Închisoare cu suspendare şi amendă penală pentru vinovaţii de explozia de la Pensiunea “Neptun” din Alba Iulia
Închisoare cu suspendare şi amendă penală pentru vinovaţii de explozia de la Pensiunea “Neptun” din Alba Iulia.
Justiția din Alba a pronunțat sentința definitivă într-un dosar de distrugere din culpă rezultat în urma unei explozii produse la o clădire din Alba Iulia, în anul 2012. Explozia a fost cauzată de o acumulare de gaze naturale în subsolul pensiunii “Neptun” de lângă Gara Alba Iulia, ca urmare a unei avarii produse la rețea de muncitorii care lucrau la modernizarea străzii.
Dosarul a fost trimis în judecată în 2014, iar decizia definitivă a fost pronunțată în 20 februarie 2018 la Curtea de Apel Alba Iulia. Firma care executa lucrările (SC Elis Pavaje SRL) a fost condamnată la plata unei amenzi penale de 4.000 de lei, iar un angajat al societății a primit 6 luni de închisoare cu suspendarea executării pe o perioadă de 2 ani și 6 luni.
În actul de sesizare al instanței, în sarcina inculpaților s-a reținut faptul că au executat lucrările, înainte ca la fața locului să se deplaseze un reprezentant al societății furnizoare de gaze naturale, care să indice cu exactitate amplasamentul rețelei de gaze naturale, cu toate că a existat anterior o informare telefonică în acest sens care condiționa prezența acestuia. Această obligație era impusă și prin avizul favorabil, cu condiții, al societății distribuitoare de gaze naturale conform căruia ”înainte de începerea lucrărilor, precum și în timpul acestora, se va solicita asistență de specialitate din partea Centrului Operațional Alba Iulia, pentru a stabili cu exactitate la fața locului amplasamentul rețelei de gaze naturale existente” și ”în zona rețelei de gaze naturale lucrările de săpătură se vor executa numai manual”.
În derularea lucrării a fost folosit un utilaj de frezare a drumului, decizie care a avut drept consecințe ruperea unui branșament subteran, migrarea gazelor naturale la demisolul clădirii Pensiunii Neptun din apropiere și producerea unei explozii, soldată cu pagube materiale și rănirea a patru persoane: o tânără de 14 ani care se afla în trecere și care a fost afectată de suflul exploziei (25 – 30 de zile de îngrijiri medicale), un barman-ospătar angajat al pensiunii (11 – 12 zile de îngrijiri), un bucătar (2 – 3 zile) și un angajat al societății de distribuție gaze (6 – 7 zile). Ingrinerul trimis în judecată și reprezentantul firmei au declarat că sunt nevinovați, susținând, în esență, că singurul vinovat de cele întâmplate este furnizorul de gaze naturale, întrucât țeava de gaz care fusese ruptă de utilajul de frezare, nu era amplasată la o adâncime de minim 90 cm, conform normativelor tehnice in vigoare, dar și faptul că acel branșament subteran nu fusese menționat pe planul de situație, la momentul avizării lucrărilor de către EON GAZ și nici la predarea de amplasament.
Instanța a considerat că aceste afirmații sunt contrazise de probele de la dosar și a decis condamnarea celor doi inculpați, persoana fizică și persoana juridică.
”(…) Nu a existat o persoană desemnată din partea E.ON Gaz pentru a fi prezentă la efectuarea acestor lucrări pentru că nu a existat o cerere scrisă în acest sens nici din partea executantului lucrării, dar nici din partea beneficiarului acesteia, aceasta cu atât mai mult cu cât această asistență tehnică se asigură contra cost.
Pe de altă parte, din actele dosarului reiese că prima solicitare oficială de acordare a asistenței tehnice de specialitate din partea E.ON a fost făcuta de-abia după 2 zile de la explozie, prin adresa nr. 320/15.03.2012. În acest context, nu se poate accepta ideea că beneficiarul lucrării ar fi trebuit să solicite asistența tehnică din partea EON Gaz, din actele dosarului nu reiese că ar fi existat o astfel de prevedere, dar, potrivit uzanțelor (fapt ce rezultă din declarațiile martorilor audiați în cauză), această obligație îi revine executantului lucrărilor, întrucât acesta este cel care stabilește locul, momentul efectuării lucrării”, se afirmă în motivarea deciziei de la instanța de fond.
Judecătorii au luat act de faptul că firma care a executat lucrările a achitat către partea civilă suma de 130.000 lei, reprezentând valoarea pagubelor suferite.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]









