Actualitate

Guvernul a modificat sumele pentru persoanele carantinate în hoteluri. Care este noua valoare și reacția hotelierilor

Unirea Ziarul

Publicat

în

Guvernul a modificat sumele pentru persoanele carantinate în hoteluri. Care este noua valoare și reacția hotelierilor

Guvernul a dat o hotărâre de guvern prin care modifică sumele acordate pentru românii care vin din zonele roşii. Acum, hotelierii vor primi 230 de lei de cameră şi nu de persoană aşa cum stabiliseră guvernanţii în martie. Preşedintele Federaţiei Industriei Hoteliere din România spune că această schimbare nu afectează în mod radical. A fost o salvare pentru hoteluri, măcar au încasat ceva în această perioadă, spune Călin Ile.

Ca să rezolve problema carantinei pentru cetățenii români veniți din zonele roșii ale Europei, autoritățile române, în speță Prefecturile și Direcțiile de Sănătate Publică, au chemat hotelierii la negocieri. La începutul epidemiei în România, statul dădea 230 de lei de persoană hotelurilor.

Numai că săptămâna trecută lucrurile s-au schimbat. Printr-o hotărâre de guvern, executivul a decis să dea 230 de lei de cameră, nu de persoană aşa cum era până acum.

Proprietarii de hoteluri nu se plâng. Călin Ile, preşedintele Federaţiei Industriei Hoteliere din România a declarat pentru Mediafax că această modificare nu îi afectează aşa mult pe cei care au hoteluri.

Călin Ile: „Decizia de a muta la 230 de lei per cameră şi nu pe persoană nu va afecta în mod radical pentru că nu pot să stea foarte mulţi în cameră pentru că nu au voie să stea 3-4 persoane în cameră. Noi avem circa 40 de hoteluri care lucrează în asemenea condiţii, ele sunt puţin afectate dar nu cred că e o măsură dramatică încât să ne plângem.”

Călin Ile spune că dacă nu exista această posibilitate, cel mai probabil, multe hoteluri ar fi intrat în faliment: „A fost o salvare din punct de vedere financiar comparativ cu o perioadă în care nu ar fi încasat niciun ban, acum au încasat măcar ceva. Dar să nu uităm că au fost nişte investiţii pe care a trebuit să le facem din punct de vedere medical. Totuşi a fost o afacere bună pentru toată lumea.”

Dacă îţi este teamă, după aceasta epidemie, să te cazezi într-un hotel în care au stat persoanele carantinate, preşedintele Federaţiei Industriei Hoteliere îţi spune să nu îţi faci griji. Nu există niciun risc să fi infectat: „După câteva zile de nefolosire a camerei şi după igienizare nu mai există niciun risc.”

După această epidemie, proprietarii de hoteluri speră să mai poată salva ceva acest sezon.

„Bazându-ne pe o comunicare bună cred că am putea salva ceva dintr-un sezon oricum ratat. Dacă vom termina cu 50-55% scădere faţă de anul trecut, ar trebui să fim fericiţi”, mai spune preşedintele Federaţiei Industriei Hoteliere din România.

sursa: digi24


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Maia Sandu, reacție la proiectul de lege privind unirea României cu Republica Moldova: „Este un document propus de un agent al Moscovei” Maia Sandu afirmă că inițiativa legislativă privind unirea Republicii Moldova cu România, lansată de S.O.S. România, condus de Diana Șoșoacă, are ca scop „discreditarea ideii de unire”. Ea afirmă că proiectul, adoptat tacit […]

Citește mai mult

Actualitate

PENSII 2026 | Când contează facultatea de pensie: Condițiile care trebuie îndeplinite

Ioana Oprean

Publicat

în

Când contează facultatea de pensie: Condițiile care trebuie îndeplinite Pentru mulți români, anii petrecuți la facultate ridică o întrebare importantă: se iau în calcul la pensie? Răspunsul este „da”, dar numai în anumite condiții. Citește și: PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau […]

Citește mai mult

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult