Curier Județean

În Alba, 41 persoane se află în carantină și 1.489 izolate la domiciliu. Continuă acțiunile în domeniul ordinii şi siguranţei publice, în contextul prevenirii şi combaterii răspândirii COVID – 19

Ioana Oprean

Publicat

în

În Alba, 41 persoane se află în carantină și 1.489 izolate la domiciliu. Continuă acțiunile în domeniul ordinii şi siguranţei publice, în contextul prevenirii şi combaterii răspândirii COVID – 19

La data de 26.05.2020, situaţia la nivelul judeţului Alba este următoarea:

  • persoane în carantină – 41;
  • persoane ieşite din carantină – 1.041;
  • persoane izolate la domiciliu – 1.489;
  • persoane ieşite din izolarea la domiciliu – 5.087.

Odată cu declararea stării de alertă, persoanele care se întorc în ţară intră automat în izolare la domiciliu, fiind luate în evidenţă de la vamă, în urma completării declaraţiei pe proprie răspundere, în care precizează locaţia unde se va izola timp de 14 zile, în spaţii individuale sau împreună cu familiile. Persoanele nu au posibilitatea izolării la domiciliu pot opta pentru măsura carantinei instituţionalizate, în spaţii special destinate puse la dispoziţie de către autorităţi.

Poliţiştii din Alba au continuat să acţioneze integrat, împreună cu celelalte structuri cu atribuţii în domeniul ordinii şi siguranţei publice, în contextul prevenirii şi combaterii răspândirii COVID – 19.

În cursul zilei de ieri, 25 mai a.c., 195 de poliţişti din cadrul Inspectoratului de Politie Judeţean Alba şi 46 de poliţişti locali au desfăşurat misiuni specifice.

Au fost verificate 1.459 de persoane cu privire la respectarea măsurilor şi interdicţiilor privind izolarea/ carantinarea sau circulaţia şi au fost organizate o acţiune punctuală în cadrul căreia au fost verificate 27 autovehicule şi 65 de persoane.

În contextul stării de alertă, poliţiştii au acţionat, în principal, pentru informarea cetăţenilor cu privire la noile reguli.

Obiectivul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba este siguranţă cetăţeanului.

Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Alba continuă să desfăşoare misiuni specifice în contextul pandemiei cu noul Coronavirus si in starea de alertă. Jandarmii asigură măsuri de pază şi protecţie la nivelul a unui centru de carantină, precum şi misiuni desfăşurate cu celelalte structuri cu atribuţii în domeniu.

În ultimele 24 de ore, 78 de jandarmi au acţionat pe raza judeţului Alba, jandarmii fiind angrenaţi în 54 de misiuni.

Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Alba acţionează pentru siguranţa cetăţenilor!

Echipajele Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă ,,Unirea” al Judeţului Alba (ISU) au efectuat 7 misiuni de transport ale persoanelor care au intrat în ţară către centrele de carantină de la nivelul judeţului, respectiv către limita de judeţ, de unde au fost preluate de către echipaje din judeţele respective.

De asemenea, cadrele militare ISU Alba au desfăşurat un număr de 13 misiuni de decontaminare pentru echipajele proprii şi ale Serviciul de Ambulanţă Judeţean.

Reamintim că ISU Alba asigură suportul operaţional şi fluxul informaţional la nivelul Centrului Judeţean de Comandă şi Coordonare a Intervenţiei (CJCCI), precum şi transportul persoanelor suspecte/ confirmate ca infectate.

În aceste misiuni au fost implicate 20 cadre ISU Alba.

Vă informăm că pe Platforma Naţională de Pregătire pentru Situaţii de Urgenţă (https://fiipregatit.ro/) poate fi consultat Ghidul pentru Starea de Alertă, care cuprinde răspunsuri la cele mai frecvente întrebări, precum şi explicaţii şi reglementări referitoare la Starea de alertă.

Prefectul Nicolae Albu solicită cetăţenilor să respecte măsurilor stabilite de autorităţi în perioada stării de alertă, distanţa de socializare şi măsurile de igienă stabilite de către specialişti. Este important ca fiecare dintre noi să avem un comportament responsabil, să conştientizăm că acţiunile noastre îi pot afecta pe ceilalţi şi să respectăm deciziile autorităţilor pentru limitarea şi răspândirea infecţiilor cu noul Coronavirus. Pericolul rămâne la fel de mare.

Mulţumim tuturor celor care au înţeles că numai împreună vom reuşi să depăşim această perioadă.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

FOTO | Când va fi sfințită noua biserică din Pănade: Poartă hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” și „Fericiții Episcopi Martiri”. PROGRAMUL celebrării

Ioana Oprean

Publicat

în

Când va fi sfințită noua biserică din Pănade: Poartă hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” și „Fericiții Episcopi Martiri”. PROGRAMUL celebrării Comunitatea greco-catolică din Pănade, Protopopiatul Blaj, se pregătește să trăiască, duminică, 5 iulie 2026, unul dintre cele mai importante momente din istoria sa recentă: sfințirea noii biserici cu hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” […]

Citește mai mult

Curier Județean

Ștrandul din Zlatna va fi transformat radical: Hotel de 3 stele, centru SPA și piscină cu apă sărată. Aviz de mediu pentru proiect

Ioana Oprean

Publicat

în

Ștrandul din Zlatna va fi transformat radical: Hotel de 3 stele, centru SPA și piscină cu apă sărată. Aviz de mediu pentru proiect Direcția Județeană de Mediu Alba a anunțat luarea deciziei etapei de încadrare, fără evaluarea impactului asupra mediului, în cadrul procedurii de evaluare a impactului asupra mediului, pentru proiectul „Reabilitare și amenajare spații […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri”

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri” Organizatorii AlbaFest 2026 au făcut public, în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026, un filmuleț de 2 minute și 34 de secunde care rezumă serile muzicale lungi de la AlbaFest 2026. „3 […]

Citește mai mult