Guvernul a alocat 200 de milioane lei pentru CNAS, pentru decontarea serviciilor medicale oferite pacienţilor din spitale
Guvernul a alocat 200 de milioane lei pentru CNAS, pentru decontarea serviciilor medicale oferite pacienţilor din spitale
Guvernul a dat undă verde vineri unei măsuri menite să sprijine sistemul de sănătate din România, alocând din Fondul de rezervă nu mai puțin de 200 de milioane de lei către bugetul Fondului Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate (FNUASS).
Această sumă considerabilă va servi la acoperirea costurilor serviciilor medicale oferite pacienților din spitale, cu termen de plată până în luna octombrie. Mai mult decât atât, acești bani vor susține și plata cheltuielilor spitalelor, inclusiv cele legate de medicamente, materiale sanitare, hrană și utilități, potrivit informațiilor furnizate de Agerpres.
Conform unui comunicat de presă emis de Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS), limita de cheltuieli va cunoaște o creștere semnificativă, cu încă 668 de milioane de lei. Astfel, 500 de milioane de lei vor fi alocate în luna octombrie pentru achiziționarea de medicamente, materiale sanitare și servicii legate de programele naționale de sănătate curativă. Restul, adică 168 de milioane de lei, vor fi folosiți pentru a acoperi drepturile salariale și creșterile salariale ale personalului din unitățile sanitare publice.
Președintele CNAS a explicat: „Repartizarea sumelor alocate CNAS se va face proporțional la necesarul transmis de fiecare Casă de Asigurări de Sănătate județeană, în conformitate cu obiectivul CNAS de asigurare a protecției asiguraților în mod universal, echitabil și nediscriminatoriu, și cu accent pe utilizarea eficientă a Fondului Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate.”
Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a anunțat într-o conferință de presă la Palatul Victoria că Guvernul a aprobat o hotărâre pentru a crește finanțarea spitalelor. „Ministerul Sănătății și Casa Națională de Asigurări de Sănătate au colaborat la promovarea acestei hotărâri a Guvernului care adaugă 200 de milioane de lei în fondurile destinate finanțării spitalelor pentru această lună. De asemenea, au fost semnate două memorandumuri care permit Casei Naționale de Asigurări de Sănătate să aibă resurse financiare suplimentare atât pentru sprijinirea spitalelor, cât și pentru programelor de sănătate care vizează medicamente compensate și gratuite. Aceste acțiuni sunt esențiale și așteptate de întreaga comunitate, întrucât vor permite acoperirea nevoilor semnalate recent atât din partea unităților sanitare, cât și din partea farmaciilor. Prin intermediul Casei de Asigurări de Sănătate, dorim să asigurăm o finanțare corectă, transparentă și responsabilă”, a subliniat ministrul.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Actualitate
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern”
Claudiu Năsui, fost ministru al Economiei, propune cinci măsuri pentru economie: ,,Ar trebui să le facă viitorul guvern” Claudiu Năsui a prezentat, printr-o postare publicat pe Facebook, o serie de cinci propuneri pe care le consideră esențiale pentru îmbunătățirea economiei României. Măsurile vizează în principal reducerea taxelor, simplificarea birocrației și restructurarea aparatului administrativ. Printre principalele […]
VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”
Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]
23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii
Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]









