INCENDIU la o fabrică din Sebeş a consilierului local Simone Albani. Pompierii au intervenit pentru stingerea flăcărilor
Un incendiu a izbucnit miercuri seara, în jurul orei 21.00, la Sebeş. Din primele informaţii, flăcările au izbucnit la o centrală termică pe lemne a unei societăţi comerciale, de pe strada Călăraşi.
Garda Sebeş intervine pentru stingerea incendiului.
UPDATE: Potrivit ISU Alba, pompierii acţionează pentru lichidarea incendiului, ei reuşind să evite pericolul ca acesta să se extindă. Nu au fost înregistrate victime.
UPDATE 2: Firma unde a izbucnit incendiul este a liberalului Simone Albani, consilier local la Alba Iulia. Este vorba despre fabrica de mobilă SC Albani Forex SRL – punct de lucru în Sebeş.
Contactat telefonic de ziarulunirea.ro, Simone Albani a declarat: “Sunt plecat din ţară. Eram la o întâlnire cu un client în Torino, iar la ora 20.00 şi câteva minute m-a sunat un vecin să-mi zică de incendiu. Am început să dau telefoane, să trimit cât mai mulţi oameni acolo. Aşa am aflat că a fost vorba despre o centrală termică, care la ora respectivă nu funcţiona. Centrala avea program de funcţionare doar până la ora 14.00. Incendiul a fost stins, iar halele de producţie nu au fost atinse. Deja am încercat să rezolv problema, am vorbit cu electricianul să dăm drumul cât mai repede la căldură. Am foarte mult de lucru şi nu vreau să întârzii cu lucrările. Elelectricianul meu a făcut deja o situaţie cu ce are nevoie să repare”.
UPDATE 3: ”Aseară, Garda de intervenție Sebeș și Detașamentul de pompieri Alba Iulia au intervenit în municipiu, pe str. Călărași, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la centrala termică pe lemne a unei societăți comerciale. Pompierii militari au acționat cu trei autospeciale de stins incendii și o ambulanță SMURD, în cooperare cu Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Sebeș. Ca urmare a incendiului, au ars instalația electrică, echipamente și materiale din încăperea unde se afla centrala termică”, precizează reprezentantul ISU Alba.
Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Unirea” al judeţului Alba, reaminteşte cetăţenilor unele măsuri pentru această perioadă:
– nu utilizați aparatele electrice, cablurile electrice, prizele, întrerupătoarele, dispozitivele de protecție cu defecțiuni sau cu improvizații;
– nu folosiți siguranțe fuzibile supradimensionate prin înlocuirea cu liță a fuzibilului calibrat;
– nu suprasolicitați instalația electrică folosind mai multe aparate simultan.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România, a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, […]
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]









