În derbyul aiudean, Metalul – Olimpia 1-0 (0-0) *Echipa lui Radu Andone a câştigat în ultimul minut în faţa concitadinei *Marius Căluşer a demisionat!!!

Astăzi, în etapa a 14-a a Ligii a IV-a, în derby-ul aiudean, Metalul – Olimpia, scor 1-0 (0-0), gol marcat în minutul 90 de P. Muntean. Amfitrionii au realizat a doua victorie stagională, prima sub comanda lui Radu Andone. Supărat de acest eşec, antrenorul Olimpiei, Marius Căluşer a demisionat şi prima variantă pentru banca tehnică este cuplul de jucători Rareş Gânscă – Remus Ţălnar, o altă soluţie fiind Nicu Sasu, cel ce conduce echipa de juniori.

*Cuprirom Abrud – Inter Ciugud 6-0 (1-0): Morar (1), Muscă (70, autogol), Burz (73), D. Nemeş (76), R. David (83, 89). „Arbitrul Horea Ciucă a facilitat, prin maniera de a conduce jocul, victoria gazdelor. Şi când afirm acest lucru mă refer în primul rând la eliminarea din a doua repriză a lui R. Truşcă, la scorul de 0-1, o decizie eronată ca a înclinat balanţa, mai ales că nici nu a fost fault. Ulterior acesta s-a scuzat, afirmând că, dacă ştia că jucătorul avea deja un avertisment, nu-l acorda pe cel de-al doilea. Tardiv s-a scuzat centralul la final, greşeala a rămas a rupt echilibrul nemeritat”, a declarat antrenorul George Ciucă (Ibter Ciugud). Finalul meciului a găsit oaspeţii cu doi jucători accidentaţi (I. Bran şi Frătean) însă din lipsă de schimbări, aceştia nu au putut fi înlocuiţi. La faza revendicată de vizitatori, pentru proteste, antrenorul Interului, George Ciucă a fost trimis în tribune, din minutul 70 oaspeţii rămânând în inferioritate numerică.

*FC Cugir – Sportul Sebeş 1-2 (1-0), goluri marcate de Gruian (26)/ E. Dragomir (73, penalty), Deaconu (86).

Sportul Sebeş a urcat pe poziţia a 4-a, cu 23 de puncte, iar FC Cugir rămâne pe locul al 9-lea, cu 17 puncte.

Programul rundei, *duminică, 18 noiembrie, ora 11.30: Energia Săsciori – CSO Cugir, Rapid Teiuş – Performanţa Alba Iulia, Viitorul Sântimbru – Dalia Sport Daia Română; ora 14.30: Arena Alba Iulia – CS Ocna Mureş, Arieşul Apuseni Baia de Arieş – stă.

15. Arieşul Apuseni 13 0 2 11 7-52 2 -19

Etapa viitoare: *sâmbătă, 24 noiembrie, ora 11.30: Olimpia Aiud – Rapid Teiuş; ora 14.30: Sportul Sebeş – Arena Alba Iulia, CS Ocna Mureş – Metalul Aiud, CSO Cugir – Viitorul Sântimbru; *duminică, 25 noiembrie, ora 11.30: Performanţa Alba Iulia – Arieşul Apuseni Baia de Arieş; ora 14.30: Dalia Sport Daia Română– Cuprirom Abrud, Inter Ciugud – FC Cugir, Energia Săsciori- stă.

Înotătorii LPS Alba Iulia la Campionatele Naționale de seniori, tineret și juniori: Andrea Zsebe – 3 medalii de argint, ștafetele combinate – două medalii de bronz La Campionatul Național de seniori, tineret și juniori, înotătorii de la LPS Alba Iulia au reușit rezultate de apreciat, fiind adjudecate 5 medalii, toate în probele juniorilor II. Astfel, […]