În CEWL, Basketball Nymburk – CSU Alba Iulia 61-74 *A 11-a victorie europeană consecutivă

CSU Alba Iulia-Kara Trutnov56CSU Alba Iulia a trăit periculos deplasarea din CEWL de la Nymburg, dar în cele din urmă a câştigat împotriva formaţiei cehe Basketball, scor 74-61 (10-23, 19-11, 23-13, 22-14). Echipa lui Miroslav Popov a izbutit a 5-a victorie în actuala ediţie şi a 11-a consecutivă în Liga Europei Centrale, al cărei trofeu în deţine.

*Emoţii mari până la pauza mare

Oboseala deplasării în Cehia şi-a spus cuvântul pentru vizitatoare, ce au început catastrofal fiind conduse cu 8-0, 11-2 sau 17-4 în primul sfert! Lui Popov nu-i venea să creadă ce se întâmplă, perioada critică continuându-se şi în sfertul al doilea când Nymburg a avut şi 16 puncte diferenţă! „Bine că s-a terminat totul cu bine și am depășit emoțiile unui start în care nu ne-am regăsit”, a declarat Bogdan Duma, președintele CSU Alba Iulia.

*Cursă de revenire!

Încet, lucrurile au reintrat în normal, iar albaiuliencele au început să recupereze ecartul iniţial. Până la pauza mare au remontat 8 puncte, astfel că la mijlocul meciului diferenţa s-a strâns considerabil: Basketball Nymburg – CSU Alba Iulia 34-29. Sfertul al treilea a fost dominat categoric de CSU, ce a avut întâia dată avantaj într-un meci ce a debutat foarte prost (47-45) şi apoi echipa vizitatoare a preluat definitiv iniţiativa, scăpând în învingătoare, cu 10 minute înainte finalului balanţa înclinându-se decisiv: 52-47 în favoarea româncelor. După un prim parțial dezamăgitor, CSU Alba Iulia și-a respectat statutul și a revenit spectaculos, de la „minus 16”, impunându-se în următoarele trei sferturi.

Din postura de deţinătoare a trofeului CEWL şi cu 11 victorii europene consecutive la activ, elevele antrenorului Miroslav Popov mai bifează o partidă externă în Cehia, cu Kara Trutnov (joi, 29 ianuarie), întâlnire contând pentru Grupa A a Ligii Europei Centrale. Dacă în întrecerea continentală gruparea albaiuliană merge ceas, în schimb, în recentul joc din campionat cu CSBT Alexandria a suferit primul eşec al anului 2015 (71-73).

Au marcat: Wumi Agunbiade – 15 puncte, Jessica Kuster – 13, Alexandra Uiuiu – 12, Valencia McFarland – 11, Milica Deura – 9, Elisabeth Pavel – 9, Price – 5.

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]