Indemnizații BABANE, printre cele mai mari din România, pentru consilierii locali din municipiul Alba Iulia, ”pe măsura muncii prestate”-proiect de hotărâre
Indemnizații BABANE, printre cele mai mari din România, pentru consilierii locali din municipiul Alba Iulia, ”pe măsura muncii prestate”-proiect de hotărâre
Potrivit unui proiect de hotărâre, aflat pe ordinea de zi a ședinței din data de 30 iulie 2019, indemnizațiile lunare ale consilierilor locali, de ședință ordinară sau extraordinară și participarea la ședințele comisiilor de specialitate sunt în cuantum de până la 10% din indemnizația lunară a primarului.
Potrivite paginii oficiale a Primăriei municipiului Alba Iulia:
indemnizația lunară a primarului este în valoare de 23.400 de lei lunar. Potrivit Legii, indemnizația lunară a consilierilor locali este de până la 10% din indemnizația primarului, mai puțin sporurile obținute în condițiile art. 16 alin. (2) din Legea nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice.
”Indemnizațiile lunare ale președinților și vicepreședinților consiliilor județene și primarilor/viceprimarilor unităților administrativ-teritoriale care implementează proiecte finanțate din fonduri europene nerambursabile se majorează cu 25%.”
În speță, primarul municipiului Alba Iulia are un spor de 25% pentru implementarea proiectelor cu fonduri europene, indemnizația lunară sau salariu de bază fiind de numai 18.720 de lei. (vezi facsimil). Prin urmare, consilierii locali din Alba Iulia ar urma să aibă o indemnizație de pâna la 1872 de lei lunar:
”consilierii locali care participă la ședințele ordinare ori la ședințele extraordinare ale consiliului local și ale comisiilor de specialitate este în cuantum de până la 10% din indemnizația lunară a primarului”
O astfel de hotărâre de Consiliu Local a mai existat, dar probabil a fost reintrodusă pentru a se prevedea clar participarea nu doar la ședințe, ordinare și extraordinare, dar și la comisiile de specialite. Potrivit proiectului de hotărăre:
”Consilierii locali au dreptul la indemnizația lunară doar dacă participă la cel puțin o ședință a autorității deliberative și o ședință a comisiei de specialitate, pe lună, desfășurate în condițiile legii.
Consilierii locali au dreptul la indemnizația lunară doar dacă participă la cel puțin o ședință a autorității deliberative și o ședință a comisiei de specialitate, pe lună, desfășurate în condițiile legii.”
Putem spune că Alba Iulia, orașul SMART a intrat în rândul lumii civilizate și în ce privește indemnizațiile consilierilor locali, ele fiind unele dintre cele mai mari din România!
Firește, la sumele ”pomenite” mai sus se plătesc toate impozitele și taxele prevazute de legile în vigoare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima
Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost sancționată din nou cu o amendă de 30.000 de lei, ieri, 23 iunie 2026. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, STP a primit și marți, 23 […]
Când se va vota interzicerea păcănelelor în Alba Iulia: Ce prevede proiectul de hotărâre. DOCUMENT
Când se va vota interzicerea păcănelelor în Alba Iulia: Ce prevede proiectul de hotărâre. DOCUMENT Proiectul de hotărâre privind organizarea și exploatarea jocurilor de noroc pe raza Municipiului Alba Iulia și aprobarea Regulamentului pentru emiterea autorizației de funcționare pentru desfășurarea jocurilor de noroc de tip loto tradițional și pariuri sportive pe raza Municipiului Alba Iulia […]
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor
Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]










