Actualitate

Guvernul a alocat 200 de milioane lei pentru CNAS, pentru decontarea serviciilor medicale oferite pacienţilor din spitale

Ioana Oprean

Publicat

în

Guvernul a alocat 200 de milioane lei pentru CNAS, pentru decontarea serviciilor medicale oferite pacienţilor din spitale

Guvernul a dat undă verde vineri unei măsuri menite să sprijine sistemul de sănătate din România, alocând din Fondul de rezervă nu mai puțin de 200 de milioane de lei către bugetul Fondului Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate (FNUASS).

Această sumă considerabilă va servi la acoperirea costurilor serviciilor medicale oferite pacienților din spitale, cu termen de plată până în luna octombrie. Mai mult decât atât, acești bani vor susține și plata cheltuielilor spitalelor, inclusiv cele legate de medicamente, materiale sanitare, hrană și utilități, potrivit informațiilor furnizate de Agerpres.

Conform unui comunicat de presă emis de Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS), limita de cheltuieli va cunoaște o creștere semnificativă, cu încă 668 de milioane de lei. Astfel, 500 de milioane de lei vor fi alocate în luna octombrie pentru achiziționarea de medicamente, materiale sanitare și servicii legate de programele naționale de sănătate curativă. Restul, adică 168 de milioane de lei, vor fi folosiți pentru a acoperi drepturile salariale și creșterile salariale ale personalului din unitățile sanitare publice.

Președintele CNAS a explicat: „Repartizarea sumelor alocate CNAS se va face proporțional la necesarul transmis de fiecare Casă de Asigurări de Sănătate județeană, în conformitate cu obiectivul CNAS de asigurare a protecției asiguraților în mod universal, echitabil și nediscriminatoriu, și cu accent pe utilizarea eficientă a Fondului Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate.”

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a anunțat într-o conferință de presă la Palatul Victoria că Guvernul a aprobat o hotărâre pentru a crește finanțarea spitalelor. „Ministerul Sănătății și Casa Națională de Asigurări de Sănătate au colaborat la promovarea acestei hotărâri a Guvernului care adaugă 200 de milioane de lei în fondurile destinate finanțării spitalelor pentru această lună. De asemenea, au fost semnate două memorandumuri care permit Casei Naționale de Asigurări de Sănătate să aibă resurse financiare suplimentare atât pentru sprijinirea spitalelor, cât și pentru programelor de sănătate care vizează medicamente compensate și gratuite. Aceste acțiuni sunt esențiale și așteptate de întreaga comunitate, întrucât vor permite acoperirea nevoilor semnalate recent atât din partea unităților sanitare, cât și din partea farmaciilor. Prin intermediul Casei de Asigurări de Sănătate, dorim să asigurăm o finanțare corectă, transparentă și responsabilă”, a subliniat ministrul.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare

Ioana Oprean

Publicat

în

Înghețată pentru găini: Soluția inedită prin care fermierii își răcoresc păsările în zilele caniculare Fermierii germani le oferă găinilor „înghețată” pentru a le ajuta să suporte canicula Valurile de căldură din Europa îi determină pe fermieri să găsească metode tot mai inventive pentru protejarea animalelor. În Germania, crescătorii de păsări au început să folosească o […]

Citește mai mult

Actualitate

Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni

Ioana Oprean

Publicat

în

Cum va fi VREMEA în Transilvania și celelalte regiuni din România până în 5 iulie 2026: Temperaturile vor atinge maxime de 37 de grade. Prognoza meteo de la ANM pentru următoarele două săptămâni ANM a emis prognoza pentru următoarele două săptămâni, până la data de 5 iulie 2026. Temperaturile vor atinge 37 de grade în […]

Citește mai mult

Actualitate

Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Adrian Veștea se întâlnește cu George Simion pentru a discuta despre noul Guvern: „Sunt un om al dialogului” Premierul desemnat, Adrian Veștea, a transmis luni, 22 iunie 2026, că urmează să aibă o întâlnire cu liderul AUR, George Simion.  El a spus că este ,,un om al dialogului și al consensului” și că este vorba […]

Citește mai mult