Ştirea zilei

Indemnizații BABANE, printre cele mai mari din România, pentru consilierii locali din municipiul Alba Iulia, ”pe măsura muncii prestate”-proiect de hotărâre

Unirea Ziarul

Publicat

în

Indemnizații BABANE, printre cele mai mari din România, pentru consilierii locali din municipiul Alba Iulia, ”pe măsura muncii prestate”-proiect de hotărâre

Potrivit unui proiect de hotărâre, aflat pe ordinea de zi a ședinței din data de 30 iulie 2019, indemnizațiile lunare ale consilierilor locali, de ședință ordinară sau extraordinară și participarea la ședințele comisiilor de specialitate sunt în cuantum de până la 10% din indemnizația lunară a primarului.

Potrivite paginii oficiale a Primăriei municipiului Alba Iulia:

indemnizația lunară a primarului este în valoare de 23.400 de lei lunar. Potrivit Legii, indemnizația lunară a consilierilor locali este de până la 10% din indemnizația primarului, mai puțin sporurile obținute în condițiile art. 16 alin. (2) din Legea nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice.

”Indemnizațiile lunare ale președinților și vicepreședinților consiliilor județene și primarilor/viceprimarilor unităților administrativ-teritoriale care implementează proiecte finanțate din fonduri europene nerambursabile se majorează cu 25%.”

În speță, primarul municipiului Alba Iulia are un spor de 25% pentru implementarea proiectelor cu fonduri europene, indemnizația lunară sau salariu de bază fiind de numai 18.720 de lei. (vezi facsimil). Prin urmare, consilierii locali din Alba Iulia ar urma să aibă o indemnizație de pâna la 1872 de lei lunar:

”consilierii locali care participă la ședințele ordinare ori la ședințele extraordinare ale consiliului local și ale comisiilor de specialitate este în cuantum de până la 10% din indemnizația lunară a primarului”

O astfel de hotărâre de Consiliu Local a mai existat, dar probabil a fost reintrodusă pentru a se prevedea clar participarea nu doar la ședințe, ordinare și extraordinare, dar și la comisiile de specialite. Potrivit proiectului de hotărăre:

”Consilierii locali au dreptul la indemnizația lunară doar dacă participă la cel puțin o ședință a autorității deliberative și o ședință a comisiei de specialitate, pe lună, desfășurate în condițiile legii.

Consilierii locali au dreptul la indemnizația lunară doar dacă participă la cel puțin o ședință a autorității deliberative și o ședință a comisiei de specialitate, pe lună, desfășurate în condițiile legii.”

Putem spune că Alba Iulia, orașul SMART a intrat în rândul lumii civilizate și în ce privește indemnizațiile consilierilor locali, ele fiind unele dintre cele mai mari din România!

Firește, la sumele ”pomenite” mai sus se plătesc toate impozitele și taxele prevazute de legile în vigoare.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău

Ioana Oprean

Publicat

în

Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău Decathlonul Dacic a reprezentat punctul culminant competițional al celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Cetăților Dacice, desfășurat în perioada 26–28 iunie 2026 în zona Piatra Craivii – Bucerdea Vinoasă – Cricău. Competiția a adus la start reprezentanții […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 39 de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Apă cu porția în unele sate din Alba: Program strict de furnizare pe fondul caniculei și consumului ridicat

Ioana Oprean

Publicat

în

Apă cu porția în unele sate din Alba: Program strict de furnizare pe fondul caniculei și consumului ridicat Furnizarea apei potabile va fi restricționată temporar în mai multe localități din județul Alba, în contextul temperaturilor ridicate și al consumului crescut, inclusiv pentru activități agricole. Măsura a fost anunțată de SC APA CTTA SA Alba, în […]

Citește mai mult