Curier Județean

Gruia Bumbu – consilier voluntar al prefectului judeţului Alba

Sfarlea Ioana Raluca

Publicat

în

*Instituţia Prefectului şi Pakiv România vor lucra împreună pentru romii din Alba

În baza unui protocol de colaborare încheiat între Instituţia Prefectului – Judeţul Alba şi Asociaţia Pakiv România, de la sfârşitul lunii februarie, preşedintele asociaţiei, Gruia Bumbu, este consilierul pe problemele romilor al prefectului judeţului Alba, Gheorghe Feneşer.

Prin acest protocol, Asociaţia Pakiv România şi-a exprimat dorinţa de a lucra cu Prefecturas Alba în scopul implementării politicilor publice pentru cetăţenii de etnie romă. De precizat faptul că Gruia Bumbu, primul consilier voluntar al prefectului judeţului Alba, nu va fi remunerat pentru participarea sa activă la aplicarea strategiilor europene şi naţionale de îmbunătăţire a situaţiei romilor.

Preocuparea asociaţiei noastre pentru integrarea cetăţenilor de etnie romă în societate şi pentru ameliorarea condiţiilor lor de viaţă trebuia să se regăsească şi într-o colaborare activă şi eficientă cu Instituţia Prefectului. I-am propus domnului prefect Gheorghe Feneşer să lucrăm împreună, ţinând cont de responsabilităţile reprezentantului Guvernului în teritoriu în ceea ce priveşte îmbunătăţirea situaţiei romilor, iar domnia sa a acceptat imediat oferta noastră. Această colaborare se desfăşoară pe bază de voluntariat, pentru că, din punctul nostru comun de vedere, comunităţile de romi sunt cele care beneficiază de câştig în urma parteneriatului nostru”, a precizat Gruia Bumbu, preşedintele Asociaţiei Pakiv România.

Avem, iată, un prim contract de colaborare, cu titlu gratuit, în virtutea căruia activitatea în folosul persoanelor de etnie romă, reglementată de lege, va primi un plus de resurse şi energie. Sper ca protocolul încheiat cu Pakiv România, prin care preşedintele asociaţiei şi-a pus la dispoziţia Instituţiei Prefectului serviciile de consiliere, cunoştinţele şi experienţa, să fie doar primul de acest fel. Gruia Bumbu este consilierul meu voluntar şi sper ca, alături de domnia sa, să mai vină şi alţi vectori de imagine, persoane cu experienţă în diferite domenii, care, prin colaborarea lor, vor contribui la o mai bună cunoaştere a problemelor, ceea ce va creşte în ansamblu eficienţa activităţii Instituţiei Prefectului”, a declarat prefectul Gheorghe Feneşer.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național 

Ioana Oprean

Publicat

în

Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba sunt așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național de Bacalaureat 2026.  Examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2026, începe luni, 29 iunie, cu proba scrisă […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea

Bogdan Ilea

Publicat

în

Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea  Un bărbat de 58 de ani, din Alba Iulia, a fost depistat de polițiștii din municipiu în timp ce se afla la volanului unui autoturism pe DJ 107. Conform IPJ Alba, la data de 26 iunie 2026, în jurul orei 07.20, […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice

Bogdan Ilea

Publicat

în

Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice Polițiștii din Alba au aplicat amenzi în valoare totală de 4.252 de lei, în urma unei acțiuni desfășurate pe 25 iunie 2026, în zona Galda de Jos. În cadrul […]

Citește mai mult