Actualitate

Guvernul a modificat sumele pentru persoanele carantinate în hoteluri. Care este noua valoare și reacția hotelierilor

Unirea Ziarul

Publicat

în

Guvernul a modificat sumele pentru persoanele carantinate în hoteluri. Care este noua valoare și reacția hotelierilor

Guvernul a dat o hotărâre de guvern prin care modifică sumele acordate pentru românii care vin din zonele roşii. Acum, hotelierii vor primi 230 de lei de cameră şi nu de persoană aşa cum stabiliseră guvernanţii în martie. Preşedintele Federaţiei Industriei Hoteliere din România spune că această schimbare nu afectează în mod radical. A fost o salvare pentru hoteluri, măcar au încasat ceva în această perioadă, spune Călin Ile.

Ca să rezolve problema carantinei pentru cetățenii români veniți din zonele roșii ale Europei, autoritățile române, în speță Prefecturile și Direcțiile de Sănătate Publică, au chemat hotelierii la negocieri. La începutul epidemiei în România, statul dădea 230 de lei de persoană hotelurilor.

Numai că săptămâna trecută lucrurile s-au schimbat. Printr-o hotărâre de guvern, executivul a decis să dea 230 de lei de cameră, nu de persoană aşa cum era până acum.

Proprietarii de hoteluri nu se plâng. Călin Ile, preşedintele Federaţiei Industriei Hoteliere din România a declarat pentru Mediafax că această modificare nu îi afectează aşa mult pe cei care au hoteluri.

Călin Ile: „Decizia de a muta la 230 de lei per cameră şi nu pe persoană nu va afecta în mod radical pentru că nu pot să stea foarte mulţi în cameră pentru că nu au voie să stea 3-4 persoane în cameră. Noi avem circa 40 de hoteluri care lucrează în asemenea condiţii, ele sunt puţin afectate dar nu cred că e o măsură dramatică încât să ne plângem.”

Călin Ile spune că dacă nu exista această posibilitate, cel mai probabil, multe hoteluri ar fi intrat în faliment: „A fost o salvare din punct de vedere financiar comparativ cu o perioadă în care nu ar fi încasat niciun ban, acum au încasat măcar ceva. Dar să nu uităm că au fost nişte investiţii pe care a trebuit să le facem din punct de vedere medical. Totuşi a fost o afacere bună pentru toată lumea.”

Dacă îţi este teamă, după aceasta epidemie, să te cazezi într-un hotel în care au stat persoanele carantinate, preşedintele Federaţiei Industriei Hoteliere îţi spune să nu îţi faci griji. Nu există niciun risc să fi infectat: „După câteva zile de nefolosire a camerei şi după igienizare nu mai există niciun risc.”

După această epidemie, proprietarii de hoteluri speră să mai poată salva ceva acest sezon.

„Bazându-ne pe o comunicare bună cred că am putea salva ceva dintr-un sezon oricum ratat. Dacă vom termina cu 50-55% scădere faţă de anul trecut, ar trebui să fim fericiţi”, mai spune preşedintele Federaţiei Industriei Hoteliere din România.

sursa: digi24


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

PENSII 2026 | Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card

Bogdan Ilea

Publicat

în

Când intră pensiile în iulie 2026: Data la care vor primi pensionarii banii prin Poștă sau card Peste 4,8 milioane de pensionari din România urmăresc, de la o lună la alta, calendarul plăților pentru a afla exact data la care își primesc banii. În iulie 2026, programul de distribuire a pensiilor rămâne, în mare parte, […]

Citește mai mult

Actualitate

25 iunie | Ziua internațională a navigatorului. Recunoașterea contribuției marinarilor din întreaga lume

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ziua internațională a navigatorului. Recunoașterea contribuției marinarilor din întreaga lume Ziua Internațională a Navigatorului este sărbătorită anual pe 25 iunie, cu scopul de a recunoaște contribuția marinarilor din întreaga lume la comerțul maritim internațional, la economia globală și la societatea în ansamblu, potrivit Agerpres. Decizia de instituire a acestei zile a fost luată la conferința […]

Citește mai mult

Actualitate

Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România

Bogdan Ilea

Publicat

în

Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România, a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, […]

Citește mai mult