Încet, încet, sportivii de la powerlifting revin în săli, acolo unde le este locul, după perioada de incertitudine și antrenamentele desfășurate în condiții speciale
În cazul ramurii de sport powerlifting, reluarea antrenamentelor în baze sportive a fost posibilă începând
numai cu data de 15 iunie, și asta din cauza normelor, hotărârilor politice și medicale care au afectat în ultimele trei luni activitatea sălilor comerciale, dar mai ales a bazelor sportive.
Astfel, în acest moment, cele mai multe cluburi sportive din țară afliliate la Federația Română de Powerlifting au ajuns, după multă vreme, să desfășoare pregătirea practicanților de powerlifting în spații adecvate, cu respectarea restricțiilor impuse de autorități. Totuși, bazele sportive improvizate de pasionații acestui sport pe perioada stării de urgență, de tip “garaj, șură, subsol bloc, curte etc” rămân în conservare deoarece există oricând pericolul, sau necesitatea, să fie reactivate la nevoie.
Același lucru bun se întâmplă și în judetul Alba unde marea majoritate a competitorilor și-au reluat activitatea în condiții aproape de normalitate. Săptămâna trecută, cu sprijinul conducerii CS Unirea Alba Iulia, sportivii secției de powerlifting au început din nou să efectueze antrenamente în baza sportivă Stadionul “Cetate”. Aici, în incinta sălii de forță situată sub tribuna întâi a arenei albaiuliene, s-a realizat igienizarea specifică cu substanțe dezinfectante asigurate de către club și se folosesc materialele de protecție și dezinfectare conform reglementărilor în vigoare.
“De asemenea este important de subliniat că se respectă toate prevederile și hotărârile politico-medicale prin care se impune evidența clară a sportivilor, asigurarea a minimum 7 mp pentru fiecare sportiv, verificarea temperaturii corpului prin termoscanare, interdicția folosirii dușului și a consumului de lichide în timpul antrenamentelor și așa mai departe. Nu utilizăm în niciun caz instalația de climatizare, dar nu ascundem faptul că ne bucurăm de umbra furnizată generos de câțiva plopi! Îmi exprim totuși speranța că, în cel mai scurt timp, mai ales că o să urmeze perioade cu temperaturi foarte ridicate, o să avem voie să bem apă sau alte lichide în timp ce ne antrenăm pentru că sunt destule informații privitoare la pericolul dezhidratării, informații asimilate în cadrul cursurilor de pregătire antrenori sau din mass-media”, a transmis Ovidiu Pănăzan, președintele Federației Române de Powerlifting, prin intermediul unui comunicat de presă.
Antrenamentele în bazele sportive s-au reluat la un standard ridicat de pregătire datorită faptului că sportivii ce practică acest sport, în marea lor majoritate, s-au putut antrena în condiții aparte într-un mod special, în spații improvizate, însă cu echipamente specifice de cel mai înalt nivel, asigurate de FR Powerlifting și CS Unirea Alba Iulia. Putem concluziona, din acest punct de vedere, că încet, încet, se reîntorc sportivii și echipamentele sportive acolo unde le este locul, speranțele îndreptându-se și spre celelalte categorii socio-profesionale, așteptate, în scurt timp, să revină la normalitate.
“Din perspectiva dezvoltării organizaționale a Federației Române de Powerlifting, în perioada imediat următoare sper să comunic un nou eveniment major, surprinzător sau nu pentru alții, dar foarte plăcut pentru noi…”, a încheiat Ovidiu Pănăzan (44 de ani), antrenor și sportiv cu rezultate extraordinare la niveului powerliftingului autohton, continental și mondial.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Viitorul Sântimbru, retur în barajul de promovare în Liga 3, sâmbătă, la Galtiu! „Cel mai important moment din istoria clubului”, spune antrenorul Adrian Bicheși
Viitorul Sântimbru, retur în barajul de promovare în Liga 3, sâmbătă, la Galtiu! „Cel mai important moment din istoria clubului”, spune antrenorul Adrian Bicheși Sâmbătă, la Galtiu, ora 17.30, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Citește și: Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania […]
FOTO: Antonia Morcan (Under 11) și Ioana Bogdan (Under 13), echipierele Student Sport Alba Iulia, convocate la loturile naționale ale României
Antonia Morcan (Under 11) și Ioana Bogdan (Under 13), echipierele Student Sport Alba Iulia, convocate la loturile naționale ale României Vești excelente pentru echipa feminină de fotbal Student Sport Alba Iulia, care are în această perioadă două jucătoare la diverse acțiuni ale reprezentativei României. Citește și: Roxana Păcurar, antrenoare la Student Sport Alba Iulia, grupele […]
Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia”
Veste bombă: Federația Română de Fotbal nu a omologat rezultatele și clasamentele Ligii 3: „Decizia va fi luată doar după finalizarea litigiului de la TAS inițiat de CSM Unirea Alba Iulia” Comitetul Executiv al Federației Române de Fotbal (FRF), întrunit miercuri, 24 iunie 2026, a luat o decizie care lasă o rază de speranță pentru […]








