba Iulia. Tehnicianul din Mediaș ce are prezențe în Europa League cu […]

Citește mai mult

Sport

FOTO: Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Mada, 

Dan HENEGAR

Publicat

în

Cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia, weekend de aur! Uniriștii au cucerit podiumurile internaționale și naționale! Rezultate excelente pentru Attila Malnasi, Miruna și Radu Măda, cu curse în două zile consecutive! Un weekend de poveste pentru cicliștii de la CSM Unirea Alba Iulia! Reprezentanții clubului din Cetatea Marii Uniri au reușit rezultate excelente în […]

Citește mai mult