În meci amical, Poli Timișoara – CSU Alba Iulia 1-3 (1-2) | Victorie importantă pentru albaiulieni, Pîntea – o dublă

AUR - Alegeri Locale 2024

CSU Alba Iulia, victorie importantă cu Poli Timișoara, în deplasare, scor 3-1 (2-1), remarcându-se Pîntea – cu o dublă, în acest joc amical

CSU Alba Iulia a câștigat un nou meci de verificare, în deplasare cu SSU Poli Timișoara, fosta divizionară secundă (locul secund în Seria 8), scor 3-1 (2-1). În prima repriză, „alb-albaștrii” au profitat de două erori din defesiva adversă și au punctat prin Gilyen (29) și Pîntea (39) scorul pauzei fiind stabilit de Marincu (44, din lovitură liberă).

Același Pîntea (66) a realizat dubla și a parafat rezultatul final. O victorie importantă pentru echipa din Cetatea Marii Uniri, ținând cont de tradiția oponentului, al doilea succes la rând extern, după cel de la Ungheni (2-1).

CSU Alba Iulia: Gal – Kilyen, R. Popa, Niakate, B. Lazăr – Gilyen, M. Șerban, Bucurică, Bidulescu – Pîntea, Ouedraogo; au mai intrat V. Boldea, Târșa, Al. Șerban, Kouadio, Tronea, Cunțan, Cărăbineanu, Trifu, E. Vlad; absenți, din motive medicale, Cisse, Minteuan, Moise și Piftor. Antrenor Bruno Vienescu. La finele acestei săptămâni, pe „Pielarul” Sebeș, este testul cu Jiul Petroșani, a treia confruntare amicală într-o săptămână, toate jocurile disputându-se pe suprafețe sintetice.

Sâmbătă, CSM Unirea Alba Iulia – Metalurgistul Cugir, derby „de Alba”, la Zlatna | CSU Alba Iulia și Industria Galda, reprezentații interne

Sâmbătă, CSM Unirea Alba Iulia – Metalurgistul Cugir, derby „de Alba”, la Zlatna, CSU Alba Iulia și Industria Galda, reprezentații interne La finele unei săptămâni încărcate, cu trei jocuri pentru divizionarele terțe, sunt prevăzute întâlnirile etapei a 8-a din play-off-ul și play-out-ul Ligii 3. Toate conjudețenele evoluează sâmbătă, 11 mai, la ora 18.00, duelurile fiind […]