Ştirea zilei

Închisoare cu executare pentru profesorul din Alba care atingea indecent elevele și le jignea: A fost judecat în două dosare diferite

Ioana Oprean

Publicat

în

Închisoare cu executare pentru profesorul din Alba care atingea indecent elevele și le jignea: A fost judecat în două dosare diferite

Profesorul de sport de la Şcoala Gimnazială „Vasile Goldiş” din Alba Iulia a fost condamnat în prima instanță de magistrații Judecătoriei Alba Iulia la o pedeapsă cu executare. Profesorul a contestat decizia de condamnare, dosarul urmând să ajungă la Curtea de Apel Alba Iulia.

Deși, inițial, instanțele au aplicat pedepse cu suspendare sau cu amânarea aplicării, Biroul de Executări Penale din cadrul Judecătoriei Alba Iulia a sesizat instanța pentru a se realiza contopirea celor două condamnări, pronunțate în aprilie 2023, respectiv iulie 2023. Joi, 19 octombrie, profesorul a fost condamnat la 3 ani şi 50 zile de închisoare în regim de detenţie.

Bărbatul (V. O.) a fost condamnat după ce a agresat patru elevi, respectiv pentru că a atins în mod indecent fete la ore și a purtat cu acestea discuţii cu tentă sexuală. „Contopeşte pedepsele de 3 ani închisoare şi 5 luni închisoare în pedeapsa cea mai grea, de 3 ani închisoare, la care se adaugă un spor de o treime din durata celeilalte pedepse, respectiv de 50 de zile, urmând ca intimatul să execute efectiv o pedeapsă de 3 ani şi 50 zile, în regim de detenţie”, se precizează în minuta hotărârii de la Judecătoria Alba Iulia.

Potrivit procurorilor, în timpul orelor de educaţie fizică desfăşurate în cursul semestrului I al anului şcolar 2018/2019, în calitate de profesor de sport la o şcoală gimnazială din municipiul Alba Iulia, profesorul le-a adresat elevilor din clasa a IV-a cuvinte jignitoare, „spunându-le că sunt proşti, idioţi, tâmpiţi, dobitoci, graşi, incompetenţi, incapabili și expresii licențioase precum «în p… mă-tii»”. De asemenea, în timpul unei ore de educaţie fizică, acesta a agresat fizic patru elevi din aceeași clasă a IV-a. Pentru aceste fapte, a primit 5 luni de închisoare cu amânarea aplicării pedepsei și a fost obligat la daune morale de 500 de lei pentru fiecare elev agresat.

În al doilea dosar, acuzațiile au fost mult mai grave. „În perioada ianuarie-martie 2018, în calitate de profesor de sport la o şcoală gimnazială din mun. Alba Iulia, în timpul orelor de educaţie fizică, inculpatul a efectuat acte de natură sexuală (îmbrăţisări şi mângâieri, inclusiv în zonele intime) împotriva mai multor eleve minore din două clase, care nu au împlinit vârsta de 13 ani. În perioada ianuarie-martie 2018, în calitate de profesor de sport la o şcoală gimnazială din mun. Alba Iulia, în timpul orelor de educaţie fizică inculpatul a utilizat expresii jignitoare de genul «idioţi, incapabili, handicapaţi, grăsani, proşti, mocofani, tâmpiţi, vacă, curvă, curcan gras bun de pus în cuptor» faţă de elevii din două clase”, au precizat magistrații. Fapta de purtare abuzivă din acest dosar s-a prescris, dar cadrului didactic a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare pentru corupere sexuală a minorilor.

În plus, și în această cauză a fost obligat să plătească câte 2.000 de lei daune morale victimelor sale.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie

Ioana Oprean

Publicat

în

FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie Elevii care au susținut miercuri, 24 iunie 2026, proba scrisă la matematică la Evaluarea Națională 2026 au primit varianta numărul 1. Testarea a început la ora 09:00 și se încheie pentru majoritatea elevilor la ora 11:00. Elevii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători Conflictul Primăria Alba Iulia-STP a ajuns în faza pe ordonanță președințială. Primăria Alba Iulia a formulat la Tribunalul Alba o cerere de ordonanță președințială. Prin ordonanța președințială, potrivit informațiilor ziarulunirea.ro, Primăria Alba Iulia, prin primarul Gabriel […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost sancționată din nou cu o amendă de 30.000 de lei, ieri, 23 iunie 2026. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, STP a primit și marți, 23 […]

Citește mai mult