Începe debirocratizarea României: Eliminarea obligativităţii foii de parcurs și a analizei de risc, printre măsuri
Începe debirocratizarea României. În cursul zilei de luni, 6 septembrie, Claudiu Năsui, ministrul Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului, Claudiu Năsui a anunţat că va fi lansat memorandumul pentru debirocratizare, document care detaliază parcursul pe care România trebuie să-l parcurgă pentru a reduce povara administrativă pe care statul o exercită asupra mediului privat.
„Lansăm memorandumul pentru debirocratizare. Acest document (https://cutt.ly/Debiro) detaliază parcursul pe care România trebuie să-l parcurgă pentru a reduce povara administrativă pe care statul o exercită asupra mediului privat. Reglementări adesea inutile, uitate în legislaţie de decenii, care supravieţuiesc doar pentru că apare câte un grup de interese care beneficiază de ele pe spatele contribuabililor. Am început să le eliminăm una câte una începând chiar de anul trecut. Am continuat acest efort în minister. Acest document prezintă şi următorii paşi”, a scris Claudiu Năsui pe pagina sa de Facebook.
Ministrul Economiei mulţumeşte „în mod special secretarului de stat pe debirocratizare, Valentina Saygo, care s-a ocupat de acest memorandum şi care a avut nenumărate întâlniri cu mediul privat pe tema aceasta”.
Printre principalele măsuri menţionate de ministrul Economiei se află decontarea indemnizaţilor pentru concediu medical prin compensare cu CASS-ul de plată, „astfel încât să nu mai avem întârzierile imense la plată ale statului”.
De asemenea, Claudiu Năsui a menţionat şi alte măsuri precum: eliminarea faimoasei ‘analize de risc’ prin care firmele sunt obligate, sub sancţiunea amenzii de 5.000 de lei, „să dea bani unei firme care să le zică faptul că trebuie să-şi pună gratii la geam”.
Ministrul Economiei a mai precizat, printre măsuri, eliminarea obligaţiei de a tranzacţiona prin trezorerie cu instituţiile statului, eliminarea obligativităţii foii de parcurs pentru deductibilitatea combustibilului, eliminarea obligativităţii declarării posturilor vacante la ANOFM, eliminarea birocraţiei aferente reducerilor de preţuri.
Totodată, pe lista de măsuri principale au fost menţionate eliminarea obligaţiei de păstrare a contractelor de muncă la punctul de lucru, eliminarea sancţiunilor pentru lipsa Registrului Unic de Control şi eliminarea Registrului entităţilor/unităţilor de Cult care a birocratizat procesul de sponsorizare a ONG-urilor în mod inutil.
„Toate ONG-urile sunt deja înregistrate la Ministerul Justiţiei, în Registrul Asociaţiilor şi Fundaţiilor. Indiferent de conjunctura politică, sper ca România să meargă pe calea debirocratizării. Doar cu un mediu privat puternic şi dinamic vom reuşi să avem prosperitate, să trăim mai bine şi să oferim cea mai bună viaţă posibilă românilor. Trebuie doar să vrem să o facem”, a mai scris ministrul Economiei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
24-25 iunie 2026 | Alertă de caniculă și furtuni în Alba și alte zone ale țării: Anunțul meteorologilor
Alertă de caniculă și furtuni în Alba și alte zone ale țării: Anunțul meteorologilor Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare și două atenționări Cod Galben valabile în perioada 24–25 iunie, care anunță o evoluție a vremii de la instabilitate atmosferică accentuată la temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic. Furtuni, ploi torențiale și […]
Evaluarea Națională 2026 la Matematică: Astăzi are loc a doua probă scrisă. CALENDAR COMPLET
Evaluarea Națională 2026 la Matematică: Astăzi are loc a doua probă scrisă. CALENDAR COMPLET Luni, 22 iunie 2026, s-a desfășurat prima probă scrisă din cadrul Evaluării Naționale a absolvenților de clasa a VIII-a (Limba și literatura română) – sesiunea 2026. În județul Alba au fost prezenți 2.383 de candidați din cei 2,440 înscriși. Nu s-au […]
Pensionarea anticipată 2026: Vechimea necesară și penalizările aplicate. Perioade care nu sunt luate în calcul
Pensionarea anticipată 2026: Vechimea necesară și penalizările aplicate. Perioade care nu sunt luate în calcul Românii care vor ieși din câmpul muncii înainte de atingerea vârstei standard de pensionare trebuie să țină cont de regulile introduse prin noua lege a pensiilor. În 2026, accesul la pensia anticipată este posibil doar pentru persoanele care îndeplinesc anumite […]









