Actualitate

Guvernul a aprobat proiectul de lege privind munca la distanță. Contractul „tele-munca” îi va permite angajatului să lucreze de acasă

Ioana Oprean

Publicat

în

Guvernul a aprobat, în ședința de joi, proiectul de lege privind munca la distanţă care permite angajatului să îşi desfăşoare activitatea acasă, prin intermediul internetului şi al telefonului, iar angajatorul economiseşte în acest fel bani care ar fi altfel cheltuiţi cu fonduri administrative.

„Introducem un nou contract de muncă – tele-munca. Este foarte apreciat, în special în ţările foarte dezvoltate şi cel mai mult în Japonia. În acest tip de contract se permite angajatului să lucreze dintr-o locaţie pe care şi-o alege singur sau chiar de acasă, folosind tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor. Contractul este avantajos pentru ambele părţi. Pentru angajator se reduc costurile administrative cu chiria, utilităţile, carburanţii şi parcul auto, iar angajatul reduce costul de deplasare la serviciu şi îşi îmbunătăţeşte echilibrul între viaţa personală şi profesională”, a declarat, la începutul şedinţei Executivului, ministrul Muncii, Lia Olguţa Vasilescu, citat de digi24.

Conform proiectului de lege, o activitate care ar putea fi efectuată în cadrul locului de muncă organizat de angajator va putea fi desfăşurată de către salariat şi la distanţă de această locaţie, în mod regulat şi voluntar, folosind tehnologia informaţiei şi comunicaţiilor, informează Executivul.

Desfăşurarea activităţii în regim de tele-muncă de către salariat va avea loc cel puţin o zi pe lună şi se poate extinde pe toată perioada de lucru.

Salariatul îşi poate exprima acordul cu această formă de organizare a muncii prin semnarea contractului individual de muncă sau a unui act adiţional, după caz.

„Reglementarea tele-muncii va conduce la flexibilizarea şi adaptarea relaţiilor de muncă la realităţile socio-economice actuale, în raport cu evoluţia dinamică a pieţei muncii, şi va oferi avantaje atât salariatului, cât şi angajatorului. Concret, pentru angajator, se vor reduce costurile cu închirierea spaţiilor, utilităţile, consumul de carburant şi parcul auto. În ceea ce-l priveşte pe salariat, acesta va elimina consumul de bani şi de timp cu deplasarea de la şi până la sediul angajatorului, va avea libertatea alegerii locului de muncă şi valorificării timpului de lucru, optimizându-şi, astfel, raportul între viaţa profesională şi cea personală” precizează sursa citată.

Nu în ultimul rând, prin introducerea acestei noi forme de organizare a muncii şi îndeplinire a sarcinilor, vor creşte şansele persoanelor cu dizabilităţi pe piaţa muncii.

Proiectul de act normativ urmează să fie trimis Parlamentului, spre a fi supus dezbaterii şi adoptării.

sursa: digi24.ro, agerpres


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR

Bogdan Ilea

Publicat

în

A picat Veștea! PSD umilit în Parlament după mutarea surpriză a AUR Guvernul Veștea nu a trecut „testul” Parlamentului luni, 22 iunie 2026. Au fost strânse doar 189 voturi favorabile, nefiind întrunit numărul minim necesar de 233 de voturi. Ședința votului pentru învestirea guvernului a început în jurul orei 21:30. La acel moment exista cvorum, […]

Citește mai mult

Actualitate

Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare

Ioana Oprean

Publicat

în

Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]

Citește mai mult