Curier Județean

Gabriel Pleșa: Banii destinați evenimentelor publice trebuie folosiți pentru a atenua efectele crizei

Ioana Oprean

Publicat

în

În fiecare an, Alba Iulia cheltuie aproape 1 milion de euro pentru diverse evenimente și manifestații publice. Banii aceștia trebuie, în contextul actual, redirecționați către acțiuni menite a atenua efectele crizei în care ne aflăm. Și sper că actuala administrație va lua această decizie în prima ședință de Consiliu Local, în care se poate adopta o rectificare bugetară.

Am încredere că, împreună, respectând indicațiile medicilor și specialiștilor, dând dovadă de simți civic, de responsabilitate și disciplină, putem trece cu bine peste criza Coronavirus.

Va urma, însă, o perioadă foarte dificilă, în care vom resimții cu toții efectele acestei crize medicale.

E greu de estimat care vor fi efectele economice ale acestei crize, însă este clar pentru orice om rațional că va urma o perioadă dificilă. Unele greutăți se resimt deja în mediul economic și, cu siguranță, se vor accentua în perioada următoare.

Cred că, mai departe de măsurile și acțiunile imediate pe care o administrație trebuie să le ia în această situație de criză, ea trebuie să fie pregătită să sprijine cu tot ce poate economia locală. De la cel mai mic agent economic și până la cea mai mare corporație care desfășoară o activitate în Alba Iulia, toți trebuie să știe că au în administrația locală un partener. De la taraba cu covrigi și până la cea mai mare fabrică, toți agenții economici trebuie să beneficieze de sprijin din partea autorităților.

Fie că vorbim de scutiri de taxe și impozite, de reduceri sau chiar anulări ale chiriilor plătite de agenții economici care își desfășoară activitatea pe domeniul public, de asistență juridică pentru a accesa programele ce vor fi puse în aplicare la nivel național, administrația publică are datoria de a sprijini mediul economic. Și sunt convins că, măcar o mică parte din acest sprijin pe care, repet, autoritatea publică are datoria de a-l da mediului economic, poate fi acoperită din bugetul destinat evenimentelor publice.

Aștept de la Primăria Alba Iulia un set de măsuri clare pentru mediul economic și sunt pregătit, împreună cu colegii din USR și PLUS, să-i sprijinim cu idei și proiecte în acest sens. Cred că tărie că trebuie să ne pregătim temeinic pentru perioada ce va urma crizei medicale, acționând încă de pe acum în sprijinul economiei locale.

Cred că vom putea, și după criză, să trăim o vreme fără artificii, fără concerte plătite de Primărie, fără festivaluri și evenimente plătite din bani publici.

Până atunci vă rog, pe cât posibil, să rămâneți în case. Până scăpăm de această năpastă numită Coronavirus, împreună înseamnă să stăm cât mai departe, fizic, unii de ceilalți. Să fiți sănătoși!

Gabriel Pleșa, candidatul alianței USR-PLUS pentru Primăria Alba Iulia


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

VIDEO | Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea

Bogdan Ilea

Publicat

în

Trafic rutier BLOCAT pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna. Ploaia a făcut prăpăd: Aluviunile au ajuns pe șosea Traficul rutier este blocat pe DN 67C, pe raza localității Căpâlna, din județul Alba, din cauza aluviunilor aduse pe carosabil în urma precipitațiilor abundente, au transmis reprezentanții Poliție Alba. Potrivit informațiilor disponibile, aluviuni care au ajuns […]

Citește mai mult

Curier Județean

Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cod portocaliu de vreme rea în Alba: Averse torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului. Recomandările autorităților Inspectoratul pentru Situații de Urgență „UNIREA” al județului Alba a transmis că mai multe zone din județul alba se află sub cod portocaliu de vreme rea. Potrivit ISU Alba, cod portocaliu nowcasting până la ora 17.15 –  Averse […]

Citește mai mult

Curier Județean

Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public” Operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul 2006, […]

Citește mai mult