Încet, încet, sportivii de la powerlifting revin în săli, acolo unde le este locul, după perioada de incertitudine și antrenamentele desfășurate în condiții speciale
În cazul ramurii de sport powerlifting, reluarea antrenamentelor în baze sportive a fost posibilă începând
numai cu data de 15 iunie, și asta din cauza normelor, hotărârilor politice și medicale care au afectat în ultimele trei luni activitatea sălilor comerciale, dar mai ales a bazelor sportive.
Astfel, în acest moment, cele mai multe cluburi sportive din țară afliliate la Federația Română de Powerlifting au ajuns, după multă vreme, să desfășoare pregătirea practicanților de powerlifting în spații adecvate, cu respectarea restricțiilor impuse de autorități. Totuși, bazele sportive improvizate de pasionații acestui sport pe perioada stării de urgență, de tip “garaj, șură, subsol bloc, curte etc” rămân în conservare deoarece există oricând pericolul, sau necesitatea, să fie reactivate la nevoie.
Același lucru bun se întâmplă și în judetul Alba unde marea majoritate a competitorilor și-au reluat activitatea în condiții aproape de normalitate. Săptămâna trecută, cu sprijinul conducerii CS Unirea Alba Iulia, sportivii secției de powerlifting au început din nou să efectueze antrenamente în baza sportivă Stadionul “Cetate”. Aici, în incinta sălii de forță situată sub tribuna întâi a arenei albaiuliene, s-a realizat igienizarea specifică cu substanțe dezinfectante asigurate de către club și se folosesc materialele de protecție și dezinfectare conform reglementărilor în vigoare.
“De asemenea este important de subliniat că se respectă toate prevederile și hotărârile politico-medicale prin care se impune evidența clară a sportivilor, asigurarea a minimum 7 mp pentru fiecare sportiv, verificarea temperaturii corpului prin termoscanare, interdicția folosirii dușului și a consumului de lichide în timpul antrenamentelor și așa mai departe. Nu utilizăm în niciun caz instalația de climatizare, dar nu ascundem faptul că ne bucurăm de umbra furnizată generos de câțiva plopi! Îmi exprim totuși speranța că, în cel mai scurt timp, mai ales că o să urmeze perioade cu temperaturi foarte ridicate, o să avem voie să bem apă sau alte lichide în timp ce ne antrenăm pentru că sunt destule informații privitoare la pericolul dezhidratării, informații asimilate în cadrul cursurilor de pregătire antrenori sau din mass-media”, a transmis Ovidiu Pănăzan, președintele Federației Române de Powerlifting, prin intermediul unui comunicat de presă.
Antrenamentele în bazele sportive s-au reluat la un standard ridicat de pregătire datorită faptului că sportivii ce practică acest sport, în marea lor majoritate, s-au putut antrena în condiții aparte într-un mod special, în spații improvizate, însă cu echipamente specifice de cel mai înalt nivel, asigurate de FR Powerlifting și CS Unirea Alba Iulia. Putem concluziona, din acest punct de vedere, că încet, încet, se reîntorc sportivii și echipamentele sportive acolo unde le este locul, speranțele îndreptându-se și spre celelalte categorii socio-profesionale, așteptate, în scurt timp, să revină la normalitate.
“Din perspectiva dezvoltării organizaționale a Federației Române de Powerlifting, în perioada imediat următoare sper să comunic un nou eveniment major, surprinzător sau nu pentru alții, dar foarte plăcut pentru noi…”, a încheiat Ovidiu Pănăzan (44 de ani), antrenor și sportiv cu rezultate extraordinare la niveului powerliftingului autohton, continental și mondial.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Talentatul Philip Pahone (Metalurgistul Cugir), la ASA Tg. Mureș, în pregătiri! CSM Unirea Alba Iulia, somn de voie în privința juniorilor din Alba!
Talentatul mijlocaș Philip Pahone (Metalurgistul Cugir) se pregătește în această perioadă cu divizizionara secundă ASA Târgu Mureș! P. Pahone (a împlinit 17 ani în 20 mai) va fi sub observație în săptămânile viitoare la ASA Târgu Mureș. Antrenorul Eusebiu Tudor a programat un cantonament de 3 săptămâni, la finele căruia se va pronunța în privința […]
Campionatul Munților Apuseni 2026, ediția a XV-a, la start: 10 echipe la comune (seniori, juniori Under 16) și 4 echipe la orașe | Vezi componența grupelor
Campionatul Munților Apuseni 2026, ediția a XV-a, la start: 10 echipe la comune (seniori, juniori Under 16) și 4 echipe la orașe | Vezi componența grupelor, primele meciuri, 11/12 iulie Campionatul Munților Apuseni 2026, îndrăgita competiție fotbalistică organizată de Asociația Județeană de Fotbal Alba și Consiliul Județean, se pregătește de start, cu o mare noutate. […]
CSM Sebeș, CSM Aiud și ACS Future Stars Blaj, afiliate provizoriu la AJF Alba | Proiect depus la CJ Alba, pentru 600.000 de lei
În ultima ședință de Birou Executiv al AJF Alba s-a decis aprobarea afiliării provizorii a încă 3 cluburi, CS Municipal Sebeș 2026, CS Municipal Aiud și ACS Future Stars Blaj. Proiect depus la CJ Alba, pentru 600.000 de lei Se mărește astfel numărul de membri afiliați ai Asociației Județene de Fotbal Alba, întrucât în august […]









