Actualitate

Gheorghe Piperea: ”Vai voua, mincinoșilor, care ați arestat lumea și ați înfometat-o pentru o cauza în care nici macar voi nu credeti!”

Unirea Ziarul

Publicat

în

”Vai voua, mincinosilor, care ați arestat lumea si ati infometat-o pentru o cauza în care nici macar voi nu credeti!”

”A trecut și noaptea de Înviere, iar medievalii ortodocși, babele, moșii, țăranii inculți și știrbii nu a ieșit buluc din case ca să se înghesuie în biserici, nu s-au revoltat, nu au pus în practică nicio consirație malefică de natură a pereclita mărețele realizări ale autorităților în materie de control al răspândirii molimei mileniului prin arestarea la domiciliu a populației înfricoșate.

Hipsterii cu chelie și bărbițe frumos aranjate, șoferii de trotinete electrice, useriștii și tefeliștii pot răsufla ușurați. Rebeliunea troglodiților care vineri și sâmbătă erau arătați cu deștiul ca autori prezumați ai infracțiunii de luare a luminii în grupuri ne-distanțate social nu a mai avut loc. Bine, nici nu era în planul cuiva, dar tot e o victorie. Armata și poliția au fost cu noi, păzindu-ne de rebeli cu sutane.

Birocrații si științificii cu halate albe (care, btw, îi supun la torturi pe medici și asistente, obligându-i la muncă forțată și epuizare fizico-emoțională) spun ca vârful molimei se va întâmpla, la noi, peste cca o săptămână. Așa ziceau respectivii și acum două săptămâni dar, ceea ce este clar acum este că nu va mai exista curând nicio sărbătoare religioasă care, cu aglomerarea aferentă, să dea o motivație plauzibilă pentru o explozie a cazurilor de infectări.

Dacă va fi, totuși, o creștere rapidă a numărului de infectări în următoarele 3-4 zile, înseamnă că realitatea ne-a fost ascunsă pâna după Paști, ca să se dea vina pe troglodiții care nu stau a acasă, ci umblă brambura pe la slujbe religioase; dacă nu va fi o creștere consistentă a cazurilor de infectare, adică nu se va atinge “vârful” epidemic profețit de Rafila, Streinu-Cercel și Arafat în 10 zile, înseamnă că molima nu e chiar o molimă. Lumea a mers, totuși, la mall, la muncă în străinătate, la muncă acolo unde nu se poate lucra de pe calculator, distanța socială/fizică nefiind chiar peste tot păstrată.

Ei, și atunci vor începe întrebările.

Si mai grav : întrucât totul este oprit dpdv economic, iar ajutoarele de la stat sunt anemice sau tardive, painea se va fi epuizată curând, iar circul va deveni și el, curând, redundant, stirile de la tv sunt 99% pe aceeasi tema a covidului, iar filmele de pe canalele de streaming au fost toate vazute deja.

Cand nu vor mai exista nici paine, nici circ (panem et circenes), foamea si inactivitatea vor inspira revoltele. Adevaratele revolte. Si atunci:

Vai voua, mincinosilor, care ati arestat lumea si ati infometat-o pentru o cauza in care nici macar voi nu credeti!”, scrie Gheorghe Piperea.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

VIDEO | Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier”

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, după consultările cu Nicușor Dan: „PSD este gata să îşi asume guvernarea, inclusiv funcţia de premier” Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, 23 iunie 2026, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume responsabilitatea guvernării, inclusiv prin ocuparea funcției de premier. Liderul PSD […]

Citește mai mult

Actualitate

23-24 iunie 2026 | Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii

Ioana Oprean

Publicat

în

Risc de inundații în Alba și în alte județe din vestul, centrul și sudul țării: Ce au anunțat hidrologii Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod galben, valabilă în intervalul 23 iunie, ora 12:00 – 24 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează fenomene precum scurgeri importante pe versanți, […]

Citește mai mult

Actualitate

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial

Bogdan Ilea

Publicat

în

Materie nouă opțională pentru elevii de liceu. Programa a fost publicată în Monitorul Oficial Ministerul Educației și Cercetării a anunțat, marți, că programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial. Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, […]

Citește mai mult