FOTO/VIDEO: Astăzi au fost inaugurate cele două noi poduri de acces în Cetatea Alba Carolina
În scurt timp, turiştii care vor veni să viziteze Cetatea vor trebui să plătească o taxă.
Începând de astăzi, 29 septembrie, albaiulienii pot intra în Cetatea Alba Carolina traversând cele două noi poduri de acces ce fac legătura cu strada Nicolae Iorga. După o muncă asiduă a constructorilor, timp de mai multe luni de zile, s-a reuşit finalizarea lucrărilor la această importantă cale de acces de pe Latura de Vest a Cetăţii. Astfel, astăzi, la ora 10.00, la tăierea panglicii inaugurale au luat parte primarul municipiului Alba Iulia, Mircea Hava, patronul firmei Grup Corint, Dan Sabău dar şi câţiva albaiulieni prezenţi. Aşa după cum a declarat primarul Mircea Hava, aici va fi pus în funcţiune, peste aproximativ două săptămâni, un aparat care va taxa intrarea. În zonă au fost amenajate şi mai multe locuri de parcare, iar în scurt timp vor apărea şi indicatoarele care vor coordona cetăţenii şi turiştii în Cetate. Acestea vor fi scrise în cel puţin două limbi, română şi engleză.
„Pregătim regulamentul, pregătim tot ceea ce înseamnă intrarea, ieşirea, vizitarea Cetăţii, cine poate să intre, cine poate să iasă… Toată lumea poate să intre şi toată lumea poate să iasă. Pentru cei care au job aici nu va fi nicio problemă. Vom găsi o formulă ca să intre, să parcheze. Cei care au interese….de exemplu pentru taximetrişti normal că va fi o formulă ca să intre şi să iasă pentru a lăsa clienţii. Cei care însă doresc să parcheze în Cetate vor plăti. Lucrurile astea trebuie să le socotim, suntem în lucru cu regulamentul, aparatura o să aibă un soft care va răspune la o grămadă de cerinţe. În timp se va perfecţiona totul, poate va mai trebui un aparat care să rezolve taxarea înăuntru, este un început. Un început legat de ceea ce înseamnă un management integrat a tot ce înseamnă parcări”, a declarat primarul Mircea Hava.
Cele două poduri inaugurate astăzi, sunt, primul, în lungime de 10 m, şi face legatura între Platoul Romanilor şi contragarda Bastionului Sf. Mihail, iar cel de-al doilea, în lungime de 37 m, relaţionează cu interiorul cetăţii.
Circulaţia pe strada Mihai Viteazul a fost restricţionată, iar accesul către Grădiniţa nr. 8 se face pietonal, prin porţile a VI-a, şi a V-a.
La eveniment au mai luat parte viceprimarul Paul Voicu şi câţiva dintre consilierii locali.
Odată cu finalizarea lucrărilor de pe latura de Vest, care cel mai probabil se vor încheia în primăvara anului viitor, Cetatea Alba Carolina va fi pusă integral în valoare şi va fi oferită circuitului turistic ca una dintre cele mai importante perle ale turismului naţional românesc. Vor urma desigur eforturi pentru dezvoltarea unor servicii turistice şi de promovare a unor proiecte culturale, de mare anvergură, care să asigure întreţinerea a tot ceea ce s-a pus în valoare prin lucrările importante de modernizare ce s-au efectuat în ultimii ani, dar deopotrivă şi pentru ca aceasta să devină o importantă sursă financiară pentru bugetul municipiului Alba Iulia.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea zilei
FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare
Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la română: Texte din „De ce plânge mama?” de Ion D. Sîrbu și articolul „Eu și vulpea”, de Vintilă Mihăilescu. Barem de corectare Absolvenţii de clasa a VIII-a din România au susţinut astăzi prima probă scrisă, cea la Limba şi Literatura Română, apoi pe 24 Iunie este programată proba la […]
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență
Amenzi pentru STP în fiecare zi fără transport public în Alba Iulia. Gabriel Pleșa: ,,Maximum 25-30.000 pe zi”. Ce spune despre convocarea Comitetului Local pentru Situații de Urgență Primarul din Alba Iulia, Gabriel Pleșa, a anunțat că administrația locală ia în calcul să aplice penalități operatorului STP pentru neefectuarea transportului public. La aproape o săptămână […]
Excelență în Chirurgia Cardiovasculară: Dr. Ioan Mureșan, medicul din Alba care salvează inimi și rescrie destine la Institutul Inimii din Cluj
Excelență în Chirurgia Cardiovasculară: Dr. Ioan Mureșan, medicul din Alba care salvează inimi și rescrie destine la Institutul Inimii din Cluj În spatele fiecărei inimi salvate se află ani de studiu, sacrificii și o dedicare fără limite. Un astfel de exemplu este dr. Ioan Mureșan, medic primar chirurgie cardiovasculară la Institutul Inimii din Cluj-Napoca, unul […]









