Actualitate

În 8 zile, 1.500 de albaiulieni au semnat petiția online care cere arestarea celor 7 violatori din Vaslui

Dragoş Suciu

Publicat

în

În jur de 1.500 de persoane din Alba Iulia au semnat, în 8 zile, petiția online care cere arestarea celor 7 violatori din Vaslui, judecați sub control judiciar.

violatori VasluiCerem arestarea celor 7 băieţi violatori din Vaslui”, este numele sub care a fost lansată iniţiativa pe site-ul www.petitieonline.com. Până joi, la ora 12.00, petiția a strâns peste 366.000 de semnături, dintre care 0,38 la sută sunt ale persoanelor din Alba Iulia, potrivit site-ului menționat.

Iniţiatorii petiţiei au scris următorul mesaj în expunerea de motive: „Nu trebuie să stăm fără să facem nimic, când vedem că legislaţia este călcată în picioare de anumiţi judecători. Dacă vreţi o ţară corectă, spuneţi-vă părerea! Părerea noastră contează! Nimeni nu îşi doreşte să fie în situaţia în care a fost respectiva fată! Iar „ironiile” celor 7 şi ale famililor lor dau dovadă de nesimţire (este frumos spus). Trebuie să fie pedepsiţi conform legislaţiei în vigoare şi trebuie să primească sentinţa maximă pentru această faptă. Spuneţi-vă părerea!”.

Burada Silviu (21 ani), Avadanei Silviu (22 ani), Bolboceanu Petrică (23 ani), Burlacu Paul Andrei (28 ani), Surleac Ioan (20 ani), Rotaru Alin Dumitru (18 ani) şi Boicu Ionuţ Bogdan (21 ani), din localitatea vasluiană Văleni, au fost trimişi în judecată  și arestați preventiv la sfârșitul anului 2014, sub acuzaţia de viol şi lipsire de libertate în mod ilegal. Câteva luni mai târziu instanța a decis înlocuirea măsurii arestului preventiv cu arestul la domiciliu, iar acum cei 7 se află sub control judiciar deoarece Curtea Constituțională a declarat neconstituțională măsura arestului la domiciliu.

Decizia de judecare în libertate a celor 7 violatori a scandalizat opinia publică și poate fi, totodată, un precedent judiciar foarte periculos.

Majoritatea persoanelor care au semnat petiția sunt din București – 16,9 la sută, Iași – 3,87 la sută, și Constanța – 3 la sută.

Mii de persoane și-au exprimat sentimente de solidaritate față de tânăra din Vaslui, însă o parte dintre săteni, a căror mentalitate este greu de înțeles, sunt de partea violatorilor.

Premierul Victor Ponta i-a spus, miercuri, ministrului Justiției, Robert Cazanciuc, în debutul şedinţei de Guvern, că în cazul în care CSM nu are vreo reacţie legată de cazul de la Vaslui, ar trebui să-şi dea demisia.

Ministrul Justiţiei, Robert Cazanciuc, a afirmat, marţi, referindu-se la cazul celor şapte tineri acuzaţi de viol în Vaslui că „justiţia se face în sala de judecată şi doar atât” şi că trebuie aşteptate rezultatele Inspecţiei Judiciare în acest caz.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult

Actualitate

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial

Bogdan Ilea

Publicat

în

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]

Citește mai mult