Gest impresionant de omenie la Alba Iuia, unde o cățelușă abandonată, cu 7 pui, a fost salvată de la îngheț de un om al străzii
Cazul a fost descoperit, sâmbătă seara, de voluntarii care se ocupă de salvarea câinilor abandonați. Impresionați de gestul bărbatului, ei s-au mobilizat și colectează haine groase, încălțăminte de iarnă și alimente pentru a-l ajuta pe bărbat să treacă mai ușor peste iarnă.
Grupul de voluntari a fost anunțat că în apropierea autogării a fost văzută o cățelușă aflată într-o stare critică din cauza frigului de la acea oră, și pare a avea undeva pui. Două tinere au plecat să o caute, iar odată ce au ajuns acolo, au avut plăcuta surpriză să vadă că animalul nu era chiar lipst de ajutor.
Au găsit cățelușa și 7 pui într-un adăpost improvizat de un om al străzii care, în ciuda faptului că este lipsit de cele necesare traiului zilnic și o duce foarte greu, mai ales în această perioadă, a găsit resurse să îngrijească cele opt suflete, să le ferească de ger și să le asigure mâncare.
Bărbatul a amenajat un cort, unde a dus saltele, haine vechi și pături care să-i apere pe micuți și pe mama lor de frig. El nu a dorit nicio recompensă pentru gestul lui, în schimb le-a cerut să se asigure câ atât cățelușa, cât și puii vor ajunge într-un loc în care să fie bine îngrijiți.
”Domnul Vasile este exemplul clar că atunci când există omenie se poate găsi şi o soluţie pentru cei aflaţi la nevoie, fie om sau animal. Ne-a impresionat foarte tare grija cu care el a amenajat un cort în care a adus saltele, haine vechi şi pături care să-i apere pe micuţi şi pe mama lor de frig. Nici el, nici ceilalţi care au venit să vadă de ce ne aflăm acolo nu ne-au cerut nimic, nici măcar un colţ de pâine. Ne-au cerut, însă, să ne asigurăm că atât căţeluşa, cât şi puii vor ajunge într-un loc în care să fie bine îngrijiţi. Noi am simţit că domnul Vasile şi ceilalţi tovarăşi ai lui trebuie răsplătiţi cumva, aşa că am început să strângem, de acasă, de la rude sau prieteni, obiecte de îmbrăcăminte călduroase, încălţăminte şi alimente pe care o să le ducem acolo, la ei”, a declarat una dintre tinerele voluntare.
Povestea cățelușei și a puilor a avut un final fericit. Ei au ajuns la o iubitoare de animale din Cluj care o să-i îngrijească până la momentul adopției.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice
Amenzi de peste 4.000 de lei aplicate de polițiștii din Galda de Jos: Peste 100 de persoane verificate în cadrul unei acțiuni pentru menținerea ordinii publice Polițiștii din Alba au aplicat amenzi în valoare totală de 4.252 de lei, în urma unei acțiuni desfășurate pe 25 iunie 2026, în zona Galda de Jos. În cadrul […]
Scutul Pădurii în Alba: Amenzi de peste 17.000 de lei. A fost confiscat material lemnos în valoare de aproape 8.000 de lei
Scutul Pădurii în Alba: Amenzi de peste 17.000 de lei. A fost confiscat material lemnos în valoare de aproape 8.000 de lei O acțiune cu efective mărite pentru prevenirea și combaterea tăierilor ilegale de arbori și a faptelor asociate exploatării și circulației materialului lemnos a fost organizată de polițiștii din Alba. În urma controalelor, au […]
VIDEO | Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute
Zeci de mașini verificate de polițiștii din Vințu de Jos: Amenzi de peste 2.000 de lei și 2 permise de conducere reținute O acțiune care a avut drept scop menținerea unui climat de siguranță publică și prevenirea faptelor săvârșite cu violență a fost desfășurată de oamenii legii din Alba, mai exact, polițiștii Secției 2 de […]









