Curier Județean

George Lăncrănjan (CSU Alba Iulia) – secund la lotul naţional Under 20 de baschet feminin *Trei antrenori din Alba activează la echipele naţionale de baschet ale României

Dan HENEGAR

Publicat

în

Antrenorul albaiulian George Lăncrănjan (CSU Alba Iulia) este noul antrenor secund al echipei naţionale de baschet feminin Under 20, unde-l va seconda pe banca tehnică pe braşoveanul Dan Calancea.

Lăncrănjan activează ca şi secund al cehului Tomas Bilek la prim-divizionara CSU Alba Iulia, ce a încheiat stagiunea pe poziţia a 5-a în Divizia A de baschet feminin.”Este o onoare pentru mine, sper să reuşim să obţinem calificarea la turneul final al Campionatului European din Cehia, din luna august. Mă bucur şi în acelaşi timp sunt conştient că urmează o misiune dificilă, un program încărcat şi la echipa naţională şi la CSU Alba Iulia„, a declarat Lăncrănjan. În vârstă de 30 de ani şi originar din Cugir, George este de 4 ani în circuitul echipei de seniori albaiuliene şi în 2012 a cucerit împreună cu Vali Urian medalia de bronz la întrecerea naţională şcolară cu LPS Alba Iulia.

Prima acţiune a lotului naţional Under 20 va fi începând din 22 iunie, un cantonament centralizat la Alba Iulia, timp de o săptămână.

Ultimele luni au însemnat pentru baschetul din Cetatea Marii Uniri o ascensiune extraordinară în planul afirmării naţionale, după găzduirea All Star Game 2012 în luna martie, precum şi numirea a trei antrenori la loturile reprezentative: Tomas Bilek (la echipa naţională), George Lăncrănjan (România, Under 20), respectiv Valentin Urian (România, Under 16). „Ne bucură această apreciere crescândă, este un semn că Alba Iulia începe să conteze în baschetul feminin românesc. Sunt nominalizări care certifică faptul că începem să devenim un pol important, în condiţiile în care trei antrenori, dintre care doi localnici activează la echipele naţionale„, a spus Petru Eleş, directorul sportiv al CSU Alba Iulia.

*Valentin Urian la Under 16, meciuri amicale în week-end la Alba Iulia!

De aproximativ două luni, Valentin Urian (32 ani) activează ca şi antrenor secund al lotului naţional Under 16 (principal fiind Veronica Gavrilă), aflat în stagiu centralizat la Timişoara. România pregăteşte Campionatul European din vara acestui an, iar în week-end la Alba Iulia se vor desfăşura trei partide de verificare între LPS Alba Iulia (antrenor George Lăncrănjan) şi lotul naţional Under 16 unde activează albaiulianul (primul vineri, de la ora 14.00), din efectiv făcând parte şi Andreea Beldian (LPS Alba Iulia). „Suntem într-un program centralizat de pregătire, am avut un turneu în Serbia, am jucat trei întâlniri de verificare, pierdute. Sperăm să realizăm o figură la turneul de calificare de la Tallin, Estonia, cu Luxemburg, Bulgaria şi Polonia, pentru promovarea în grupa A valorică„, a spus Valentin Urian, jocurile oficiale fiind în cursul lunii iulie. „E multă muncă la mijloc, atât în cazul meu cât şi a lui George. Am încercat mereu să ne autoperfecţionăm şi a contat enorm ajutorul oferit la toate capitolele de Nicuşor Marcu„, a mai afirmat Valentin Urian.

Dan HENEGAR

Foto Sorin STANCIU

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

25 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ

Ioana Oprean

Publicat

în

25 iunie 2026 | Polițiștii rutieri din Alba acționează cu sistemul e-SIGUR pe drumurile din județ: Sunt vizate zonele cu risc rutier din județ Polițiștii rutieri acționează joi, 25 iunie 2026, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice, în zonele cu risc rutier […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Primarul Gabriel Pleșa ar fi refuzat să semneze procesul-verbal: „I-a trimis pe domnii executori la plimbare, să înregistreze la registratură”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primarul Gabriel Pleșa ar fi refuzat să semneze procesul-verbal: „I-a trimis pe domnii executori la plimbare, să înregistreze la registratură” Avocata STP,  Liliana Jurj, a oferit primele declarații după ce Societatea de Transport Public Alba Iulia a câștigat prima bătălie în războiul cu administrația locală. Instituția are conturile blocate și este executată silit pentru suma […]

Citește mai mult

Curier Județean

VIDEO | Prima reacție a Primăriei Alba Iulia după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,,Cu siguranță vom contesta”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Prima reacție a Primăriei Alba după blocarea conturilor și executarea silită pentru datorii de peste 13 milioane lei: ,,Cu siguranță vom contesta” Primăria Alba Iulia are conturile blocate și este executată silit de STP pentru suma de peste 13 milioane lei din facturi restante. Flaviu Buta, purtătorul de cuvânt al instituției, a oferit o primă […]

Citește mai mult