Guvernul planifică introducerea zonelor cu nivel scăzut de emisii, în orașe: Restricții și taxe pentru vehiculele poluante
Guvernul planifică introducerea zonelor cu nivel scăzut de emisii, în orașe: Restricții și taxe pentru vehiculele poluante
Guvernul intenționează să implementeze în orașele din România Zone cu Nivel Scăzut de Emisii (ZNSE), în care accesul vehiculelor va fi permis doar după plata unei taxe, conform unui proiect de Hotărâre de Guvern propus de Ministerul Dezvoltării.

În aceste zone, circulația autovehiculelor care nu respectă standardele de emisii stabilite va fi restricționată și, în unele cazuri, posibilă doar după achitarea unei taxe. Vehiculele aparținând instituțiilor de apărare, ordine publică și servicii publice sunt exceptate de la aceste reglementări, iar cei care au domiciliul sau reședința în zonele respective nu vor fi afectați.
Nerespectarea regulilor din ZNSE va fi sancționată cu o amendă de 300 de lei la prima abatere. Dacă amenda nu este achitată la timp, se vor aplica penalități suplimentare de 500 de lei pe zi.
Conform proiectului, ZNSE vor fi stabilite și gestionate de autoritățile locale, care vor trebui să ia măsuri compensatorii pentru a asigura accesul liber al tuturor cetățenilor în zonele urbane afectate. Aceste măsuri includ asigurarea transportului public local și infrastructura necesară pentru mobilitatea activă.
Există două tipuri de ZNSE:
– Zone în care se stabilesc tarife de acces pentru autovehicule, iar autoritățile locale trebuie să implementeze mecanisme pentru controlul accesului și plății online a tarifului.
– Zone în care se aplică reguli ce limitează accesul vehiculelor în funcție de clasele de emisii, iar accesul va fi monitorizat de autorități.
Accesul în aceste zone va fi permis doar pentru vehicule care respectă standardele de emisii stabilite, care achită taxa de acces, sunt deținute de persoane cu dizabilități sau sunt exceptate conform legislației în vigoare.
Scopul acestor măsuri este de a reduce poluarea prin limitarea circulației vehiculelor poluante într-un perimetru definit și în anumite intervale orare, așa cum vor decide autoritățile locale. Vehiculele vor fi clasificate pe baza normelor de poluare și tipului de combustibil, astfel încât proprietarii celor mai puțin poluante autovehicule, adică cele din clasele 3, 4 și 5, vor fi cei mai avantajați de această reglementare.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
VIDEO | Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri”
Cum au fost pe scurt serile lungi de la AlbaFest 2026: „3 zile, vibe-uri full, oameni faini, piese pe repeat și amintiri” Organizatorii AlbaFest 2026 au făcut public, în seara zilei de sâmbătă, 27 iunie 2026, un filmuleț de 2 minute și 34 de secunde care rezumă serile muzicale lungi de la AlbaFest 2026. „3 […]
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central
Primăria Alba Iulia angajează o firmă pentru reparații pe repede înainte la birourile din sediul central Primăria Municipiului Alba Iulia a lansat o procedură de achiziție directă pentru executarea unor lucrări de reparații curente la birourile din sediul central. Invitația de participare nr. 77673 a fost aprobată de primarul Gabriel Pleșa joi, 25 iunie 2026, […]
VIDEO | INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate
INCENDIU în Oiejdea: Baloți de paie, cuprinși de flăcări. Importante efective de pompieri mobilizate Un incendiu a izbucnit sâmbătă după amiază la Oiejdea. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu pe raza localității Oiejdea, a transmis ISU Alba, sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 16.42.. Este vorba despre un incendiu izbucnit la […]









