Gicu Grozav şi Mihai Oancea intră cu acte în regulă la Unirea Alba Iulia! Mâine, Adunarea Generală a clubului din Cetate Marii Uniri! Obiectivul „alb-negrilor”: promovarea în Liga a 2-a, în doi ani
Gicu Grozav şi Mihai Oancea vor deveni, cu „acte în regulă” acţionari la Unirea Alba Iulia începând de mâine, când este prevăzută Adunarea Generală a clubului din Cetatea Marii Uniri, informaţia
fiind furnizată de Mihai Dăscălescu, preşedintele executiv al divizionarei terţe, astăzi, în cadrul unui interviu acordat www.radiounirea.ro.
De asemenea, din toamnă, Unirea Alba Iulia va reveni să evolueze pe Stadionul „Cetate”, primindu-se asigurări în acest sens din partea viceprimarului Gabriel Pleşa. În următorul campionat „alb-negrii” au obiectiv clasarea pe locurile 1-4 în Liga a 3-a, ediţia 2017-2018, dorindu-se ca în 4-5 ani, Unirea să revină în Liga 1. „Intrarea lui Gicu Grozav este un punct important de plecare, o lovitură de imagine. Implicarea lui Mihai Oancea este la fel de importantă, aducând credibilitate în rândul oamenilor de afaceri. Este un prim pas, dar trebuie să avem răbdare, pentru a urca iarăşi în elita fotbalului românesc„, a declarat Mihai Dăscălescu pentru www.radiounirea.ro
Cu acest prilej vor fi efectuate şi modificări în organigrama clubului, obiectivul „alb-negrilor” fiind ca în doi ani să promoveze în Liga a 2-a. „În Adunarea Generală o să luăm act de cererea de aderare, Gicu Grozav şi Mihai Oancea vor intra ca membri asociaţi. Joi vom dezbate toate problemele clubului, pe toate planurile, vom anunţa cine va fi preşedintele Consiliului Director sau al Consiliului de Administraţie„, a spus Mihai Dăscălescu.
*Se vor plăti restanţele cifrate la 70.000 de euro
Până luni, 17 iulie, când este prevăzută reunirea echipei, se vor achita restanţele din stagiunea trecută, cifrate la aproximativ 70.000 de euro, banii provenind din taxa de solidaritate plătită de Anderlecht în contul transferului lui Nicuşor Stanciu.
*Negocieri cu Performanţa Ighiu, pentru Ionuţ Grozav!
Uniriştii i-au înregimentat deja pe Apetri şi S. Turuş, avansând şi pe alte piste. Astfel, fundaşii Al. Man (Industria Galda) şi Şt. Radu (Şurianu Sebeş) mai trebuie să semneze numai actele pentru a deveni unirişti. De asemenea, R. David încearcă să-şi rezolve situaţia cu Industria Galda, pe care vrea să o părăsească, iar Tripşa (ex-FC Braşov), albaiulian de origine se va prezenta la antrenamente, acesta având o problemă cu grila de formare, în cazul în care va fi înregimentat ca şi jucător profesionist, una consistentă după perioada petrecută în Italia. „Ni-l dorim pe Tripşa, dar e puţin complicat. Îl aşteptăm luni la antrenamente„, a spus Dăscălescu.
Ionuţ Grozav, fratele mai mare al lui Gicu Grozav este un caz delicat, întrucât mai are încă un an contract cu Performanţa Ighiu. „Vom discuta cu oficialii Performanţei, vom negocia şi sperăm să găsim înţelegere, mai ales că jucătorul vrea. Ionuţ este unirist de mic, fratele său investeşte acum la Unirea, este firesc să-şi dorească, mai ales că intenţionăm să-i încredinţăm şi o grupă de copii„, a încheiat Dăscălescu.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării
27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării Pe 27 iunie se comemorează dispariția Nicolae Linca, personalitate emblematică a sportului românesc și, până în prezent, singurul boxer român care a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice. Moartea sa, la 27 iunie […]
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Portarul Rareș Similie și mijlocașul Raul Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir, în ediția 2026/2027! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Citește și: FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu […]
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș!
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș! Eugen Hălălae, căpitan timp de 17 ani al campioanei Albei, se va retrage din activitatea competițională cu prilejul partidei de baraj în Liga 3, Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu […]









