În Alba, 369 de persoane se află în carantină și 751 izolate la domiciliu. Amenzi de peste 290.000 de lei pentru nerespectarea măsurilor ordonanței militare
În județul Alba, astăzi, 13 aprilie 2020, se află în carantină 369 persoane, 294 persoane ieșite din carantină, 751 persoane izolate la domiciliu, 3.598 persoane ieșite din izolare, 5 persoane vindecate, 4 persoane decedate.
Polițiștii din Alba continuă să acționeze integrat, împreună cu celelalte structuri teritoriale cu atribuții în
domeniul ordinii și siguranței publice, pentru impunerea normelor legale în timpul stării de urgență.
În ultimele 24 de ore, peste 200 de polițiști din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Alba au desfășurat misiuni specifice în contextul prevenirii și combaterii răspândirii COVID – 19.
S-a verificat modul de respectare a măsurii de izolare în cazul a 731 de persoane aflate în 361 de locații, iar echipaje mixte de polițiști, jandarmi, polițiști locali și lucrători MApN au intensificat activitățile pentru asigurarea unui climat optim de siguranță publică, care a avut ca scop verificarea respectării măsurilor dispuse prin Ordonanțele Militare.
În urma activităților au fost aplicate 232 de sancțiuni contravenționale pentru nerespectarea dispozițiilor Ordonanțelor Militare, în valoare de 293.320 lei.
De exemplu, între orele 11.00 – 13.00 și 16.00 – 18.00, 67 de polițiști, jandarmi, polițiști locali și angajați MApN au acționat pe raza municipiului Alba Iulia și a Secțiilor de Poliție Rurală Galda de Jos și Vințu de Jos.
Au fost verificate 385 de autovehicule și 710 persoane și au fost constatate 53 de abateri de natură contravențională. Dintre amenzi, 43 au fost aplicate pentru nerespectarea dispozițiilor ordonanțelor militare, unor persoane care nu și-au putut justifica prezența pe stradă.
Polițiștii Serviciului Rutier împreună cu polițiștii din Câmpeni, Abrud, Aiud și Ocna Mureș, sprijiniți de jandarmi, polițiști locali și angajați ai MApN, au acționat pe drumurile naționale, județene și comunale care duc spre Câmpeni, Abrud, Ocna Mureș și Aiud.
Au fost verificate 412 autovehicule și 545 de persoane și au fost constatate 47 de abateri de natură contravențională, care au fost sancționate cu amenzi în valoare de 21.625 lei. Dintre amenzi, 42 de au fost aplicate pentru nerespectarea ordonanțelor militare.
Inspectoratul de Jandarmi Județean Alba continuă să desfășoare misiuni în contextul răspândirii COVID-19. Încă de la începutul epidemiei, zilnic peste 100 de jandarmi au fost angrenați în misiuni de escortare a convoaielor auto, misiuni de asigurare a măsurilor de ordine publică în zona centrelor de carantină, misiuni desfășurate în vederea verificării modului de respectare a prevederilor ordonanțelor militare, misiuni executate în cooperare cu poliția pentru verificarea respectării măsurilor impuse.
În ultimele 24 de ore, 135 de jandarmi au acționat pe raza județului Alba. În urma acțiunilor specifice au fost aplicate sancțiuni contravenționale în valoare totală de 19.000 de lei. Aceste sancțiuni au fost aplicate pentru nerespectarea prevederilor ordonanțelor militare cu privire la circulația persoanelor.
Facem un apel către toţi locuitorii județului să respecte recomandările specialiștilor privind normele de igienă și distanțare socială, precum și prevederile Ordonanțelor Militare emise.
Instituția Prefectului – Județul Alba
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului
Parc de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand: Primăria Alba Iulia pregătește investiția care ar putea transforma radical una dintre cele mai atractive zone ale orașului Primăria Alba Iulia face un nou pas spre amenajarea unui amplu parc cu spații recreative și de agrement în zona Schit, pe locul vechiului ștrand, scos din […]
VIDEO | INCENDIU la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud Un incendiu s-a produs în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026 la o stație de încărcare a vehiculelor electrice din Aiud. Incidentul s-a petrecut în jurul orei 21.00 în zona Gării Aiud. În imaginile de la fața locului se poate observa […]
VIDEO | „Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei”
„Focul de tabără”, soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, desemnat „Trandafirul anului 2026” la Sărbătoarea Rozelor de la Aiud-Ciumbrud: „De nota 10, ca a Nadiei” „Focul de tabără”, un soi creat de dr. ing. Wagner István, părintele trandafirilor din România, a fost desemnat, sâmbătă, 27 iunie 2026, „Trandafirul anului 2026” […]









