În perioada ianuarie – septembrie 2017, număr-record de maşini second-hand înmatriculate în România
Record al tranzacţiilor cu maşini la mâna a doua, în perioada ianuarie–septembrie 2017. Numărul de astfel de autoturisme a ajuns la 378.424 de unităţi, conform unei analize efectuate de Autovit.ro pe baza datelor publice oferite de Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV). Si tranzacţiile cu maşini noi au crescut cu 16%, de la 67.992 în 2016 la 78.769 maşini în aceeași perioadă.
„Anul 2017 a adus recorduri istorice pentru maşinile second-hand şi cel mai bun rezultat din ultimii opt ani pentru maşinile noi, fenomen care s-a datorat, în principal, eliminării timbrului de mediu începând cu a doua lună a anului. Această creştere s-a reflectat şi în Autovit.ro, unde numărul de români care au ales să-şi vândă maşina a crescut cu 25% în comparaţie cu aceeaşi perioadă a anului trecut”, a declarat Andrei Bereandă, Business Manager Autovit.ro.
Tranzacţiile cu maşini rulate pe plan intern (reînmatriculările) au înregistrat un maxim istoric în primele nouă luni ale acestui an, de 360.635 de unităţi. Din 2013 şi până anul anterior, reînmatriculările se situau la sub 200.000 de unităţi, potrivit DRPCIV.
De asemenea, eliminarea timbrului de mediu a făcut ca în unele luni nivelul înmatriculărilor de maşini rulate să fie chiar şi de trei ori mai mare decât în luna similară din 2016, se mai arată în analiză.
„Programul Rabla, care a început în primăvară, a ajutat piaţa maşinilor noi şi a fost suplimentat, anul 2017 urmând să se încheie cu 25.000 de autoturisme cumpărate prin intermediul acestuia. Mai mult, anul acesta a funcţionat şi versiunea Rabla Plus, gândită pentru cumpărarea de maşini electrice, iar peste 500 de persoane au aplicat la program, ceea ce înseamnă mai multe maşini electrice vândute în acest an decât în toţi anii de până acum la un loc”, a adăugat Bereandă.
Referitor la anunţurile de pe Autovit.ro, a continuat tendinţa manifestată în ultimii ani, reducându-se ponderea maşinilor de sub 3.000 de euro şi crescând ponderea celor de peste 15.000 de euro.
O zecime dintre autoturisme sunt scoase la vânzare la preţuri de peste 30.000 de euro, cele mai scumpe fiind modelele Ferrari, Lamborghini, Maybach, Bentley, Mercedes, Rolls Royce şi Porsche, care costă şi 150.000 de euro.
Cele mai populare patru mărci de pe platformă sunt Volkswagen, BMW, Audi şi Opel, acestea regăsindu-se în jumătate dintre anunţuri.
Dacă per total raportul dintre maşinile noi şi cele la mâna a doua din import este de 1:5, la unele branduri este chiar şi de peste 1:15, cum este cazul BMW si Audi, iar la Volkswagen şi Opel este de 1:10.
În funcţie de tipul de combustibil, maşinile diesel prezente pe Autovit.ro sunt de patru ori mai multe decât cele pe benzină. În orice moment sunt la vânzare peste 225 de maşini electrice şi hibride.
Aparţinând OLX Group, Autovit.ro este o platformă online din România destinată vânzării şi cumpărării de maşini noi şi second-hand, având peste 900 de vânzători specializaţi (dealeri).
Sursa: mediafax.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod Galben, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, […]
INCENDIU pe DN1, zona Dumbrava: Un autotren, care transporta carton, cuprins de flăcări Un autotren ar fi fost cuprins de flăcări, pe DN1, zona Dumbrava, miercuri, 24 iunie 2026. Potrivit ISU Alba, secția de pompieri Aiud intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe DN1, zona Dumbrava. Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă […]








