Guvernul planifică introducerea zonelor cu nivel scăzut de emisii, în orașe: Restricții și taxe pentru vehiculele poluante
Guvernul planifică introducerea zonelor cu nivel scăzut de emisii, în orașe: Restricții și taxe pentru vehiculele poluante
Guvernul intenționează să implementeze în orașele din România Zone cu Nivel Scăzut de Emisii (ZNSE), în care accesul vehiculelor va fi permis doar după plata unei taxe, conform unui proiect de Hotărâre de Guvern propus de Ministerul Dezvoltării.

În aceste zone, circulația autovehiculelor care nu respectă standardele de emisii stabilite va fi restricționată și, în unele cazuri, posibilă doar după achitarea unei taxe. Vehiculele aparținând instituțiilor de apărare, ordine publică și servicii publice sunt exceptate de la aceste reglementări, iar cei care au domiciliul sau reședința în zonele respective nu vor fi afectați.
Nerespectarea regulilor din ZNSE va fi sancționată cu o amendă de 300 de lei la prima abatere. Dacă amenda nu este achitată la timp, se vor aplica penalități suplimentare de 500 de lei pe zi.
Conform proiectului, ZNSE vor fi stabilite și gestionate de autoritățile locale, care vor trebui să ia măsuri compensatorii pentru a asigura accesul liber al tuturor cetățenilor în zonele urbane afectate. Aceste măsuri includ asigurarea transportului public local și infrastructura necesară pentru mobilitatea activă.
Există două tipuri de ZNSE:
– Zone în care se stabilesc tarife de acces pentru autovehicule, iar autoritățile locale trebuie să implementeze mecanisme pentru controlul accesului și plății online a tarifului.
– Zone în care se aplică reguli ce limitează accesul vehiculelor în funcție de clasele de emisii, iar accesul va fi monitorizat de autorități.
Accesul în aceste zone va fi permis doar pentru vehicule care respectă standardele de emisii stabilite, care achită taxa de acces, sunt deținute de persoane cu dizabilități sau sunt exceptate conform legislației în vigoare.
Scopul acestor măsuri este de a reduce poluarea prin limitarea circulației vehiculelor poluante într-un perimetru definit și în anumite intervale orare, așa cum vor decide autoritățile locale. Vehiculele vor fi clasificate pe baza normelor de poluare și tipului de combustibil, astfel încât proprietarii celor mai puțin poluante autovehicule, adică cele din clasele 3, 4 și 5, vor fi cei mai avantajați de această reglementare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii
Metoda ,,Accidentul” în Alba: Bătrânică de 80 de ani, înșelată cu 30.000 de lei de persoane necunoscute. Cum a fost convinsă să dea banii O bătrânică de 80 de ani, din Alba Iulia, a fost înșelată cu suma de 30.000 de lei, de către persoane necunoscute care s-au dat drept fiica ei și un medic. […]
VIDEO | Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările
Parc fotovoltaic la Blaj printr-o investiție de peste 1,2 milioane de euro. Când se vor încheia lucrările Lucrările la viitorul parc fotovoltaic al municipiului Blaj sunt în desfășurare. Investiția depășește 1,2 milioane de euro și este finanțată prin Administrația Fondului pentru Mediu, având o capacitate de un megawatt. Primarul municipiului Blaj, Gheorghe Valentin Rotar, a […]
23 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ
23 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează marți, 23 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]








