Ştirea zilei

Închisoare cu executare pentru un bărbat şi o femeie din Alba Iulia pentru proxenetism. Cei doi au înlesnit practicarea prostituției de către o adolescentă de doar 15 ani

Unirea Ziarul

Publicat

în

Închisoare cu executare pentru un bărbat şi o femeie din Alba Iulia pentru proxenetism. Cei doi au înlesnit practicarea prostituției de către o adolescentă de doar 15 ani

Un bărbat şi o femeie din Alba Iulia au fost condamnați la închisoare cu executare pentru proxenetism. Potrivit procurorilor, C. Nicolae Teodor şi H. Raluca Maria au înlesnit practicarea prostituţiei pentru o minoră în vârstă de 15 ani. „În perioada iunie-iulie 2017, inculpaţii au determinat-o prin constrângere pe minora în vârstă de 15 ani să practice prostituţia în mai multe locaţii de pe raza municipiului Alba Iulia, i-au înlesnit practicarea prostituţiei prin asigurarea protecţiei şi găsirea de clienţi şi locaţii şi au obţinut foloase patrimoniale în urma acestei activităţi”, se precizează în rechizitoriul prin care cei doi inculpaţi au fost trimişi în judecată.

Faptele au avut loc în 2017, iar condamnarea definitivă a fost pronunțată în 26 martie 2024, la Curtea de Apel Alba Iulia. Bărbatul a primit o pedeapsă de 5 ani și 3 luni închisoare cu executare în regim de detenţie, iar femeia a fost condamnată la pedeapsa de 6 ani şi 9 luni închisoare cu executare în regim de detenţie. Ambii mai aveau condamnări anterioare, situație care le-a agravat pedepsele.

Potrivit hotărârii instanței, în perioada iunie-iulie 2017, inculpaţii au determinat-o prin constrângere pe minoră să practice prostituţia în mai multe locaţii de pe raza municipiului Alba Iulia, i-au înlesnit practicarea prostituţiei prin asigurarea protecţiei şi găsirea de clienţi şi locaţii şi au obţinut foloase patrimoniale în urma acestei activităţi.

Citește și: Închisoare cu executare pentru profesorul din Alba care atingea indecent elevele și le jignea: A fost judecat în două dosare diferite

Astfel, profitând de faptul că minora nu avea unde să locuiască şi nicio sursă de venit, inculpaţii i-au permis să rămână în locuinţa lor şi au determinat-o să practice prostituţia pentru a obţine bani. În perioada cât persoana vătămată a locuit alături de cei doi inculpaţi, inculpatul a lovit-o cu palma peste faţă pe minoră pentru a o determina să continue activitatea de prostituţie.

Toate sumele de bani obţinute de minoră în urma practicării prostituţiei au fost predate inculpatului, care îi asigura protecţia, în special, în gara din Bărăbanţ şi pe şoseaua de centură a municipiului Alba Iulia, iar aceste sume de bani au fost utilizate pentru a asigura traiul zilnic inculpaţilor, minorei şi celor trei copii ai inculpatei, precum şi pentru achitarea cazării la un motel unde minora era obligată să se prostitueze.

Victima, care a recunoscut inițial, a încercat pe parcursul procesului să îi disculpe pe cei doi, dar judecătorii nu au ținut cont de afirmațiile acesteia.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor

Ioana Oprean

Publicat

în

Directorul general și directorul economic de la Fabrica de Arme Cugir, în preaviz de 60 de zile. Consiliul de administrație pregătește numirea unor directori interimari. Ce se întâmplă cu salariile muncitorilor Consiliul de Administrație al Fabricii de Arme Cugir a luat act în ședința de marți, 23 iunie 2026, de demisia directorului general, Radu Coroamă, […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Revoluție pe harta transportului din Alba: Consiliul Județean „redesenează” traseele și orarele de autobuz pentru zeci de mii de călători O nouă reorganizare a transportului public județean intră în linie dreaptă în Alba. Consiliul Județean pregătește o amplă actualizare a programului de transport de persoane, care aduce modificări ale traseelor, stațiilor și orarelor de circulație. […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport

Ioana Oprean

Publicat

în

STP Alba Iulia: „Am aflat din presă că am fost amendați”. Sancțiune de 30.000 de lei, necomunicată încă operatorului de transport O nouă controversă apare în conflictul dintre operatorul de transport public STP Alba Iulia și autoritățile locale. Deși Poliția Locală a aplicat o amendă de 30.000 de lei pentru neefectuarea serviciului de transport public, […]

Citește mai mult