Curier Județean

În 13 mai, cercetașii din Alba Iulia organizează o nouă ediție a Festivalului Luminii – Mii de ”gulguțe” vor lumina feeric zona Obelisc și Poarta a III-a

Ioana Oprean

Publicat

în

În 13 mai 2017 Cercetașii din Centrul Local Axente Sever Albă Iulia organizează încă o dată Festivalul Luminii și invită albaiulienii pentru câteva ore, să redescopere împreună cu ei frumusețea lucrurilor mărunte. Locația Festivalului este Zona Obelisc – Poarta a 3-a , iar evenimentul v-a avea loc începând cu ora 19.00.

Echipa de organizare a festivalului, din acest an, este formată din tineri cercetași, elevi de liceu. Aceștia  și-au propus să reușească să aducă zâmbetul pe buzele a cât mai mulți albaiulieni, să ofere momente de neuitat și bineînțeles cel mai frumos Festival al Luminii de până acum.

Festivalul va dura aproximativ 3 ore, de la momentul aprinderii ”gulguțelor” și până la stingerea și strângerea lor. Cercetașii ne invită să îi acompaniem începând cu ora 19.00 în zona Festivalului unde ne așteaptă cu ateliere de realizat propriile ”gulguțe”, un atelier de noduri cercetășești – în special nodul prieteniei, dar și la un schimb de cărți – unde pentru a putea lua o carte, este necesar să aducem una cu noi, și să facem schimb.

Cercetașii au pornit Festivalul Luminii în 2010 în spaţiul din faţa Universităţii „1 Decembrie” pe care l-au decorat cu peste 2000 de gulguţe, „televizoare” din carton cu poze de la diverse activităţi şi cu cel mai important ingredient, „bucuria lucrurilor mărunte”. Ca activităţi desfăşurate în cadrul festivalului au inclus artă teatrală și cântece de chitară. Întreaga acţiune a fost pusă în mişcare de un grup de doar 50 de cercetaşi.

Festivalul Luminii s-a desfășurat pentru a doua oară în Alba Iulia, în 2011, de data aceasta în Cetatea Alba Carolina, la poarta a III-a a Cetății, lăudându-se cu un total de peste 4000 de gulguțe, tot atâtea lumânări aprinse. Au păstrat de atunci locația pentru priveliște și pentru istorie.

Ideea a apărut în anul 2004, când câțiva cercetași din Cluj-Napoca au încercat să le amintească oamenilor de fumusețea lucrurile mărunte din viața lor. Unindu-și forțele au realizat prima ediție a evenimentului, intitulat atunci Seara Viselor Împlinite, când clujenii prezenți au așezat, pe lacul din Parcul Central, aproximativ 200 de cutiuțe confecționate din hârtie, cu lumânări aprinse înăuntru, trimițând odată cu ele și visele lor, cât și dorința de a deveni realitate. De atunci, festivalul a continuat, în fiecare an,cu denumirea de Festivalul Luminii, iar din 2008 a devenit eveniment național, fiind organizat sincron de mai multe grupuri locale.

Festivalul Luminii este un eveniment național, organizat anual de către membrii Organizației Naționale “Cercetașii României” și tinerii voluntari locali. În anul 2017, festivalul ajunge la cea de-a 13-a ediție, și se va desfășura la nivel național începând cu luna mai.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național 

Ioana Oprean

Publicat

în

Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba sunt așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național de Bacalaureat 2026.  Examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2026, începe luni, 29 iunie, cu proba scrisă […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea

Bogdan Ilea

Publicat

în

Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea  Un bărbat de 58 de ani, din Alba Iulia, a fost depistat de polițiștii din municipiu în timp ce se afla la volanului unui autoturism pe DJ 107. Conform IPJ Alba, la data de 26 iunie 2026, în jurul orei 07.20, […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice

Bogdan Ilea

Publicat

în

Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice Polițiștii din Alba au aplicat amenzi în valoare totală de 4.252 de lei, în urma unei acțiuni desfășurate pe 25 iunie 2026, în zona Galda de Jos. În cadrul […]

Citește mai mult