Ştirea zilei

ÎNCHISOARE cu suspendare, sub supraveghere, pentru un bărbat din Alba, acuzat că a furat, din gelozie, informaţii de pe un cont privat de Facebook

Ioana Oprean

Publicat

în

ÎNCHISOARE cu suspendare, sub supraveghere, pentru un bărbat din Alba, acuzat că a furat, din gelozie, informaţii de pe un cont privat al reţelei de socializare Facebook.

Un bărbat în vârstă de 33 de ani din Alba a fost condamnat la 2 ani de închisoare cu suspendare, sub supraveghere, pentru furtul unor informaţii de pe un cont privat al reţelei de socializare Facebook

O. Mihai este judecat pentru săvârşirea a trei infracţiuni: acces ilegal la un sistem informatic, alterarea integrităţii datelor informatice şi transfer neautorizat de date informatice. Decizia a fost pronunţată la Tribunalul Alba şi nu este definitivă. Inculpatul a intrat în contul de Massenger al prietenei sale de unde a copiat discuţii private purtate cu alte persoane pe care le-a postat, ulterior, pe pagina personală a tinerei de pe Facebook şi le-a transmis altor ultilizatori ai reţelei.

Dosarul a fost instrumentat de procurori DIICOT Alba Iulia, în colaborare cu poliţişti de la BCCO. Potrivit informaţiilor din rechizitoriu, în data de 30 ianuarie 2018, ”în baza aceleiaşi rezoluţii infracţionale şi la intervale diferite de timp”, inculpatul O. Mihai a accesat fără drept contul Facebook al unei femei în scopul obţinerii de date informatice, accesul la cont fiind restricţionat pentru alte categorii de utilizatori în afara titularului său. De asemenea, în aceeaşi zi, bărbatul a modificat parola de acces, apoi a restricţionat accesul la datele informatice din conţinutul contului Facebook al tinerei, după care a transferat neautorizat date informatice din sistemul informatic al persoanei vătămate către alte persoane care nu erau îndreptăţite să le primească şi să le vizualizeze.

Concret, O. Mihai a intrat în contul de Massenger al tinerei de unde a copiat discuţii private purtate cu alte persoane pe care le-a postat, ulterior, fie pe pagina personală a tinerei de pe Facebook, fie le-a transmis altor ultilizatori ai reţelei. ”În declaraţia dată în faţa organelor de urmărire penală, inculpatul a recunoscut săvârşirea faptelor reţinute în sarcina sa. Acesta a declarat că, din cauza faptului că persoana vătămată îl evita constant şi nu-i spunea adevărul cu privire la situaţia ei, în sensul că ar fi avut şi o altă relaţie în afară de prietenia cu el, a devenit foarte gelos.

În data de 24.01.2018, în timp ce se aflau împreună la localul Lutsch 2000, persoana vătămată l-a rugat pe inculpat să-i închidă pe o perioadă de 7 zile contul Facebook, aspect pe care acesta l-a şi realizat. În acel moment inculpatul a văzut parola de acces a persoanei vătămate la contul său de socializare. După data de 24.01.2018, suspectul nu a mai vorbit cu persoana vătămată, dar din cauza geloziei a hotărât să se răzbune.

A decis ca pentru început să acceseze fără drept contul Facebook al acesteia şi să vadă dacă are discuţii cu alte persoane, lucru pe care l-a făcut în data de 30.01.2018 în timp ce se afla la serviciu. Folosind parola, inculpatul a accesat fără drept contul Facebook al persoanei vătămate, a văzut discuţiile utilizatorul ”M”, apoi le-a expediat către utilizatorii T. B. şi N. J.”, se precizează în motivarea sentinței.

 

 

 

 

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie

Ioana Oprean

Publicat

în

FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie Elevii care au susținut miercuri, 24 iunie 2026, proba scrisă la matematică la Evaluarea Națională 2026 au primit varianta numărul 1. Testarea a început la ora 09:00 și se încheie pentru majoritatea elevilor la ora 11:00. Elevii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători Conflictul Primăria Alba Iulia-STP a ajuns în faza pe ordonanță președințială. Primăria Alba Iulia a formulat la Tribunalul Alba o cerere de ordonanță președințială. Prin ordonanța președințială, potrivit informațiilor ziarulunirea.ro, Primăria Alba Iulia, prin primarul Gabriel […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost sancționată din nou cu o amendă de 30.000 de lei, ieri, 23 iunie 2026. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, STP a primit și marți, 23 […]

Citește mai mult