„Îmi doresc să se rezolve litigiul cu Unirea”
Afirmă Fabian Himcinschi (Empoli FC)
Transferat în luna iulie în Serie B, atacantul albaiulian Fabian Himcinschi este în mijlocul scandalului declanşat între FC Unirea Alba Iulia şi Empoli FC, club care încă nu a achitat suma de 105.000 euro către divizionara secundă. Din acest motiv, activitatea clubului albaiulian este paralizată şi elevii lui Gherman au şanse mari să petreacă Sărbătorile cu buzunarele goale. „Pe mine personal nu mă afectează foarte tare pentru că deja mă depăşeşte situaţia creată. Se discută la nivelul cluburilor implicate”, a declarat Fabian, internaţionalul Under 17, marcatorul unicului gol tricolor la Campionatul European din Serbia.
„Regret că s-a creat acest diferend şi îmi doresc să se rezolve cât mai repede, pentru că Unirea a fost corectă cu Empoli. Probabil în acest moment, actuala mea echipă are ceva probleme cu banii, însă din punctul meu de vedere par a fi oameni serioşi”, a mai adăugat Himcinschi junior. Acesta a primit drept de joc în 18 octombrie şi până în prezent a bifat 4 partide oficiale, una de debut cu FC Torino (în Cupa Italiei) şi alte trei pentru formaţia „Primavera”, clasată pe poziţia a 4-a în ierarhie (cu Parma, Juventus Torino şi FC Torino). „În etapa trecută n-am intrat pentru că am avut ceva probleme cu genunchiul, nu m-am antrenat. Doar de astăzi (nr – luni) încep pregătirea normală”, a conchis Fabian, ce se va întoarce în ţară în jurul datei de 20 decembrie. Conflictul deschis cu Empoli FC ar putea ajunge pe masa FIFA şi la Tribunalul de Arbitraj Sportiv de la Lausanne. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CSM Unirea Alba Iulia a susținut un triunghiular în Slovenia, la Rogla, întâlnind ND Gorica (remiză, 1-1) și CSM Reșița (eșec, 0-1). După ce amicalul cu NK Bistrica a fost anulat, uniriștii au susținut două teste a câte 45 de minute în aceeași zi, obținând rezultate de apreciat în fața unor oponenți din eșalonul superior. […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie