INCENDIU la o fabrică din Sebeş a consilierului local Simone Albani. Pompierii au intervenit pentru stingerea flăcărilor
Un incendiu a izbucnit miercuri seara, în jurul orei 21.00, la Sebeş. Din primele informaţii, flăcările au izbucnit la o centrală termică pe lemne a unei societăţi comerciale, de pe strada Călăraşi.
Garda Sebeş intervine pentru stingerea incendiului.
UPDATE: Potrivit ISU Alba, pompierii acţionează pentru lichidarea incendiului, ei reuşind să evite pericolul ca acesta să se extindă. Nu au fost înregistrate victime.
UPDATE 2: Firma unde a izbucnit incendiul este a liberalului Simone Albani, consilier local la Alba Iulia. Este vorba despre fabrica de mobilă SC Albani Forex SRL – punct de lucru în Sebeş.
Contactat telefonic de ziarulunirea.ro, Simone Albani a declarat: “Sunt plecat din ţară. Eram la o întâlnire cu un client în Torino, iar la ora 20.00 şi câteva minute m-a sunat un vecin să-mi zică de incendiu. Am început să dau telefoane, să trimit cât mai mulţi oameni acolo. Aşa am aflat că a fost vorba despre o centrală termică, care la ora respectivă nu funcţiona. Centrala avea program de funcţionare doar până la ora 14.00. Incendiul a fost stins, iar halele de producţie nu au fost atinse. Deja am încercat să rezolv problema, am vorbit cu electricianul să dăm drumul cât mai repede la căldură. Am foarte mult de lucru şi nu vreau să întârzii cu lucrările. Elelectricianul meu a făcut deja o situaţie cu ce are nevoie să repare”.
UPDATE 3: ”Aseară, Garda de intervenție Sebeș și Detașamentul de pompieri Alba Iulia au intervenit în municipiu, pe str. Călărași, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la centrala termică pe lemne a unei societăți comerciale. Pompierii militari au acționat cu trei autospeciale de stins incendii și o ambulanță SMURD, în cooperare cu Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Sebeș. Ca urmare a incendiului, au ars instalația electrică, echipamente și materiale din încăperea unde se afla centrala termică”, precizează reprezentantul ISU Alba.
Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Unirea” al judeţului Alba, reaminteşte cetăţenilor unele măsuri pentru această perioadă:
– nu utilizați aparatele electrice, cablurile electrice, prizele, întrerupătoarele, dispozitivele de protecție cu defecțiuni sau cu improvizații;
– nu folosiți siguranțe fuzibile supradimensionate prin înlocuirea cu liță a fuzibilului calibrat;
– nu suprasolicitați instalația electrică folosind mai multe aparate simultan.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Actualitate
VIDEO | Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”
Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare” Călin Georgescu, fostul candidat la alegerile prezidențiale, a lansat duminică un atac dur la adresa Guvernului Veștea, susținând că parlamentarii nu ar trebui să voteze un executiv condus de acesta și […]
MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen
MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen Ministerul Educaţiei a anunţat la sfârșitul săptămânii că peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris pentru a susţine Evaluarea Naţională 2026, în 2.956 de unităţi de învăţământ/centre de […]
AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Peiu: „Nu vă îmbătați cu apă rece. Mie îmi pare rău că pesediștii își mint alegătorii în halul ăsta”
AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Peiu: „Nu vă îmbătați cu apă rece. Mie îmi pare rău că pesediștii își mint alegătorii în halul ăsta” Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, a anunțat duminică, 21 iunie 2026, că AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Declarația vine în contextul în care PSD a votat în […]