Ştirea zilei

Gabriel Pleșa: „Am promisiunea fermă că azi și mâine cei de la CMID Galda vor lua 150 de tone de pe raza Municipiului Alba Iulia”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primarul Municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a discutat referitor la problema deșeurilor din oraș și a explicat programul temporar de colectare al deșeurilor menajere, dar și problema punctelor colective, unde societăți comerciale sau firme aruncă deșeurile aglomerându-le.

„Despre situația gunoiului, am promisiunea fermă că azi și mâine cei de la CMID Galda vor lua 150 de tone de pe raza Municipiului Alba Iulia de la operatorul care colectează, de salubritate, sâmbătă fiind o zi mai scurtă, 120, iar luni, 150.

Urmează ca luni după-masa să ne auzim. Dacă situația reintră în normal vom vedea cum procedăm din punct de vedere al cantității, dacă nu vom continua cu acest program de livrare către ei, de 150 de tone.

Am început cu societatea de salubritate să strângem toate rampele neconforme și probabil cetățenii au văzut în diverse locuri ale municipiului buldoexcavator și mașini 8×4. Vreau să le terminăm pe toate, indiferent de felul deșeului, să fie ridicate de pe domeniul public.

Am înăsprit controalele la punctele colective de colectare a gunoaielor, cu Poliția Locală pentru a vedea poluatorii care duc acolo gunoiul și nu ar trebui să îl ducă, de exemplu firme, societăți comerciale, care au contract propriu și care din păcate umple acele eurocontainere din punctele de colectare a gunoaielor din zona de locuințe colective.

Deci, toate aceste măsuri sper să ducă până la sfârșitul săptămânii la deblocarea completă a situației. Este cald, este caniculă, orice zi în care deșeurile menajere stau produc neplăceri și disconfort.

În unele zone va trebui să suplimentăm eurocontainerele și fac un apel și la cetățeni și la populație să supravegheze și dânșii, în măsura în care pot, cine și cum aruncă în aceste puncte de colectare.

Din păcate, sunt oameni sau sunt societăți care profită de acest lucru și vom da amenzi, noi astăzi ne-am dus și în zona de construcții de case, am trimis echipaje de Poliție Locală, avem 3 sau 4 pe care i-am amendat, tocmai datorită faptului că organizarea șantierului și nu e vorba doar de șantierele de anvelopare de blocuri, ci și de altele, la sesizarea cetățenilor, felul în care s-a organizat șantierul sau locul de muncă este plin de deșeuri.

Le-am dat termen să rezolve problema și am dat amenzi, pentru că toate aceste deșeuri, te poți trezi în faptul serii că ajung într-un punct de colectare a unei asociații de prorpieteri, iar dimineața sunt pline și se aruncă din nou pe jos.

Deci, va trebui ca toate aceste lucruri să începem să le controlăm mai bine. Mai avem o rampă destul de mare în zona Lumea Nouă, după talcioc, când terminăm cu rampele neconforme din oraș, vom intra și acolo să terminăm și cu această rampă care are câteva zeci de tone”, a declarat Gabriel Pleșa, primarul Municipiului Alba Iulia.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

VIDEO | Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău

Ioana Oprean

Publicat

în

Decathlonul Dacic, punct culminant al Festivalului Cetăților Dacice 2026: Demonstrație de forță și îndemânare pe stadionul din Cricău Decathlonul Dacic a reprezentat punctul culminant competițional al celei de-a XVIII-a ediții a Festivalului Cetăților Dacice, desfășurat în perioada 26–28 iunie 2026 în zona Piatra Craivii – Bucerdea Vinoasă – Cricău. Competiția a adus la start reprezentanții […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbat de 39 de ani, din Daia Română, REȚINUT după două opriri în trafic în aceeași zi: Mai întâi băut, apoi fără permis la volan Sâmbătă, 27 iunie 2026, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 39 de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Apă cu porția în unele sate din Alba: Program strict de furnizare pe fondul caniculei și consumului ridicat

Ioana Oprean

Publicat

în

Apă cu porția în unele sate din Alba: Program strict de furnizare pe fondul caniculei și consumului ridicat Furnizarea apei potabile va fi restricționată temporar în mai multe localități din județul Alba, în contextul temperaturilor ridicate și al consumului crescut, inclusiv pentru activități agricole. Măsura a fost anunțată de SC APA CTTA SA Alba, în […]

Citește mai mult