Închisoare cu executare pentru un bărbat şi o femeie din Alba Iulia pentru proxenetism. Cei doi au înlesnit practicarea prostituției de către o adolescentă de doar 15 ani
Închisoare cu executare pentru un bărbat şi o femeie din Alba Iulia pentru proxenetism. Cei doi au înlesnit practicarea prostituției de către o adolescentă de doar 15 ani
Un bărbat şi o femeie din Alba Iulia au fost condamnați la închisoare cu executare pentru proxenetism. Potrivit procurorilor, C. Nicolae Teodor şi H. Raluca Maria au înlesnit practicarea prostituţiei pentru o minoră în vârstă de 15 ani. „În perioada iunie-iulie 2017, inculpaţii au determinat-o prin constrângere pe minora în vârstă de 15 ani să practice prostituţia în mai multe locaţii de pe raza municipiului Alba Iulia, i-au înlesnit practicarea prostituţiei prin asigurarea protecţiei şi găsirea de clienţi şi locaţii şi au obţinut foloase patrimoniale în urma acestei activităţi”, se precizează în rechizitoriul prin care cei doi inculpaţi au fost trimişi în judecată.
Faptele au avut loc în 2017, iar condamnarea definitivă a fost pronunțată în 26 martie 2024, la Curtea de Apel Alba Iulia. Bărbatul a primit o pedeapsă de 5 ani și 3 luni închisoare cu executare în regim de detenţie, iar femeia a fost condamnată la pedeapsa de 6 ani şi 9 luni închisoare cu executare în regim de detenţie. Ambii mai aveau condamnări anterioare, situație care le-a agravat pedepsele.
Potrivit hotărârii instanței, în perioada iunie-iulie 2017, inculpaţii au determinat-o prin constrângere pe minoră să practice prostituţia în mai multe locaţii de pe raza municipiului Alba Iulia, i-au înlesnit practicarea prostituţiei prin asigurarea protecţiei şi găsirea de clienţi şi locaţii şi au obţinut foloase patrimoniale în urma acestei activităţi.
Citește și: Închisoare cu executare pentru profesorul din Alba care atingea indecent elevele și le jignea: A fost judecat în două dosare diferite

Astfel, profitând de faptul că minora nu avea unde să locuiască şi nicio sursă de venit, inculpaţii i-au permis să rămână în locuinţa lor şi au determinat-o să practice prostituţia pentru a obţine bani. În perioada cât persoana vătămată a locuit alături de cei doi inculpaţi, inculpatul a lovit-o cu palma peste faţă pe minoră pentru a o determina să continue activitatea de prostituţie.
Toate sumele de bani obţinute de minoră în urma practicării prostituţiei au fost predate inculpatului, care îi asigura protecţia, în special, în gara din Bărăbanţ şi pe şoseaua de centură a municipiului Alba Iulia, iar aceste sume de bani au fost utilizate pentru a asigura traiul zilnic inculpaţilor, minorei şi celor trei copii ai inculpatei, precum şi pentru achitarea cazării la un motel unde minora era obligată să se prostitueze.
Victima, care a recunoscut inițial, a încercat pe parcursul procesului să îi disculpe pe cei doi, dar judecătorii nu au ținut cont de afirmațiile acesteia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
24 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează astăzi, 24 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]
VIDEO | Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente
Primăria Alba Iulia a început ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz. STP acuză lipsa unui cadru legal pentru preluarea noilor echipamente Primăria Alba Iulia a început miercuri, 24 iunie 2026, operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul […]
Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat: Muncitorii au reluat lucrul Greva de la Fabrica de Arme Cugir a încetat, muncitorii reluând lucrul în cursul zilei de miercuri, 24 iunie 2026, a confirmat pentru ziarulunirea.ro administratorul special al Fabricii de Arme Cugir, Marius Rof. Acesta anunța încă de ieri, marți, 23 iunie 2026, […]









