În finala Cupei României, Sepsi Sf. Gheorghe – CSU Alba Iulia 61-54 *Echipa lui Popov a rămas cu medaliile de argint
CSU Alba Iulia a pierdut, cu Sepsi Sf. Gheorghe, scor 54-61 (13-13, 15-16, 13-13, 13-19) a doua finală de Cupa României din istoria clubului.
După ce a eliminat în semifinale pe CSBT Alexandria, echipa din Cetatea Marii Uniri a susținut în Sala „Kati Szabo” bătălia decisivă pentru mult râvnitul trofeu, adjudecat de echipa gazdă, în premieră.
CSU Alba Iulia a făcut față unei întâlniri tensionate, reușind să pună mari probleme unei echipe ce a beneficiat de avantajul găzduirii Final Four-ului Cupei României. Este a doua finală consecutivă pierdută de CSU Alba Iulia, la interval de o săptămână, după cea din Liga Europei Centrale, cu ICIM Arad. „O confruntare decisă pe final. Publicul a avut o mare contribuţie, împingându-şi favoritele de la spate. Am făcut un joc foarte bun, dar Sepsi s-a dovedit superioară nouă în această finală. Sperăm ca în play-off să depăşim Alaxandria, să ne calificăm între primele 4 şi să întâlnim iar Sepsi. Despre cele două finale pierdute, puem spune că pînă în acest moment a fost un sezon extraordinar, ţinând cont că obiectivele erau cu totul altele”, a spus Bogdan Duma, preşedintele CSU Alba Iulia.
*Partidă echilibrată
Într-o atmosferă incandescentă, CSU Alba Iulia s-a ridicat la înălțimea unei finale, fiind mereu aproape de oponente. Echipa gazdă încurajată frenetic de un public fierbinte, peste 1700 de spectatori, nu s-a putut desprinde de gruparea lui Miroslav Popov, ce a fost permanent în meci.
Oponentele au jucat un baschet de calitate, rezultând o încleștare pe muchie de cuțit, cu accentul pus pe defensivă de ambele combatante. S-a jucat la cote înalte, iar primul sfert a fost încheiat la egalitate 13-13.
*Un punct diferență la pauza mare
Aceleași auspicii și în a doua pătrime, Sepsi distantându-se la un moment dat la 5 puncte (27-22), moment urmat de o revenire a studentelor, ce s-au agățat scai și la pauza mare aveau un singur punct de recuperat (28-29). Echilibrul a persistat și la reluare, cu o altă desprindere a trupei gazdă (37-32), anulată rapid, ultimele 10 minute fiind abordate de pe aceleași poziții: CSU – Sepsi 41-42, tot sub semnul echilibrului.
*Presiunea și-a spus cuvântul în ultimul sfert
Presiunea și-a spus cuvântul în ultimele 10 minute pentru studente, care au mai reușit să egaleze o singură dată, 44-44, pentru ca încet încet, Sepsi să-și conserve un avantaj de câteva puncte, îndreptându-se spre câștigarea Cupei, deși CSU a reușit să se apropie și la două puncte (49-51). Din păcate, Alexandra Uiuiu a suferit o accidentare la genunchiul drept, în primul sfert. Diagnostictul iniţial a fost ruptură de ligamente (caz în care ar rata finalul stagiunii), dar se aşteaptă un verdict în urma efectuării unui examen RMN la Sibiu.
Au marcat: Wumi Agunbiade – 13, Milica Deura – 9, L. Price – 8, Elisabeth Pavel – 8, Valencia McFarland – 7, Larisa Toma – 4, Jessica Kuster – 3, Alexandra Uiuiu – 2.
În finala mică, CSBT Alexandria – ICIM Arad 56-82.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
FOTO: Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în stagiunea 2026/2027
Cubaneza Gretell Moreno, noua coordonatoare a vicecampioanei Volei Alba Blaj, în sezonul 2026/2027 Cubaneza Gretell Moreno (28 ani), ultima dată la Volley Mulhouse Alsace, este noul coordonator al vicecampioanei Volei Alba Blaj. Citește și: Volei Alba Blaj își păstrează vedetele: Piani, Vereș și Trcol continuă și în sezonul 2026/2027 în „Mica Romă” Cubaneza este de două […]
Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș, recordul fotbalului amator din Alba
Viitorul Sântimbru, aproape promovată în Liga 3, în premieră! Recordul fotbalului amator din Alba! Sâmbătă, la Galtiu, returul barajului cu Academica Transilvania Târgu Mureș Viitorul Sântimbru este aproape de o triplă istorică, după adjudecarea eventului județean, fiind foarte aproape de promovarea, în premieră, în Liga 3! Citește și: FOTO: Academica Transilvania Târgu Mureș – Viitorul Sântimbru […]
FOTO | Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă
Ionuț Zincă și Bogya Tamas (CS Unirea Alba Iulia), pe podium în Cupa României 2026 la orientare, în peisajul spectaculos al Cheilor Dobrogei: Rezultat notabil și pentru Alex Zincă Ediția 2026 a Cupei României la orientare în alergare și-a desemnat marii câștigători după două zile de concurs desfășurate într-un decor mai puțin obișnuit pentru competițiile […]







