Gripa face prima victimă din Alba: Bebeluș de 3 luni, decedat la Cluj. Alți doi copii mici sunt internați cu forme severe
Gripa face prima victimă din Alba: Bebeluș de 3 luni, decedat la Cluj. Alți doi copii mici sunt internați cu forme severe
La solicitarea lui Nelu Fleșer, șef de serviciu în cadrul Instituției Prefectului Alba, dr. Daniela Popa Dreghici, director adjunct al DSP Alba, a prezentat situația îmbolnăvirilor de gripă la nivelul județului, în cadrul ședinței Colegiului Prefectural.
„La nivel de județ, la această oră avem 4 cazuri confirmate de gripă, forme medii, fără decese. Din păcate, am avut 3 cazuri la copii sub un an, copii care nu pot fi vaccinați, și un caz de 3 luni a decedat, dar a fost confirmat doar printr-un test rapid. Ministerul Sănătății consideră că aceste teste rapide nu sunt concludente. Copilul a murit la Cluj, la Clinica de Pediatrie, și tot în Cluj mai avem un copil de un an și, de ieri, un copil de doi ani, cu forme severe.
Copiii fac forme severe, în special cei sub un an. În rest, formele au fost medii, toate cele 4 persoane au fost nevaccinate”, a declarat dr. Daniela Popa-Dreghici.
Ea a precizat că în județ au existat 19.640 de doze de vaccin antigripal, care s-au epuizat acum o săptămână, iar suplimentarea numărului de doze nu s-ar justifica, deoarece vârful epidemiei a trecut și vaccinul și-ar face efect după 2 – 3 săptămâni sau chiar o lună.
„Cele mai multe cazuri asemănătoare gripei, dar care nu s-au confirmat, însă sunt cazuri severe cu febră foarte mare, stare generală foarte proastă, dureri musculare, cu complicațiile ulterioare de pneumonie, le avem în zona Sebeș și Cugir, unde, ciudat, am vaccinat foarte bine. Zicem că am depășit faza critică, momentul critic, dar ne așteptăm să mai apară câteva cazuri, dar nu de speriat, suntem pregătiți”, a spus adjuncta DSP Alba.
Pe de altă parte, medicul Daniela Popa-Dreghici a arătat că numărul virozelor și pneumoniilor a crescut cu 64% comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, din cauză că vremea nu a fost suficient de rece încât „să înghețe microbii”, motiv pentru care epidemia ar putea ajunge la final abia luna viitoare. Ea a fost felicitată de prefectul Dănuț Hălălai pentru implicarea în campania de vaccinare antigripală și faptul că de anul trecut, din august, nu s-au mai înregistrat cazuri de rujeolă în județul Alba ca urmare a acțiunilor preventive desfășurate împreună cu colegii din cadrul DSP Alba inclusiv în comunitățile de romi din județ.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport
Transportul public, nou front de luptă în instanță la Alba Iulia: Judecătoria amână decizia privind înființarea Asociației Metropolitane de Transport Alba după intervenția operatorului de transport O ședință de vineri, 26 iunie 2026, desfășurată la Judecătoria Alba Iulia a adus o nouă etapă într-un dosar cu implicații majore pentru viitorul transportului public din zona metropolitană. […]
FOTO | Pui de pisică, salvat de pompierii ISU Alba, dintr-o fântână adâncă de 3 metri. Salvator: ,,S-a agățat pur și simplu de mănușa mea”
Pui de pisică, salvat de pompierii ISU Alba, dintr-o fântână adâncă de 3 metri. Salvator: ,,S-a agățat pur și simplu de mănușa mea” Un pui de pisică a fost salvat vineri, 26 iunie 2026, de pompierii ISU Alba, după ce căzuse într-o fântână adâncă de 3 metri. Felina ,,s-a agățat pur și simplu de mănușa” […]
Tânăr din Aiud, REȚINUT după ce și-ar fi bătut mama și fratele mai mic: S-a ales cu ordin de protecție provizoriu
Tânăr din Aiud, REȚINUT după ce și-ar fi bătut mama și fratele mai mic: S-a ales cu ordin de protecție provizoriu Un bărbat din Aiud, de 28 de ani, a fost reținut de polițiști după ce și-ar fi agresat mama și fratele mai mic. Bărbatul s-a ales cu un ordin de protecție provizoriu, pentru o […]









