Curier Județean

Hoți de autoturisme la 15 și 16 ani! Doi tineri din Sebeș și Alba Iulia, cercetați de polițiști pentru mai multe furturi de pe raza celor două municipii. Bunuri sustrase, găsite în urma unor percheziții la domciliile lor

Ioana Oprean

Publicat

în

Persoanele bănuite de comiterea furturilor de autoturisme din Alba Iulia şi Sebeş, reclamate poliţiei miercuri, 11 octombrie, au fost identificate. Este vorba de doi minori, de 15 şi 16 ani care, în perioada septembrie – octombrie a.c., ar fi comis şi alte fapte de furt de pe raza celor două municipii. Cu ocazia unor percheziţii efectuate de poliţişti, s-a reuşit identificarea mai multor bunuri susceptibile a proveni din furturi.

Potrivit IPJ Alba, la data de 13 octombrie a.c., poliţiştii de investigaţii criminale din cadrul Poliţiei Municipiului Alba Iulia împreună cu poliţiştii de investigaţii criminale din cadrul Poliţiei Municipiului Sebeş au reuşit identificarea a doi minor, cu vârste de 15 şi 16 ani, primul din Sebeş, iar cel de-al doilea din Alba Iulia, dar care locuieşte fără forme legale în municipiul Sebeş, ca persoane bănuite de comiterea unor furturi de autovehicule de pe raza celor două municipii.

Se pare că, în noaptea de 10/11 octombrie a.c., cei doi minori ar fi profitat de neglijenţa deţinătorilor autoturismelor şi le-ar fi sustras. Ulterior, autoturismul sustras din Sebeş a fost abandonat pe o stradă din Alba Iulia, iar cel sustras din Alba Iulia a fost abandonat pe un câmp, pe raza municipiului Sebeş.

Cu ocazia cercetărilor efectuate, poliţiştii au constatat că cei doi minori sunt bănuiţi şi de comiterea altor fapte de furt şi distrugere, atât în municipiul Alba Iulia, cât şi în municipiul Sebeş.

Se pare că în noaptea de 10/11 octombrie a.c., cei doi ar fi distrus cablurile electrice şi contactul unui autoturism parcat pe strada Lucian Blaga din Alba Iulia şi ar fi pătruns în interiorul unei case aflate în construcţie de unde au sustras mai multe scule, precum şi obiecte electronice şi de uz casnic.

Totodată, poliţiştii au stabilit că, în perioada 18-20 septembrie a.c., minorul de 16 ani ar fi sustras, din curtea unui imobil din cartierul Bărăbanţi al municipiului Alba Iulia, două autoturisme precum şi mai multe obiecte electronice, scule şi obiecte de uz casnic. Unul dintre autoturismele furate din cartierul Bărăbanţ a fost recuperat, de către poliţişti, de la un centru de colectare a deşeurilor feroase, din Alba Iulia.

Poliţiştii din Sebeş au stabilit că, în seara zilei de 8 octombrie a.c., cei doi ar fi escaladat gardul unei locuinţe din municipiu şi ar fi sustras un aparat de sudură, iar în noaptea de 10/11 octombrie a.c., ar fi sustras dintr-o locuinţă de pe strada Horea din Sebeş, obiecte electronice, o motoretă pentru copii şi un hoverboard, bunuri în valoare de 2.000 de lei.

Pentru documentarea activităţii infracționale a bănuiţilor de furt, la data de 13 octombrie a.c., poliţiştii, sprijiniţi de jandarmi, au efectuat două percheziţii, pe raza municipiului Sebeş, la locuinţele celor doi minori, ocazie cu care au fost identificate mare parte din bunurile sustrase din Alba Iulia şi Sebeş.

Faţă de minorul în vârstă de 16 ani a fost luată măsura reţinerii, pentru o perioadă de 24 de ore, iar ulterior a fost prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia.

Cercetările sunt continuate pentru stabilirea întregii lor activităţi infracționale precum şi pentru recuperarea integrală a prejudiciului cauzat.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare

Ioana Oprean

Publicat

în

Clădire istorică din centrul municipiului Alba Iulia, salvată printr-o investiție de aproape 3,7 milioane de lei: Centrul Militar Județean Alba va primi spații noi prin mansardare și modernizare Una dintre clădirile cu valoare istorică din centrul municipiului Alba Iulia se pregătește pentru o transformare importantă. Consiliul Județean Alba urmează să aprobe, în ședința ordinară de […]

Citește mai mult

Curier Județean

Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal

Ioana Oprean

Publicat

în

Șofer trimis în judecată după ce a fost prins la volan cu aproape 2 g/l alcool pur în sânge: Judecătoria Alba Iulia a dat undă verde începerii procesului penal Un bărbat acuzat că a condus un autoturism pe drumurile publice în stare avansată de ebrietate va fi judecat pentru infracțiunea de conducere a unui vehicul […]

Citește mai mult

Curier Județean

Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces

Ioana Oprean

Publicat

în

Noul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic: Contract de peste 20.000 de euro pentru proiectarea amenajării drumului de acces O companie din Sibiu va presta serviciile de proiectare a amenajării drumului de acces spre viitorul adăpost pentru câini fără stăpân de la Câlnic. Valoarea contractului atribuit vineri, 19 iunie 2026, prin achiziție directă, […]

Citește mai mult