Curier Județean

Guvernul planifică introducerea zonelor cu nivel scăzut de emisii, în orașe: Restricții și taxe pentru vehiculele poluante

Bera Larisa

Publicat

în

Guvernul planifică introducerea zonelor cu nivel scăzut de emisii, în orașe: Restricții și taxe pentru vehiculele poluante

Guvernul intenționează să implementeze în orașele din România Zone cu Nivel Scăzut de Emisii (ZNSE), în care accesul vehiculelor va fi permis doar după plata unei taxe, conform unui proiect de Hotărâre de Guvern propus de Ministerul Dezvoltării.

Citește și: Aventurile unui adolescent de 16 ani din Șugag, la volanul unei mașini furate: A fost REȚINUT după ce a condus-o fără permis până în Sebeș și retur și a parcat-o la locul ei

În aceste zone, circulația autovehiculelor care nu respectă standardele de emisii stabilite va fi restricționată și, în unele cazuri, posibilă doar după achitarea unei taxe. Vehiculele aparținând instituțiilor de apărare, ordine publică și servicii publice sunt exceptate de la aceste reglementări, iar cei care au domiciliul sau reședința în zonele respective nu vor fi afectați.

Nerespectarea regulilor din ZNSE va fi sancționată cu o amendă de 300 de lei la prima abatere. Dacă amenda nu este achitată la timp, se vor aplica penalități suplimentare de 500 de lei pe zi.

Conform proiectului, ZNSE vor fi stabilite și gestionate de autoritățile locale, care vor trebui să ia măsuri compensatorii pentru a asigura accesul liber al tuturor cetățenilor în zonele urbane afectate. Aceste măsuri includ asigurarea transportului public local și infrastructura necesară pentru mobilitatea activă.

Există două tipuri de ZNSE:

– Zone în care se stabilesc tarife de acces pentru autovehicule, iar autoritățile locale trebuie să implementeze mecanisme pentru controlul accesului și plății online a tarifului.
– Zone în care se aplică reguli ce limitează accesul vehiculelor în funcție de clasele de emisii, iar accesul va fi monitorizat de autorități.
Accesul în aceste zone va fi permis doar pentru vehicule care respectă standardele de emisii stabilite, care achită taxa de acces, sunt deținute de persoane cu dizabilități sau sunt exceptate conform legislației în vigoare.

Scopul acestor măsuri este de a reduce poluarea prin limitarea circulației vehiculelor poluante într-un perimetru definit și în anumite intervale orare, așa cum vor decide autoritățile locale. Vehiculele vor fi clasificate pe baza normelor de poluare și tipului de combustibil, astfel încât proprietarii celor mai puțin poluante autovehicule, adică cele din clasele 3, 4 și 5, vor fi cei mai avantajați de această reglementare.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Biciclist de 62 de ani, din Aiud, rănit în Ocna Mureș, după ce un șofer a deschis ușa mașinii fără să se asigure. Bărbatul a ajuns la spital

Ioana Oprean

Publicat

în

Biciclist de 62 de ani, din Aiud, rănit în Ocna Mureș, după ce un șofer a deschis ușa mașinii fără să se asigure. Bărbatul a ajuns la spital Un biciclist de 62 de ani, din Aiud, a fost rănit în Ocna Mureș, după ce un șofer a deschis ușa mașinii fără să se asigure. Bărbatul […]

Citește mai mult

Curier Județean

ACCIDENT la Teiuș: Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, răniți după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice. Care a fost cauza

Ioana Oprean

Publicat

în

Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, răniți după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice. Care a fost cauza Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice.  Potrivit IPJ Alba, la data de 21 iunie […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Bărbat din Petrești, REȚINUT de polițiști după ce și-a stropit partenera cu benzină și a amenințat-o. Mai multe arme neletale, găsite în garajul și autoturismele acestuia

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbat din Petrești, REȚINUT de polițiști după ce și-a stropit partenera cu benzină și a amenințat-o. Mai multe arme neletale, găsite în garajul și autoturismele acestuia Un bărbat din Petrești a fost reținut de polițiști după ce și-a stropit partenera cu benzină și a amenințat-o. Mai multe arme neletale au fost găsite în garajul și […]

Citește mai mult