IGPR a scos la concurs postul de șef al BCCO Alba Iulia, deținut până în octombrie 2013 de Traian Berbeceanu
Postul de șef al BCCO Alba Iulia, deținut de comisarul Traian Berbeceanu până în toamna anului trecut când a fost arestat fiind învinuit de corupție, a fost scos la concurs de Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR).
”Inspectoratul General al Politiei Române, cu sediul în Municipiul Bucureşti, Str. Mihai Vodă nr. 4-6, sector 5, organizează concurs pentru ocuparea funcţiei de şef brigadă la Brigada de Combatere a Criminalităţii Organizate Alba-Iulia din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, prevăzută cu gradul profesional de comisar-şef de poliție, la poziţia 372 din statul de organizare al unităţii, cu recrutare din sursă internă. (…) Înscrierile se fac la sediul Inspectoratului General al Poliţiei Române – Direcţia Management Resurse Umane din Bucureşti str. Mihai Vodă nr.4-6, Sector 5, pe bază de raport, depus până la data de 25.07.2014, ora 16.00”, precizează reprezentanții IGPR.
În aceste condiții, după soluționarea definitivă a dosarului în care este judecat și în funcție de rezultat, Berbeceanu va avea de dus încă o luptă, de această dată cu IGPR, pentru a-și recăpăta funcția pe care a deținut-o la Alba Iulia.
Reamintim că de când a fost arestat și până în prezent, fostul șef al BCCO Alba Iulia a declarat de fiecare dată că este nevinovat și are încredere că lucrul acesta va fi dovedit în instanță și că dorește ca lucrurile să revină la normal iar el să se întoarcă la vechiul său loc de muncă pe care l-a servit cu cinste și devotament.
Comisarul şef Traian Berbeceanu, a fost schimbat din funcţie în luna octombrie, după ce a fost arestat preventiv fiind acuzat de procurorii DIICOT Alba de sprijinirea unui grup infracţional nestructurat şi favorizarea infractorului într-un dosar de evaziune fiscală cu produse petroliere. El a fost eliberat din arestul preventiv pe 26 noiembrie, printr-o decizie a Instanţei Supreme, dar a avut interdicţie de a părăsi ţara.
Începând cu luna decembrie 2013 a activat pe un post din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Hunedoara iar din luna aprilie 2014 și-a recâștigat definitiv toate drepturile, fiindu-i ridicate măsurile impuse de instanță pe timpul derulării anchetei.
În 16 iulie, Berbeceanu a fost trimis în judecată de procurorii DIICOT, fiind acuzat că ar fi luat mită o maşină în valoare de 20.000 de euro, de la două persoane cercetate, pentru a le da informaţii din dosare sau despre percheziţii făcute la aceştia. El mai este acuzat de sprijinire a unui grup infracţional organizat, fals în declaraţii, spălare a banilor, fals în înscrisuri sub semnătură privată şi complicitate la delapidare, toate în concurs real de infracţiuni.
În același timp au fost trimiși în judecată, de către DNA, și cei despre care Traian Berbeceanu a spus de mai multe ori că ”i-au fabricat dosarul”. Fostul șef al DIICOT Alba, Ioan Mureșan a fost trimis în judecată de DNA, miercuri, 16 iulie a.c., alături de Cean Nicolae Ioan, fost procuror DIICOT, în prezent pensionat, și Muntean Alin Mirel, ofițer de poliție judiciară în cadrul BCCO Alba. Mureșan este învinuit de abuz în serviciu, represiune nedreaptă, fals intelectual; Nicolae Cean este acuzat de complicitate la infracțiunea de abuz în serviciu asimilat infracțiunilor de corupție; Alin Muntean este judecat pentru abuz în serviciu, fals intelectual, în formă continuată, complicitate la infracțiunea de represiune nedreaptă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române
Cerere de înlăturare a bustului lui Octavian Goga din Alba Iulia: Menținerea lui ar fi „ilegală”. Primăria așteaptă punctul de vedere al Academiei Române Asociația pentru prevenirea și combaterea antisemitismului și legionarismului a trimis o cerere, adresată Consiliului Local al Municipiului Alba Iulia, Consiliului Județean Alba și Instituția Prefectului Județului Alba, cu privire la bustul […]
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei
Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză
SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]









