Guvernul a modificat sumele pentru persoanele carantinate în hoteluri. Care este noua valoare și reacția hotelierilor
Guvernul a modificat sumele pentru persoanele carantinate în hoteluri. Care este noua valoare și reacția hotelierilor
Guvernul a dat o hotărâre de guvern prin care modifică sumele acordate pentru românii care vin din zonele roşii. Acum, hotelierii vor primi 230 de lei de cameră şi nu de persoană aşa cum stabiliseră guvernanţii în martie. Preşedintele Federaţiei Industriei Hoteliere din România spune că această schimbare nu afectează în mod radical. A fost o salvare pentru hoteluri, măcar au încasat ceva în această perioadă, spune Călin Ile.
Ca să rezolve problema carantinei pentru cetățenii români veniți din zonele roșii ale Europei, autoritățile
române, în speță Prefecturile și Direcțiile de Sănătate Publică, au chemat hotelierii la negocieri. La începutul epidemiei în România, statul dădea 230 de lei de persoană hotelurilor.
Numai că săptămâna trecută lucrurile s-au schimbat. Printr-o hotărâre de guvern, executivul a decis să dea 230 de lei de cameră, nu de persoană aşa cum era până acum.
Proprietarii de hoteluri nu se plâng. Călin Ile, preşedintele Federaţiei Industriei Hoteliere din România a declarat pentru Mediafax că această modificare nu îi afectează aşa mult pe cei care au hoteluri.
Călin Ile: „Decizia de a muta la 230 de lei per cameră şi nu pe persoană nu va afecta în mod radical pentru că nu pot să stea foarte mulţi în cameră pentru că nu au voie să stea 3-4 persoane în cameră. Noi avem circa 40 de hoteluri care lucrează în asemenea condiţii, ele sunt puţin afectate dar nu cred că e o măsură dramatică încât să ne plângem.”
Călin Ile spune că dacă nu exista această posibilitate, cel mai probabil, multe hoteluri ar fi intrat în faliment: „A fost o salvare din punct de vedere financiar comparativ cu o perioadă în care nu ar fi încasat niciun ban, acum au încasat măcar ceva. Dar să nu uităm că au fost nişte investiţii pe care a trebuit să le facem din punct de vedere medical. Totuşi a fost o afacere bună pentru toată lumea.”
Dacă îţi este teamă, după aceasta epidemie, să te cazezi într-un hotel în care au stat persoanele carantinate, preşedintele Federaţiei Industriei Hoteliere îţi spune să nu îţi faci griji. Nu există niciun risc să fi infectat: „După câteva zile de nefolosire a camerei şi după igienizare nu mai există niciun risc.”
După această epidemie, proprietarii de hoteluri speră să mai poată salva ceva acest sezon.
„Bazându-ne pe o comunicare bună cred că am putea salva ceva dintr-un sezon oricum ratat. Dacă vom termina cu 50-55% scădere faţă de anul trecut, ar trebui să fim fericiţi”, mai spune preşedintele Federaţiei Industriei Hoteliere din România.
sursa: digi24
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial
Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]









