Actualitate

Guvernul a alocat 200 de milioane lei pentru CNAS, pentru decontarea serviciilor medicale oferite pacienţilor din spitale

Ioana Oprean

Publicat

în

Guvernul a alocat 200 de milioane lei pentru CNAS, pentru decontarea serviciilor medicale oferite pacienţilor din spitale

Guvernul a dat undă verde vineri unei măsuri menite să sprijine sistemul de sănătate din România, alocând din Fondul de rezervă nu mai puțin de 200 de milioane de lei către bugetul Fondului Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate (FNUASS).

Această sumă considerabilă va servi la acoperirea costurilor serviciilor medicale oferite pacienților din spitale, cu termen de plată până în luna octombrie. Mai mult decât atât, acești bani vor susține și plata cheltuielilor spitalelor, inclusiv cele legate de medicamente, materiale sanitare, hrană și utilități, potrivit informațiilor furnizate de Agerpres.

Conform unui comunicat de presă emis de Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS), limita de cheltuieli va cunoaște o creștere semnificativă, cu încă 668 de milioane de lei. Astfel, 500 de milioane de lei vor fi alocate în luna octombrie pentru achiziționarea de medicamente, materiale sanitare și servicii legate de programele naționale de sănătate curativă. Restul, adică 168 de milioane de lei, vor fi folosiți pentru a acoperi drepturile salariale și creșterile salariale ale personalului din unitățile sanitare publice.

Președintele CNAS a explicat: „Repartizarea sumelor alocate CNAS se va face proporțional la necesarul transmis de fiecare Casă de Asigurări de Sănătate județeană, în conformitate cu obiectivul CNAS de asigurare a protecției asiguraților în mod universal, echitabil și nediscriminatoriu, și cu accent pe utilizarea eficientă a Fondului Național Unic de Asigurări Sociale de Sănătate.”

Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a anunțat într-o conferință de presă la Palatul Victoria că Guvernul a aprobat o hotărâre pentru a crește finanțarea spitalelor. „Ministerul Sănătății și Casa Națională de Asigurări de Sănătate au colaborat la promovarea acestei hotărâri a Guvernului care adaugă 200 de milioane de lei în fondurile destinate finanțării spitalelor pentru această lună. De asemenea, au fost semnate două memorandumuri care permit Casei Naționale de Asigurări de Sănătate să aibă resurse financiare suplimentare atât pentru sprijinirea spitalelor, cât și pentru programelor de sănătate care vizează medicamente compensate și gratuite. Aceste acțiuni sunt esențiale și așteptate de întreaga comunitate, întrucât vor permite acoperirea nevoilor semnalate recent atât din partea unităților sanitare, cât și din partea farmaciilor. Prin intermediul Casei de Asigurări de Sănătate, dorim să asigurăm o finanțare corectă, transparentă și responsabilă”, a subliniat ministrul.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult