GUVERN: Deținuții închiși în condiții necorespunzătoare vor primi compensații financiare
Deținuții ar urma să primească compensații financiare dacă nu sunt ținuți în condiții corespunzătoare, potrivit Calendarului de măsuri 2018-2024 pentru soluţionarea supra-aglomerării carcerale şi a condiţiilor de detenţie, în executarea unei hotărârii-pilot pronunţată de CEDO la 25 aprilie 2017, adoptat miercuri de Guvern.
Calendarul viează mai multe măsuri, printre care:
- modificări legislative care urmăresc reducerea populaţiei penitenciare şi îmbunătăţirea condiţiilor de detenţie;
- investiţii în infrastructura penitenciarelor, care vizează extinderea numărului de locuri de detenţie şi modernizarea celor existente;
- funcţionarea eficientă a sistemului de probaţiune pentru facilitarea aplicării sancţiunilor şi măsurilor comunitare care să conducă la reducerea populaţiei penitenciare;
- implementarea programelor şi strategiilor de inserţie a persoanelor provenite din sistemul penitenciar;
- măsuri de natură legislativă care să asigure un recurs efectiv pentru vătămarea suferită, de natura recursului preventiv şi a recursului compensatoriu în bani;
- introducerea supravegherii electronice (prin brăţara electronică).
De asemenea, măsurile prevăzute “au şi rolul de a facilita transferul cetăţeni români aflaţi în detenţie în alte state membre ale UE”. Conform reprezentanților ministerului Justiției, care au inițiat întocmirea Calendarului, în sistemul penitenciar din România sunt peste 23.000 de persoane private de libertate, iar capacitatea de cazare raportată la un spaţiu de 4 metri pătraţi pentru fiecare deţinut este de 18.790, astfel că indicele mediu de ocupare este de 121,54%.
Pe rolul CEDO, potrivit datelor MAE, la 30 octombrie 2017, erau aproximativ 8.000 de cereri în care se invoca încălcarea prevederilor art. 3 din Convenţia pentru apărarea drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale, referitor la interzicerea torturii, sub aspectul condiţiilor materiale de detenţie din penitenciarele româneşti. Pentru aceste persoane, care au inițiat acțiuni pe rolul CEDO, dar și pentru cele care vor deschide o acțiune în primul semestru al acestui an, ministerul justiției va face o analiză pentru schimbarea legii, în vederea acordării unor compensații financiare. Compensația se va realiza după modelul recursului compensatoriu, iar de compensațiile bănești ar urma să beneficieze acei detinuți care nu au beneficiat de reducerea cu 6 zile a pedepselor la fiecare 30 de zile executate în condiții improprii:
“Suma cuvenită unei persoane care a executat pedeapsa în condiții necorespunzătoare (și pentru care nu a obținut în prealabil zile-câștig potrivit art. 551 din Legea nr. 254/2013), va fi obținută prin înmulțirea acestor zile-câștig cu o sumă ce urmează a fi stabilită pentru fiecare zi-câștig”, se mai arată în Calendarul de măsuri.
Ministerul Justiției va implementa aceste măsuri în primul semestru al acestui an.
sursa:legestart.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod Galben, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, […]









