GALERIE FOTO/ VIDEO: „Statu’ la vase în Lunea Paştelui” obiceiul popular de la Șugag, unic în România – 18 perechi de tineri căsătoriţi au pregătit bucate şi au primit cadouri pentru gospodărie
„Statu’ la vase în Lunea Paştelui”, unul dintre cele mai vechi obiceiuri populare româneşti care se păstrează, în a doua zi de Paşti, la Şugag, a debutat la ora 11.00 în curtea bisericii ortodoxe din localitate, unde s-au adunat 18 familii tinere care s-au căsătorit în decursul ultimului an, acestea primind conform tradiţiei, lucruri şi vase necesare pentru întemeierea noii gospodării.
Sărbătoarea de la Şugag, organizată şi în acest an de comunitatea locală şi de Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba, a cuprins apoi un spectacol folcloric cu îndrăgiţi artişti din judeţul Alba precum Roxana Reche, Maria Filimon, Floricica Moga, Cătălin Haşa, Dorina Nariţa, Nicolae Tuhuţ. Coregrafia a fost semnată de Alexandra Oargă şi Flaviu Mârza, iar conducerea muzicală a fost asigurată de Alexandru Pal. Invitaţi au fost fi Bogdan Toma şi Robert Târnăveanu dar şi formaţia de fluieraşi a Căminului Cultural Şugag.
Etnografii spun că obiceiul „Statu’ la vase” ar data din perioada tracilor şi este un străvechi obicei unic în ţară ce reuneşte atât sărbătorirea întemeierii unei familii cât şi sărbătorirea Sfintei Învieri a Domnului. Întrerupt în anul 1990, obiceiul a fost reînviat în 2008 cu implicarea Bisericii, a administraţiei locale şi a Centrului de Cultură „Augustin Bena” Alba. El semnifică o uniune a comunităţii locale în jurul tinerei familii pentru a o sprijini să înceapă noua viaţă şi să îşi întemeieze gospodăria.
Comuna Şugag, comună veche de oieri, se află la 30 de kilometri de Sebeş, fiind una dintre cele mai mari şi mai bogate localităţi pe Valea Sebeşului. Comuna este atestată documentar încă din anul 1575 şi îşi trage numele de la apele tumultoase ce se scurg de pe versanţii munţilor, denumite în limbajul popular şugăgi. Şugagul are o suprafaţă de peste 250 de kilometri pătraţi şi peste 2.700 de locuitori.
[nggallery id=3808]
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat
UPDATE: FOTO | INCENDIU pe autostrada A10 Sebeș-Turda: O autobasculantă a luat foc pe sensul Turda-Sebeș. Trafic blocat Circulația este blocată temporar în urma unui incendiu produs la o autobasculantă pe A10 km 30, calea 2 (sensul Turda-Sebeș), a anunțat DRDP Cluj. Citește și: FOTO | INCENDIU violent izbucnit la un autoturism în zona Cetății: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 11 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României