Actualitate

Guvernul a modificat sumele pentru persoanele carantinate în hoteluri. Care este noua valoare și reacția hotelierilor

Unirea Ziarul

Publicat

în

Guvernul a modificat sumele pentru persoanele carantinate în hoteluri. Care este noua valoare și reacția hotelierilor

Guvernul a dat o hotărâre de guvern prin care modifică sumele acordate pentru românii care vin din zonele roşii. Acum, hotelierii vor primi 230 de lei de cameră şi nu de persoană aşa cum stabiliseră guvernanţii în martie. Preşedintele Federaţiei Industriei Hoteliere din România spune că această schimbare nu afectează în mod radical. A fost o salvare pentru hoteluri, măcar au încasat ceva în această perioadă, spune Călin Ile.

Ca să rezolve problema carantinei pentru cetățenii români veniți din zonele roșii ale Europei, autoritățile române, în speță Prefecturile și Direcțiile de Sănătate Publică, au chemat hotelierii la negocieri. La începutul epidemiei în România, statul dădea 230 de lei de persoană hotelurilor.

Numai că săptămâna trecută lucrurile s-au schimbat. Printr-o hotărâre de guvern, executivul a decis să dea 230 de lei de cameră, nu de persoană aşa cum era până acum.

Proprietarii de hoteluri nu se plâng. Călin Ile, preşedintele Federaţiei Industriei Hoteliere din România a declarat pentru Mediafax că această modificare nu îi afectează aşa mult pe cei care au hoteluri.

Călin Ile: „Decizia de a muta la 230 de lei per cameră şi nu pe persoană nu va afecta în mod radical pentru că nu pot să stea foarte mulţi în cameră pentru că nu au voie să stea 3-4 persoane în cameră. Noi avem circa 40 de hoteluri care lucrează în asemenea condiţii, ele sunt puţin afectate dar nu cred că e o măsură dramatică încât să ne plângem.”

Călin Ile spune că dacă nu exista această posibilitate, cel mai probabil, multe hoteluri ar fi intrat în faliment: „A fost o salvare din punct de vedere financiar comparativ cu o perioadă în care nu ar fi încasat niciun ban, acum au încasat măcar ceva. Dar să nu uităm că au fost nişte investiţii pe care a trebuit să le facem din punct de vedere medical. Totuşi a fost o afacere bună pentru toată lumea.”

Dacă îţi este teamă, după aceasta epidemie, să te cazezi într-un hotel în care au stat persoanele carantinate, preşedintele Federaţiei Industriei Hoteliere îţi spune să nu îţi faci griji. Nu există niciun risc să fi infectat: „După câteva zile de nefolosire a camerei şi după igienizare nu mai există niciun risc.”

După această epidemie, proprietarii de hoteluri speră să mai poată salva ceva acest sezon.

„Bazându-ne pe o comunicare bună cred că am putea salva ceva dintr-un sezon oricum ratat. Dacă vom termina cu 50-55% scădere faţă de anul trecut, ar trebui să fim fericiţi”, mai spune preşedintele Federaţiei Industriei Hoteliere din România.

sursa: digi24


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult

Actualitate

VIDEO | Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene”

Ioana Oprean

Publicat

în

Europarlamentarul Siegfried Mureșan propus prim-ministru de PNL, USR și UDMR: „E o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce priveşte gestionarea fondurilor europene” PNL, USR şi UDMR îl propun pe europarlamentarul PNL Siegfried Mureşan pentru funcţia de prim-ministru al României. „Este o propunere care se bazează pe experienţa dânsului în ceea ce […]

Citește mai mult