HC Alba Sebeș mai pierde o jucătoare | Portărița Paula Vișan a părăsit echipa
HC Alba Sebeș pierde jucătoare pe bandă rulantă, ultimul caz fiind al portăriței Paula Vișan, jucătoare ce a părăsit astăzi echipa nou-promovată.
În consecință, echipa de Liga Națională mai are un singur portar în efectiv, pe tânăra Bianca Curmenț, fiind șanse foarte mari în revenirea Danielei Vălean, de la HCM Rm Vâlcea.
Vișan a venit în vară la Sebeș și este a 3 jucătoare dintre cele transferate în intersezon ce a jucat numai 6 luni la echipa penultimă din Liga Națională, după Cristina Șunea, Alexandra Andrei (ajunsă la SCM Craiova) și Andreea Antoce (în litigiu cu clubul, ar dori să să transfere la Unirea Slobozia).
Cum șansele de evitarea retrogradării sunt reduse, Sebeșul încearcă să reducă și cheltuielile, dar și să alcătuiască un efectiv tânăr, cu care să se atace promovarea în campionatul următor.
*Ionela Gherman, aproape de Sebeș
În cărți pentru un transfer la Sebeș este Ionela Gherman, o handbalistă de 19 ani crescută la Grupul Şcolar Energetic Rm. Vâlcea, care a crezut în vară că a dat prima lovitură a carierei la senioare. O echipă olandeză, Westfriesland SEW i-a oferit un contract de 900 de euro / lună. Jucătoarea a acceptat propunerea, gândindu-se că în paralel ar putea să şi studieze în Olanda. Numai că, ajunsă în ţara respectivă, Ionela Gherman a avut o mare surpriză și s-a trezit lucrând într-o fabrică de ciocolată, fără a mai juca handbal.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
Talentatul Philip Pahone (Metalurgistul Cugir), la ASA Tg. Mureș, în pregătiri! CSM Unirea Alba Iulia, somn de voie în privința juniorilor din Alba!
Talentatul mijlocaș Philip Pahone (Metalurgistul Cugir) se pregătește în această perioadă cu divizizionara secundă ASA Târgu Mureș! P. Pahone (a împlinit 17 ani în 20 mai) va fi sub observație în săptămânile viitoare la ASA Târgu Mureș. Antrenorul Eusebiu Tudor a programat un cantonament de 3 săptămâni, la finele căruia se va pronunța în privința […]
Campionatul Munților Apuseni 2026, ediția a XV-a, la start: 10 echipe la comune (seniori, juniori Under 16) și 4 echipe la orașe | Vezi componența grupelor
Campionatul Munților Apuseni 2026, ediția a XV-a, la start: 10 echipe la comune (seniori, juniori Under 16) și 4 echipe la orașe | Vezi componența grupelor, primele meciuri, 11/12 iulie Campionatul Munților Apuseni 2026, îndrăgita competiție fotbalistică organizată de Asociația Județeană de Fotbal Alba și Consiliul Județean, se pregătește de start, cu o mare noutate. […]
CSM Sebeș, CSM Aiud și ACS Future Stars Blaj, afiliate provizoriu la AJF Alba | Proiect depus la CJ Alba, pentru 600.000 de lei
În ultima ședință de Birou Executiv al AJF Alba s-a decis aprobarea afiliării provizorii a încă 3 cluburi, CS Municipal Sebeș 2026, CS Municipal Aiud și ACS Future Stars Blaj. Proiect depus la CJ Alba, pentru 600.000 de lei Se mărește astfel numărul de membri afiliați ai Asociației Județene de Fotbal Alba, întrucât în august […]









