Indemnizații BABANE, printre cele mai mari din România, pentru consilierii locali din municipiul Alba Iulia, ”pe măsura muncii prestate”-proiect de hotărâre
Indemnizații BABANE, printre cele mai mari din România, pentru consilierii locali din municipiul Alba Iulia, ”pe măsura muncii prestate”-proiect de hotărâre
Potrivit unui proiect de hotărâre, aflat pe ordinea de zi a ședinței din data de 30 iulie 2019, indemnizațiile lunare ale consilierilor locali, de ședință ordinară sau extraordinară și participarea la ședințele comisiilor de specialitate sunt în cuantum de până la 10% din indemnizația lunară a primarului.
Potrivite paginii oficiale a Primăriei municipiului Alba Iulia:
indemnizația lunară a primarului este în valoare de 23.400 de lei lunar. Potrivit Legii, indemnizația lunară a consilierilor locali este de până la 10% din indemnizația primarului, mai puțin sporurile obținute în condițiile art. 16 alin. (2) din Legea nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice.
”Indemnizațiile lunare ale președinților și vicepreședinților consiliilor județene și primarilor/viceprimarilor unităților administrativ-teritoriale care implementează proiecte finanțate din fonduri europene nerambursabile se majorează cu 25%.”
În speță, primarul municipiului Alba Iulia are un spor de 25% pentru implementarea proiectelor cu fonduri europene, indemnizația lunară sau salariu de bază fiind de numai 18.720 de lei. (vezi facsimil). Prin urmare, consilierii locali din Alba Iulia ar urma să aibă o indemnizație de pâna la 1872 de lei lunar:
”consilierii locali care participă la ședințele ordinare ori la ședințele extraordinare ale consiliului local și ale comisiilor de specialitate este în cuantum de până la 10% din indemnizația lunară a primarului”
O astfel de hotărâre de Consiliu Local a mai existat, dar probabil a fost reintrodusă pentru a se prevedea clar participarea nu doar la ședințe, ordinare și extraordinare, dar și la comisiile de specialite. Potrivit proiectului de hotărăre:
”Consilierii locali au dreptul la indemnizația lunară doar dacă participă la cel puțin o ședință a autorității deliberative și o ședință a comisiei de specialitate, pe lună, desfășurate în condițiile legii.
Consilierii locali au dreptul la indemnizația lunară doar dacă participă la cel puțin o ședință a autorității deliberative și o ședință a comisiei de specialitate, pe lună, desfășurate în condițiile legii.”
Putem spune că Alba Iulia, orașul SMART a intrat în rândul lumii civilizate și în ce privește indemnizațiile consilierilor locali, ele fiind unele dintre cele mai mari din România!
Firește, la sumele ”pomenite” mai sus se plătesc toate impozitele și taxele prevazute de legile în vigoare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade
26-29 iunie 2026 | COD ROȘU ȘI COD PORTOCALIU de CANICULĂ în Alba și alte județe: Temperaturi de până la 40 de grade Județul Alba este de vineri, 26 iunie 2026, de la ora 10.00, până sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 10.00, sub inceidența unei atenționări meteo Cod Portocaliu de val de căldură, temperaturi […]
VIDEO | Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri
Ziua Drapelului Național 2026, marcată solemn în Piața Tricolorului din Alba Iulia: Tricolorul, urcat pe catarg în Cetatea Marii Uniri Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită în dimineața zilei de vineri, 26 iunie 2026, în Piața Tricolorului din Alba Iulia. Programul activităților s-a desfășurat astfel: La ora 09.45, în Catedrala Reîntregirii, a avut loc sfințirea […]
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”
EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]










